„Noc Świętojańska” w Baszni Dolnej – zobacz zdjęcia

0
fot. Zbigniew Łepcio
fot. Zbigniew Łepcio

W minioną sobote (22.06) na terenie parku w Baszni Dolnej odbyła się impreza plenerowa pod nazwą „Noc Świętojańska”, która była inscenizacją pradawnych tradycji ludowych rzucania wianków przez dziewczyny na wodę i wyławiania ich przez chłopców. Nawiązywała w swojej treści do Nocy Kupały (21/22 czerwca) oraz Nocy Świętojańskiej (23 czerwca).

W niezwykły nastrój Nocy Świętojańskiejwprowadziły widzów ubrane w białe stroje rusałki, które wiankami ze świeżych kwiatów przypominały o dawnych tradycjach. W scenerii pięknie przygotowanego i udekorowanego parku odbywały się prezentacje piosenek i tańców: dzieci z Zespół Szkół Publicznych w Baszni Dolnej, zespołu tanecznego „Kresy” działającego przy Urzędzie Gminy Lubaczów, zespołu śpiewaczego z Horyńca Zdroju, pana Tadeusza Wywrockiego, który specjalnie na tę uroczystość przygotował okolicznościowe piosenki, zespołu śpiewaczego „Świtezianki”, działającego przy GOK w Baszni Dolnej, pana Józefa Hawrylaka – koncert harmonijkowy.

W przygotowanych na terenie parku namiotach odbywały się degustacje kresowego jadła przygotowane przez panie z Klubu Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich i Zespołu Szkół w Baszni Dolnej. Z potraw z grilla i napojów chłodzących można było skorzystać na stoisku Jana Załuskiego. Panie z Gminnego Ośrodka Kultury przygotowały stoisko, na którym odbywały się warsztaty wyplatania wianków. Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę zdjęć, która dała historyczne tło uroczystości. Nie zapomniano również o najmłodszych dzieciach, dla których oprócz placu zabaw przygotowane były nadmuchiwane zjeżdżalnie i inne atrakcje. Podczas uroczystości odbyła się także parada wianków, podczas której dziewczynki w wiankach tańczyły w rytm ludowej muzyki.

Punktem kulminacyjnym imprezy było uroczyste rozpalenie przygotowanego przez Klub Seniora ogniska. Od ogniska zapłonęły pochodnie rusałek oraz pochodnie rozmieszczone wokół oczka wodnego. Do ognia zostały wrzucone przygotowane wcześniej karteczki ze złymi wspomnieniami. Na udekorowanych świeżymi kwiatami łodziach, w asyście zespołu śpiewaczego „Świtezianki” przypłynęła najważniejsza tego wieczoru postać – Świtezianka. Pięknymi pieśniami zachwyciła widzów i zaczarowała prawdopodobnie niejednego młodzieńca. W ślad za Świtezianką swoje wianki rzuciły na wodę wszystkie dziewczyny, a chłopcy z zapałem starali się je wyłowić.

Zabawom i tańcom nie było końca, niestety zegary nieubłaganie pokazały godzinę 23.00, o której impreza musiała się zakończyć. I znowu przez cały rok będziemy wspominać niezwykły nastrój i wspaniałą zabawę, która towarzyszyła wszystkim podczas imprezy.

Pomysłodawcami i organizatorami imprezy byli: Klub Seniora oraz Zespół Szkół Publicznych w Baszni Dolnej wraz z Urzędem Gminy Lubaczów. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP w Baszni Dolnej i Górnej.

Tekst: Anna Rawska-Śmieciuch
Zdjęcia: Zbigniew Łepcio

www.lubaczow.com.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here