W niedzielę otwarcie synagogi w Wielkich Oczach

13
fot. UG Wielkie Oczy
fot. UG Wielkie Oczy

W niedzielę 16 czerwca odbędzie się otwarcie dawnej synagogi w Wielkich Oczach. Budynek ten władze gminy przekażą na rzecz Gminnej Biblioteki Publicznej. 

Synagoga w Wielkich Oczach została wybudowana w 1910 r. Po zniszczeniach I wojny światowej odbudowano ją w 1927 r. Podczas II wojny światowej uległa dewastacji i przez dłuższy czas służyła, jako magazyn spółdzielni. W latach 90-tych spółdzielnia upadła. Od tamtej pory budynek stał opuszczony.

Rozpoczęcie remontu gmachu było możliwe dopiero po podpisaniu ugody z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, w której uregulowano stan prawny synagogi. W ugodzie gmina zobowiązała się do remontu budynku i wykonania tablicy upamiętniającej Żydów z Wielkich Oczu.

I etap remontu (2010 r.) polegający na wymianie dachu został sfinansowany ze środków od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i środków własnych gminy. W 2011 roku gmina uzyskała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – działanie „Odnowa i Rozwój Wsi” na lata 2007-2011 oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego na gruntowny remont budynku wraz z fundamentami i przystosowaniem go na Gminną Bibliotekę Publiczną. Całkowity koszt remontu wyniósł ok. 800 tysięcy złotych.

Na uroczyste otwarcie synagogi zaplanowano m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej Żydów z Wielkich Oczu. W trakcie uroczystości o zabytkach powiatu lubaczowskiego ze szczególnym uwzględnieniem synagogi w Wielkich Oczach opowie Grażyna Stojak – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Będzie można także posłuchać o historii wielkoockich Żydów – opowie o tym Krzysztof Dawid Majus (Żyd mieszkający obecnie w Izraelu, którego ojciec pochodził z Wielkich Oczu). O szansie, jaką stwarzają zabytki w rozwoju turystyki powie dr Marek Wiśniewski – pasjonat i miłośnik Roztocza i okolic.

Na zakończenie zaplanowano koncert muzyki żydowskiej w aranżacji Piotra Walickiego w wykonaniu Jacka Ścibora (śpiew) i Pawła Węgrzyna (akompaniament).

PROGRAM

15: 00 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku dawnej synagogi

15:30 – powitanie zaproszonych gości i wystąpienia okolicznościowe

15:45 – prelekcje:

– dr Grażyna Stojak – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków,

– Krzysztof Dawid Majus,

– dr Marek Wiśniewski

16:30 – koncert muzyki żydowskiej w aranżacji Piotra Walickiego w wykonaniu Jacka Ścibora (śpiew) i Pawła Węgrzyna (akompaniament)

Uroczystości otwarcia towarzyszyć będzie wystawa pt. „Gmina Wielkie Oczy gminą trzech kultur” .

synagoga_wo

13 komentarze

 1. Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.

  W naszej polskiej mentalności nigdy się taki nie znajdzie.

  Dla mnie duży pozytyw.
  Jest teraz na czym oko zawiesić. Do tej por przy głównej drodze w Wielkich Oczach można było oczy wytrzeszczać na straszące ruiny.

  Oprócz synagogi jest jeszcze jeden walący się zabytek z unikatową konstrukcją. Cerkiew będąca na szlaku architektury drewnianej z konstrukcją drewniano-murowaną.

  Od czegoś trzeba zacząć. W odstraszających miejscach mało kto się zatrzyma. Teraz łatwiej o potencjalnego turystę. Należy zmieniać oblicze – szczególnie centrum, które jest wizytówką danego miejsca.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here