Nagrodzono najlepsze projekty w Polsce, „Dwójka” wśród wyróżnionych

2

Na zaproszenie Gazety Wyborczej, British Council i Centrum Edukacji Obywatelskiej w piątek (21.06) cztery uczennice (Karolina Ozimek, Gabrysia Procyk, Kasia Strykowska i Eliza Wiercioch) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie przyjechały do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik, by zaprezentować „Lubaczowską Mapę Miejsc Ciekawych”. Projekt realizowany był w ramach programu „Szkoła z Klasą 2.0”.

Ponad 25 uczniów uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne stworzyło projekt „Lubaczowska Mapa Miejsc Ciekawych”. Ma on na celu zapoznanie dzieci z historią regionu, kulturą i tradycjami oraz uczenie ich od najmłodszych lat miłości do ojczyzny. Zakłada także promocję miasta, a dodatkowo, drogą elektroniczną, udostępnia internautom informacje o zabytkach i miejscach wartych, według uczniów, odwiedzenia w Lubaczowie. Projekt łączy w sobie podstrony, na które składa się mapa miasta z zaznaczonymi punkami, opisem miejsc wraz z tłumaczeniem na język angielski i niemiecki oraz liczne fotografie. Mapa jest wynikiem prac dzieci z klas IV do VI. Powstawała pod czujnym okiem: Elżbiety Chmiel, Małgorzaty Pacuły, Anny Strykowskiej, Edyty Kapłon, Łukasza Macha i Tomasza Strycharza.

Dzieci zrobiły projekt najlepiej jak umiały. Może, gdyby on został wykonany przez osobę dorosłą to miałby inny kształt, jednak chodziło nam o pracę uczniów, bo miała to być praca dzieci, a nie nasza. Dla nas największym wnioskiem z akcji jest, że mogliśmy powierzyć dużą odpowiedzialność naszym uczniom i nie zawiedliśmy się na nich – mówi Elżbieta Chmiel, nauczycielka koordynująca projekt.

Innowacyjność projektu oraz zaangażowanie uczniów z lubaczowskiej „Dwójki” zostało docenione. Placówkę wybrano spośród 500 szkół z całej Polski, które brały udział w konkursie „Szkoła z klasą 2.0” i wśród 50 wyróżnionych mogła w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik podczas Festiwalu Projektów zaprezentować końcowy efekt swoich działań.

– Każdego, kto do nas podchodził, nawet minister Katarzynę Hall, najbardziej zaciekawiły stawy koło starego młyna. Ekspertów zainteresował fakt, że stary młyn jest w środku miasta, że jest staw, w którym można łowić ryby, a także, że w Lubaczowie znajdują się atrakcje przyrodnicze (żółte lilie wodne, pałki wodne, tama bobrów), których oni w dużych miastach nie mają – mówi Małgorzata Pacuła pomysłodawczyni projektu.

Wyjazd dzieci do stolicy i stworzenie materiałów promujących miasto był możliwe dzięki finansowemu wsparciu władz miejskich i Rady Rodziców. „Lubaczowska Mapa Miejsc Ciekawych” jest dostępna na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie.

 

I.H.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here