Lubaczów: Upamiętnili ofiary zbrodni wołyńskiej

33
fot. pamiec.pl
fot. pamiec.pl

W czwartek na ulicach Lubaczowa można było usłyszeń syreny alarmowe. Ich dźwięk upamiętnił ofiary zbrodni wołyńskiej, do której doszło na Kresach 70 lat temu.

Ludobójstwo dokonane na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich podczas II wojny światowej było jedną z najstraszniejszych zbrodni w historii narodu polskiego. Te tragiczne wydarzenia wspominamy 11 lipca w rocznicę wołyńskiej „krwawej niedzieli”, kiedy równocześnie wymordowano Polaków w 99 miejscowościach na Wołyniu.
Tragiczne wydarzenia objęły nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, aż po Brzozów i Lubaczów. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1943-1945 pochłonęła ok. 100 tys. polskich ofiar: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci.

70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej to czas, w którym wszyscy powinniśmy godnie uczcić pamięć ofiar i uszanować ich rodziny, pośród których żyją świadkowie tortur i zabójstw swoich najbliższych z lipca 1943 roku. W Lubaczowie 11 lipca 2013 r. o godz. 12:00 i 17.00, na upamiętnienie tych krwawych wydarzeń włączono syreny, aby każdy z mieszkańców mógł zatrzymać się myślami i uczcić chwilą ciszy ofiary lipca 1943 roku.

elubaczow.com, lubaczow.pl


33 komentarze

 1. POpaprany kneset upamiętnił zbrodnie nie nazywając je LUDOBÓJSTWEM ,ile trzeba zamordować Polaków aby zbrodnia nazywała się ludobójstwem ?Czy ludobójstwo zarezerwowane jest dla narodu wybranego?Czy ten sejm który mieni się Polskim Polaków nie uważa za ludzi ?

 2. Nie nazywaj ich Knesetem, nie są godni tego, by być choćby karykaturą tego parlamentu. To od biedy rada najwyższa socjalistycznej eurorespubliki, tchórzliwa, układowa, konformistyczna zbieranina. Miałem napisać więcej, ale mi się nie chce, bo mi wstręt nie pozwala.

 3. tez jestem oburzony decyzją Sejmu. Kogo Oni reprezentują? ukraine? To skandal i to na skale swiatowa, zeby takiej zbrodni nie nazwac po imieniu czyli LUDOBÓJSTWEM!!! Swoja droga Kneset swojej historii pilnuje i przestrzega (mozna ich nie lubic ale taka jest prawda). Bo nie wolno nic powiedziec bo Ukraina cos tam z UE podpisze?! Przeciez oni nigdy do tej Unii nie wejda!! Prawda musi byc prawda! Jeszcze raz powtorze -SKANDAL I HAŃBA!!

  PS. Moim zdaniem uruchomienie dwukrotne syren bylo godnym uczczeniem tego ludobójstwa na Polakach

 4. Czy Wy nie macie większych problemów?
  Zapis brzmi, że Ukraińcy dokonali „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”. Czy będziecie się teraz bawić w językoznawców i spróbujecie napisać jaka to jest wielka i ogromna różnica między tym określeniem a słowem „ludobójstwo”?

 5. Różnica jest mniej więcej taka, jak między „krzesłem” i „krzesłem elektrycznym”. Jeśli nie wyczuwasz różnicy pomiędzy tym co się stało, a tym co nam wciskają, to twój problem. Jak ostatnio publikowali, 52% Polaków uważa, że jaruzel zasłużył się dla Polski. Myślę sobie: dyletanci, sklerotycy czy głupki? Ale, jak się okazało, z tej samej grupy ankietowanych 60% nie potrafiło odpowiedzieć, kiedy wprowadzono w Polsce stan wojenny. No i się wyjaśniło – głupki!
  I takim jest obojętne, czy to ludobójstwo, czy prawie ludobójstwo. A można być prawie w ciąży? Albo prawie złodziejem?
  To, co nabzdurzyli w uchwale sejmowej, jest niezgodne i z prawem polskim i z międzynarodowym. Ale co tam prawo, są racje „wyższe”.

 6. X-men jak spotkasz Żyda to powiedz mu że Holocaust nie był ludobójstwem tylko ,,czystką etniczną o znamionach ludobójstwa,, zobaczysz jego reakcje i poczujesz różnice.Idąc dalej Twoim tokiem myślenia napaść Niemiec w 39 r. na Polskę to nie była Wojna tylko ,,napaść o znamionach wojny ” ? ,czujesz różnice?

 7. przecież w PO jest poseł o nazwisku Sycz ,potomek ukrainskiego nacjonalisty z Laszek,to jak mogli inną ustawę przyjąć.Ten pan jest za pojednaniem narodu ukraińskiego i polskiego i jak dobrze sobie przypominam to twierdzi ,że to nie było ludobójstwo

 8. Miron Sycz poseł PO chce wprowadzić ustawę potępiającą akcje WISŁA i chciałby abyśmy przeprosili te 120 tyś przesiedlonych tryzubów.Ale wymordowanie ok. 100 tyś polaków przez UPA i pewnie jego ojca który w latach 1943-1945 w lasach w okolicach Laszek był w tej organizacji nazwać LUDOBÓJSTWEM nie potrafi i nie chce.Podłość ludzka nie zna granic ,w jakim kraju my żyjemy.

 9. Ludobójstwem określa się działania zbrodnicze na narodzie żydowskim.
  Działania zbrodnicze na pozostałych narodach to czystki etniczne lub też zaprowadzanie ładu społecznego.
  Niestety im więcej magistrów, tym więcej głupoty. Ludzie z dzisiejszym wyższym wykształceniem mądrością i wiedzą nie grzeszą. Lewactwo wciska poprawność polityczną, ateiści zwalczają chrześcijaństwo – więc powoli nasz naród znajduje się na równi pochyłej. Jedynie nieudolność rządu polskojęzycznego i związany z tym niski socjal oddalają widmo islamizacji naszego kraju.

 10. Polska to kraj kolonialny, były co najmniej 3 projekty ustaw obywatelskich w których było zebranych po milion podpisów. Co zrobiło PO z PSL ? – wrzuciło je do niszczarki. I teraz to samo z uchwałą upamiętniającą ofiary band UPA, przecież oni się nam śmieją w twarz. Pomyślcie sobie jakby w Knesecie uchwalili że Oświęcim był zbrodnią o znamionach ludobójstwa. No nic część naszego społeczeństwa to tumaneria lub cyniczne pomioty komunistów. Dlatego przy najbliższych wyborach trzeba pokazać im czerwoną kartkę

 11. Proste, wyrzucić PO i PSL, tylko pokażcie partię w której są tylko krystaliczni ludzie, która ma idealny program i ZAMIERZA go zrealizować…
  Tylko nie żartujcie, że myślicie o PiS…

 12. Do x-men
  Gdybyś choć trochę był osobą myślącą,to takich bzdetów byś nie pisał.Jeszcze raz ci napiszę a mianowicie posłem PO jest syn byłego nacjonalisty z UPA niejaki Miron Sycz.Działal on na obszarze dzisiejszego POW.jarosławskiego mordując Polaków!!!! I jego syn jest teraz posłem na sejm Rzeczypospolitej!!!!Wyobraź sobie taką sytuację w Izraelskim Knesecie,gdzie posłem zostaje potomek jakiegoś hitlerowca!! Za rządów PiS nie miało by to miejsca

 13. Spróbuję uściślić to, co napisałeś. To czy PiS by rządził czy nie, nie miałoby wpływu na to, kogo na swoich umieszcza PO. To sprawa ich sumień. Ale z pewnością PiS nie wystawiłby na swoje listy takich osób!

 14. Do Anonima.
  Napisz mi w jaki sposób zmusić wyborców żeby na kogoś nie głosowali, w tym wypadku na Mirona Sycza (w ostatnich wyborach dostał niecałe 10 tys. głosów)?
  Właśnie takimi wpisami udowadniasz, że nie wiesz co to jest demokracja i wolne wybory. A dodatkowo przekonujesz, że PiS rządziłby niedemokratycznie, czego boi się właśnie większość Polaków…

 15. Podejrzewam,iż takich osób w Twoim jak i moim otoczeniu Anonimie jest dużo bo nie wszyscy opuścili ten region podczas Akcji Wisła czy innych przesiedleń.
  Zapytaj dziadków kto miał szansę (jak się wkupił) na pozostanie na tych terenach i kto do tej pory mieszka po sąsiedzku na tej samej ulicy.

 16. Dostał 10tys głosów bo nikt nie wiedział o jego przeszłości, ale widzę ,że wam nie przeszkadza kto jest posłem w polskim parlamencie i dlatego ten kraj wygląda jak wygląda prostaki

 17. Większość ludzi nie ma dostępu do takich informacji, Ponieważ media głównego nurtu to dno, przecież żaden dziennikarz w Polsce nie zapyta Pana Sycza kim był jego ojciec. Dopiero prawdziwa dyskusja zaczyna się w necie jak jakiś bloger to wyłapie. No i do tego takich rzeczy można się dowiedzieć np . TV Trwam od kwietnia na multipleksie :),

 18. Ukraińcy mieszkali tutaj od bardzo dawna – dowód, wystarczy spojrzeć na cerkwie w każdej dużej czy małej miejscowości w tych stronach.Polacy – katolicy mieli kilka kościołów licząc je na palcach jednej ręki.

 19. i podobnie na terytorium dzisiejszej zachodniej Ukrainy, wiele ruin polskich kosciolow. Oczywiscie ze tu mieszkali (choc obecnie jest ich nieporownanie mniej ) ale to nie znaczy ze maja sie czuc jak u siebie (vide po San Ukraina) i tu nasze wladze nie reagują (pomnik Stiaha, na Monastyrze i na cmentarzu w Werchracie, wielki pomnik chwalu dla UPA, na samym srodku nekropolii)

 20. W Polsce dbamy o ich cerkwie, a nasze kościoły niszczeją w ich stepie.Stawiają pomniki Bandzerze i Bulbie mordercom polaków.Chcą potępienia akcji Wisła,bo wielka krzywda się im wydarzyła.Pan poseł Sycz powinien się pod ziemię zapaść a nie takie brednie wygadywać,za ojca niech się wstydzi i prosi o przebaczenie

 21. na wołyniu i we wschodniej Polsce Ukraińcy mordowali , ucinienie języka, uszu, piersi, kobietom ciężarnym rozpoławianie brzucha, przecinanie piłą na pół, to była czystka etniczna, państwo posłowie wstyd mi za mój kraj, że wybrał sobie parlament, ktory jest przeciwko swojemu narodowi, takie zachowanie nazywa się wg prawa ludobójstwem,

 22. Nad zalewem w Radymnie kończy się budowa wołyńskiej wioski. Drewniana makieta spłonie podczas sobotniej rekonstrukcji historycznej. To nawiązanie do ludobójstwa dokonanego 70 lat temu przez ukraińskie OUN-UPA na Wołyniu, na ludności polskiej, czeskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i żydowskiej.

 23. byłam wczoraj i widziałam inscenizację, szacunek dla organizatorów, wszyscy obecni w skupieniu i pamięci o pomordowanych patrzyli na wydarzenia które przedstawiono, pokazano prawdę historyczną, szkoda że o niej nie chcą pamiętać parlamentarzyści i rząd, być może ta lekcja historii by im uzmysłowiła co naprawdę wydarzyło się 70 lat temu na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here