W niedziele w Lubaczowie Festiwal Kultury Polsko-Słowackiej

7
fot. lubaczow.powiat.pl
fot. lubaczow.powiat.pl

W najbliższą niedzielę (12.05) w Lubaczowie odbędzie się Festiwal Kultury Polsko- Słowackiej „Dziedzictwo Kulturowe Sztuki Ludowej i Kulinarnej Pogranicza”. Impreza zostanie zorganizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013, a partnerem Powiatu Lubaczowskiego w tym przedsięwzięciu jest miasto Medzilaborce, położone we wschodniej Słowacji, w historycznym regionie Zemplín.

Rozpoczęcie Festiwalu o godz.10:00 na placu przed Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie. Podczas imprezy będzie można posłuchać tradycyjnych melodii Ziemi Lubaczowskiej i słowackiego Medzilaborce. Ginące zwody – m.in. garncarstwo, kowalstwo, bednarstwo – oraz ludową sztukę, opartą m.in. na rzeźbie, malarstwie czy koronkarstwie – zaprezentują ludowi artyści z naszego terenu i Słowacji. Będzie można też smakować tradycyjne, często już zapomniane dania polskiej kuchni kresowej i słowackiej. Odbędą się trzy konkursy – sztuki ludowej, konkurs kulinarny i zespołów ludowych.

Wkrótce ukaże się też album „Dziedzictwo Kulturowe Sztuki Ludowej i Kulinarnej Pogranicza”, w którym będzie można znaleźć przepisy na tradycyjne, polskie, kresowe dania, przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich, zrzeszone w Związku Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Lubaczowskiej oraz potrawy kuchni słowackiej.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Lubaczowie


7 komentarze

  1. Idąc tym tokiem myślenia: Jubileusz 100-lecia LO organizuje szkoła. Informacja na oficjalnej stronie jest. „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” organizowana przez MBP, na stronie oficjalnej jest. Wielki maraton, z potężnym potencjałem promocyjnym organizowany przez Starostwo, a na stronie oficjalnej informacji brak. No obciach na MAXA, czyż nie?

    Naszym zdaniem (może tylko naszym) wszystkie instytucje publicznej powinny ze sobą współpracować, a UM ze Starostwem w pierwszej kolejności.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here