Pędraki sieją spustoszenie w lubaczowskich lasach

1
fot. G. Szafran
fot. G. Szafran

Żerujące na korzeniach młodych drzew pędraki (larwy chrabąszcza) sieją spustoszenie w lasach Nadleśnictwa Lubaczów. Tego lata poważne szkody stwierdzono na powierzchni 130 hektarów upraw leśnych.

Z problemem tym, leśnicy z Lubaczowa i okolic walczą od lat dziewięćdziesiątych. Po raz pierwszy, zmasowany atak szkodników zaobserwowano w 1999 roku. Kolejne rójki miały miejsce w latach 2003, 2007 i 2011. – Jak łatwo się zorientować chrabąszcze rozwijają się w cyklu czteroletnim – w ciągu trzech kolejnych lat na korzeniach roślin żerują larwy (pędraki), po czym, w kolejnym roku, następuje ich przepoczwarczenie i wylot dojrzałych postaci – chrząszczy. W ciągu 3 lat żerowania pędraki rosną do ok. 6-7 cm długości, wraz z wiekiem rośnie również ich żarłoczność. W pierwszym roku żerują na drobnych korzeniach roślin zielnych, w trzecim ogryzają całkowicie  korzenie sadzonek i młodszych drzewek. Z tego właśnie względu w dwóch kolejnych latach poprzedzających rójkę notuje się dotkliwe szkody w uprawach leśnych, zarówno w odnowieniach naturalnych, jak też tych, pochodzących z nasadzeń – informuje Grzegorz Szafran, zastępca nadleśniczego w Lubaczowie.

Szkodniki niszczą nie tylko leśne uprawy, ale także plantacje malin, truskawek, sady owocowe, a nawet w uprawy okopowe. – W tym roku, w okresie od maja do lipca na powierzchni około 130 hektarów wykonaliśmy dwukrotnie zabieg chemicznego zabezpieczenia sadzonek poprzez dezynsekcję gleby. Mimo to w wyniku żeru pędraków zostało zniszczonych kilkadziesiąt hektarów upraw – dodaje G. Szafran.

Leśnicy przewidują, że poważne szkody pojawią się również w 2014 roku, kiedy to pędraki będą żerować do czerwca, po czym nastąpi przepoczwarczenie, a w maju 2015 r. kolejna rójka.

W wyniku żeru, prócz sadzonek drzew, zniszczone zostały również rośliny runa np. krzewinki borówki czarnej. Znalezienie skutecznego sposobu na ograniczenie szkód od pędraków będzie nie lada wyzwaniem. Problemem tym będzie zajmować się zespół złożony z pracowników RDLP w Krośnie, Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie oraz miejscowych leśników. Aktualnie prowadzona jest inwentaryzacja uszkodzeń i ocena ich rozmiaru.

elubaczow.com, kaj, RDLP w Krośnie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

  1. Brawo dla lasów Państwowych za zachwianie równowagi biologicznej, to dzięki wyrąbywaniu lasów i tworzeniu w nich polan, na których robale się mnożą. W ciemnych lasach robactwa nie ma, ani kleszczy, ani latających robali, ani tych szkodników pod ziemią.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here