Rekonstrukcja zbrodni wołyńskiej w weekend w Radymnie

4
Plakat
Plakat

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Burmistrz Miasta Radymno, Miasto Stalowa Wola, Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie organizują 20 i 21 lipca w Radymnie dwudniowe obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Kresach Wschodnich dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej, czeskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, żydowskiej i ukraińskiej.

W pierwszym dniu (20 lipca – sobota) zapraszamy o godzinie 20:30 na plac obok zalewu przy ul. Budowlanych, gdzie odbędzie się rekonstrukcja historyczna o tytule „Wołyń 1943 – nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. W drugim dniu (21 lipca – niedziela) o godz. 11:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. kardynała S. Wyszyńskiego) zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar.

Ta szczególna forma obchodów ma na celu przywrócenie pamięci o niewinnych ofiarach tegoż ludobójstwa i dążenie do pojednania poprzez ukazanie prawdy historycznej. Miło nam poinformować, że komitet honorowy naszego przedsięwzięcia tworzą: prof. Władysław Filar, Ewa Siemaszko, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Anna Ostromęcka-Lewak – Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Lucyna Kulińska – prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, płk. Jan Niewiński, gen. Mirosław Hermaszewski, prof. Jacek Wilczur, kompozytor Krzesimir Dębski i kapelan 27. Wołyńskiej DP AK ks. płk. Andrzej Jakubiak.

Jesteśmy przekonani, iż rekonstrukcja, którą zrealizujemy uzmysłowi całej Polsce tragedię, która wydarzyła się 70 lat temu, odda należytą cześć i pamięć o pomordowanych oraz nie pozwoli na zakłamywanie historii przez niektórych ukraińskich publicystów oraz tzw. polityczną poprawność.

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” działa formalnie od 11 maja 2007 r. Jesteśmy znani z wielu ciekawych i zrobionych z rozmachem rekonstrukcji, m.in. „Operacji Barbarossa – bitwa o Przemyśl” (2007 r.), czy rekonstrukcji historycznej o nazwie „Przemyśl – wrzesień 1939” z 2008 r., którą obejrzało aż 15 tysięcy widzów. W 2009 r. w Przemyślu przeprowadziliśmy niesamowitą inscenizację historyczną „A mury runą…”, przedstawiającą wydarzenia w Polsce od 1946 do 1989 r., czyli od instalacji aż do upadku komunizmu w naszej Ojczyźnie. W trakcie niej wystąpiło kilkuset statystów i co ciekawe, akcja rozgrywała się w kilku miejscach Starego Miasta w Przemyślu. W lutym 2010 r. ponownie w Przemyślu zorganizowaliśmy wielkie widowisko historyczno-teatralne „Na nieludzką ziemię…”, które było częścią obchodów 70. rocznicy deportacji obywateli Polski w głąb ZSRR. W inscenizacji wystąpiło około pół tysiąca statystów i aktorów, ponadto w widowisku wziął udział autentyczny pociąg z wagonami z lat 30-tych, sprowadzony specjalnie ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Ponadto prowadzimy akcje edukacyjne, realizujemy spektakle teatralne o tematyce historyczno – patriotycznej oraz szereg przedsięwzięć, widowisk historycznych na terenie całego Podkarpacia.

Materiał nadesłany przez Organizatora.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

  1. z tego co widzialem w TV ,inscenizacja zrobila bardzo mocne wrazenie …. wielu ludzi bylo wzruszonych, plakalo . Calosc dopielnila dobra odpowiednio budujaca atmosfere poruszajaca muzyka. Pewnie gdybym to widzial na zywo tez bym sie wzruszyl. Dziwie sie ze niektorzy uwazaja te inscenizacje za cos nieodpowiedniego. Tak bylo , historia sie nie wroci ale trzeba o tych wydarzeniach pamietac. Po co sie rekonstruuje np Bitwe pod Grunwaldem albo Powstanie Warszawskie? Bo tak bylo . I podobnie tu. Gratulacje dla burmistrza Radymna za odwage , nie ugial sie pod zadaniami odwolania inscenizacji , pokazal ze ma honor ( w przeciwienstwie do Sejmu) i dla prezydenta Stalowej Woli za wsparcie . Takich ludzi nam potrzeba a nie ministra ktory sie boi cokolwiek powiedziec

  2. Ukraina: Rekonstrukcja za rekonstrukcjęW Łucku odbyła się rekonstrukcja walk Ukraińców z żołnierzami Wermachtu i polską policją w czasie II wojny światowej. Impreza odbyła się w ramach festiwalu Bandersztat.

    Festiwal rockowy Bandersztat, na którym grają największe gwiazdy ukraińskiego rocka, odbył się po raz siódmy. Od 4 lat przyjeżdżają tam członkowie Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny „Pamięć”. W poprzednich latach zajmowali się rekonstrukcją walk UPA z NKWD.

    W tym roku przyszła kolej na wydarzenia z 1944 roku, kiedy to – według organizatorów – polska policja na rozkaz Niemców konfiskowała ukraińskim chłopom produkty spożywcze i organizowała wywózkę na roboty do III Rzeszy. W obronie Ukraińców stanęły oddziały UPA. Scenariusz rekonstrukcji przewidywał, że potem Polacy zwrócili się o pomoc do Niemców i wraz z Wehrmachtem zaatakowali oddziały ukraińskiej partyzantki

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here