Z biblioteki wychodzisz bardziej twórczy – podsumowujemy X Tydzień Bibliotek

0
fot. I.H., elubaczow.com
fot. I.H., elubaczow.com

W środę (15 maja) minął X Tydzień Bibliotek. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie przygotowali program, w którym każdy czytelnik mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. 

Pracownicy MBP chcieli udowodnić, że Biblioteka otwiera się na potrzeby współczesnego czytelnika i, że osoby korzystające z jej księgozbioru wcale nie są nudziarzami czy „kujonami”. Wręcz przeciwnie – osoby czytające książki stają się bardziej twórcze. Chcąc otworzyć się na wyzwania współczesnego czytelnika, Tydzień Bibliotek w MBP w Lubaczowie, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”, rozpoczął się konferencją pt. „Biblioteka dziś a wyzwania jutra”. Prowadzona ona była przez Lucynę Kloczkowską, Małgorzatę Sierżęgę, Małgorzatę Augustyn – pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Przemyskiego – Katarzynę Bednarz-Soję.

Niewątpliwie głównym punktem programu Tygodnia Bibliotek było spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim – redaktorem „Tygodnika Powszechnego” w latach 1999 – 2011r. Poruszył on wiele tematów i kwestii problemowych. Opowiadał o dialogu między ludźmi, wierze, świętach narodowych w kontekście świąt religijnych, wspominał Jana Pawła II. Mówił o czasach cenzury i koncesji – Z cenzurą użeraliśmy się w sposób straszliwy, wręcz upokarzający, to była udręka – relacjonował. Nadmienił, że obecnie ludzie mają dostęp do ogromnej ilości informacji, które przekazywane są przez media, a w szczególności przez Internet. Ten środek przekazu ocenia, jako skarbnicę cennych wiadomości, wśród których znajduje się ogrom zupełnie niepotrzebnych i bezwartościowych danych. – Treści z Internetu mają niewielką wartość. Czasem patrząc na te różne fora mam wrażenie, że jestem w naszej szkolnej ubikacji, gdzie uczeń zamknął się na haczyk i pisał: Pan od matematyki jest … i zadowolony wychodził, bo odreagował – porównywał. Ks. Adam Boniecki żałował, że spotkanie trwało tylko dwie godziny, gdyż, jak twierdzi, rozkręca się dopiero w trzeciej.

Kolejny dzień obchodów poświęcony był najmłodszym czytelnikom. Z nimi spotkała się Lidia Miś – autorka książek dla dzieci. Opowiadała o swoim dzieciństwie, początkach pracy z piórem i dorobku pisarskim. Później odbyły się warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Zaborniak-Sobczak (logopedę) i Małgorzatę Jachyra-Mazepa (pedagoga). Podczas spotkania argumentowano, że czytanie odgrywa ogromną rolę, ma korzystny wpływ na rozwój intelektualny oraz emocjonalny dziecka. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatów. Prelegentki radziły rodzicom, jak dbać o swoje pociechy, by w przyszłości nie miały problemów z nauką.

Następnego dnia do Oddziału dla Dzieci przyjechała Ewelina Brogowska – stylistka. Swoim słuchaczkom dała wskazówki, jak ubierać się elegancko i zarazem modnie. Dziewczynkom uświadomiła, jaki ma każda z nich typ sylwetki i co zrobić, żeby ukryć wady swojego wyglądu, a podkreślić zalety.

Tego samego dnia wieczorem w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z kreatywnymi osobami z powiatu lubaczowskiego. MBP gościła grupę karateków ze swoim mistrzem – Arkadiuszem Kołodziejem. Opowiedzieli oni o walce karate, która uczy szacunku – Karate nigdy nie może krzywdzić drugiego człowieka – mówił Kołodziej. Można było również wysłuchać fortepianowej gry Bartłomieja Drozdy, który jest samoukiem. Jego przygodę  z muzyką zapoczątkował brat, który nauczył go podstaw. Później Bartek sam siadał przed instrumentem, uczył się wykonywać zasłyszane utwory. Kolejną, zaproszoną do grona kreatywnych osób była Anetta Świdniak, wykonująca makramy. Za sprawą kilku splotów sznurka jest w stanie zrobić nawet 5-metrowe prace. Jej całkowite oddanie się pasji przyczyniło się do rozwinięcia choroby. Z tego powodu Anetta zaczęła splatać ze sznurka mniejsze wyroby, tworząc bogatą biżuterię, wzorowaną na egipskiej. Natomiast Anna Kubiszyn i Irena Kubiszyn – artystki malujące na szkle, za pomocą warsztatów nauczyły zainteresowane osoby sztuki ozdabiania zużytych słoików. Do dekoracji plastikowych kubków czy drewnianych szkatułek proponowały technikę decoupage. Zaraz po spotkaniu w Wypożyczalni dla Dorosłych zaczęła się Noc Bibliotek, podczas której poeci ziemi lubaczowskiej (Józef Dudek, Alfreda Furgała, Józef Furgała, Maria Grądzka-Kuczek, Stanisława Hass, Zdzisław Sawiński) odczytali swoje wiersze. Każdy z uczestników wieczoru otrzymał pamiątkowe tomiki poezji z twórczością pisarzy.

MBP udowodniła, że bibliotekarz nie jest nudną i bezbarwną osobą. 11 maja pracownicy tej instytucji wsiedli na rowery, by promować czytelnictwo w pobliskich miejscowościach. Łącząc się po drodze z bibliotekarzami z okolicznych bibliotek odwiedzili Basznię Dolną, Antoniki i Bałaje. W trakcie podróży organizowane były konkursy, quizy, małe inscenizacje, gra w siatkówkę. Odbył się też „Sąd nad książką”. Oskarżyciel zarzucał jej m.in. to, że jest stara i zacofana, żyje w niehigienicznych warunkach wśród kurzu, bakterii i roztoczy. Ponadto czytanie jej zajmuje dużo czasu i powinna odejść w zapomnienie. Obrona podkreślała, że książka to najlepsza przyjaciółka, dzięki niej człowiek nigdy nie czuje się samotny, pomaga zdobyć wykształcenie i uczy mądrości. Po wysłuchaniu wszystkich stron konfliktu sąd skazał książkę na pozostanie między ludźmi. „Odjazdowi bibliotekarze” odpoczywali przy wspólnym ognisku. Meta dla rowerzystów zorganizowana była pod Miejskim Domem Kultury, gdzie na uczestników rajdu czekali kibice.

Po weekendzie (13 maja) do Oddziału dla Dzieci przyjechali funkcjonariusze Izby Celnej. Ze względu na zbliżające się wakacje, podczas których podróże zagraniczne są wzmożone, uczyli dzieci, jak powinno zachować się przekraczając granicę kraju. Zwracali także uwagę na to, co wolno, a czego nie powinno się przywozić z wakacji.

Po tak wszechstronnej promocji czytelnictwa dwa ostatnie dni obchodów Tygodnia Bibliotek poświęcone były sprzedażom książek. Na specjalnie zorganizowanym kiermaszu można było kupić publikacje za przysłowiowy grosik.

X Tydzień Bibliotek z pewnością pozwolił na zmianę wizerunku instytucji, jako miejsca przyjaznego i otwierającego się na potrzeby współczesnego czytelnika.

I.H.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here