Dziś zawyją syreny w regionie. Oddajmy hołd bohaterom

10
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie

Dziś 69. rocznica powstania warszawskiego. Punktualnie o godz. 17.00 (tzw. Godzina „W”) w całym regionie zostaną uruchomione syreny alarmowe. Zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy cześć wydarzeniom i ludziom, który 69 lat temu chwycili za broń i stanęli do walki w obronie ojczyzny.

1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, uzyskując akceptację Delegata Rządu Jana S. Jankowskiego.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, w którym stwierdzał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Przez 63 dni żołnierze AK prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie akt kapitulacji powstania warszawskiego.

Dziś o godz. 17.00 w całym regionie zostaną uruchomione syreny alarmowe. Gdziekolwiek będziesz – ZATRZYMAJ SIĘ!

10 komentarze

  1. Na stronie miasta mogliśmy przeczytać o Armii Krakowej zamiast Krajowej oraz jej dowódcy Tadeuszu Bór – Komorowskim, który jak wiadomo miał jedno nazwisko a „Bór” to był jego pseudonim.
    Dobrze, że ich naczelny redaktor już to porawił 🙂

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here