Powiat lubaczowski wyda 1,77 mln zł na rozbudowę sieci „darmowego internetu”

14
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Rozbudowa sieci bezprzewodowej „darmowego internetu” w powiecie lubaczowskim pochłonie 1,77 mln z.  Władze powiatowe wybrały niedawno ofertę konsorcjum, na czele którego stoi radomska firma Algo Przedsiębiorstwo Techniczno Innowacyjne Jadwiga Gołąbek do realizacji tego projektu.

Rozbudowa sieci bezprzewodowej, dostawa sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz szkolenia beneficjentów ostatecznych projektu „ePrzyspieszenie w powiecie lubaczowskim – etap II” będzie kosztować 1,77 mln zł brutto. Zadanie obejmuje przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, uzyskanie stosownych zezwoleń, budowę wieży telekomunikacyjnej (min. 1 szt.) oraz sieci szerokopasmowej, dostępu do internetu z wykorzystaniem technologii bezprzewodowych (budowę minimum 5 węzłów dostępowych opartych o technologię WIMAX w częstotliwości z zakresu 3400 – 3600). Projekt obejmuje też budowę i uruchomienie infrastruktury sieci bezprzewodowej, centrum zarządzania siecią (w tym wdrożenie systemu do zarządzania), instalację i uruchomienie min. 200 urządzeń odbiorczych sieci bezprzewodowej oraz dostawę 100 zestawów komputerowych dla beneficjentów ostatecznych projektu. Wykonawca wyposaży też w sprzęt i uruchomi cztery punkty publicznego dostępu do internetu w jednostkach podległych samorządowcom. Będzie też przez dwa lata zajmował się serwisem sieci. O kontrakt starało się w sumie dwie firmy. Budżet przygotowany przez zamawiającego miał wartość 2,17 mln brutto. Przetarg miał charakter otwarty.

Celem głównym całości projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez zapewnienie dostępu do Internetu dla gospodarstw domowych z terenu powiatu lubaczowskiego zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu niepełnosprawności lub trudnej sytuacji materialnej. Projektem zostanie objętych 200 gospodarstw domowych (z których 100 otrzyma komputery, oraz urządzenie do bezprzewodowego dostępu do bezpłatnego Internetu, a kolejne 100 urządzenie do bezprzewodowego dostępu do bezpłatnego Internetu) przez okres realizacji projektu tj. 2 lata oraz 5 lat po jego zakończeniu dla zachowania trwałości projektu.

Zobacz także

14 komentarze

  1. nie ma kasy na remont parku starego koło muzeum, nie ma kasy na drogi, na basen też nie w szpitalu też nie widać szału. Ale internet bedzie a praktycznie każdy z nas płaci u jakiegoś operatora czy to kablówka czy prywatne firmy…. eh.. LUBACZÓW

  2. Działa jak działa, zależy od miejsca. Jadąc do ludzi na serwis zęby sobie zjadałem już wiele razy na tym internecie i wnioski są takie, że po małych wioskach często działa szybciej, co nie oznacza, że szybko – ściąganie max. 32KB/s co jest zgodne z limitem 256kbit/s. No Youtube cięzko się na tym ogląda. Nieco lepiej mają beneficjenci „ePrzyśpieszenie” którzy korzystają z pasma 5Ghz i tam mają średnio 512kbit/s, ale też nie wszędzie. Niestety władze nie chcą udostępniać wszystkim tego szybszego pasma na „piątce”. Zasłaniają się tym, że to tylko dla tych z ePrzyśpieszenia, swoją drogą infrastruktura na 2,4Ghz w Lubaczowie jest poważnie zaszumiona obecnie i dlatego wielu odczuwa zamulanie. Dobrym krokiem byłoby zwiększenie limitu do 512kbit/s i udostępnienie wszystkim pasma 5Ghz. Nie wiem po co takie podziały na „biedniejszych” i „bogatszych” tworzyć w tej sieci…

  3. Powstaje pytanie: lepiej płacić 30 złotych i mieć minimum 2MB /Netia za 59zł udostępnia no limits, czyli 14MB/s dostępne w pow. lubaczowskim/ czy psioczyć na darmowy net, który jest wolniejszy, niż mobilny, dostępny w zdecydowanej większości komórek.

  4. właśnie za 49 zł jest 10 Mbit/s czyli 1,28 MB/s lata jak pół wariata lepiej płacić za internet niż za cyfrowy POLSAT chyba ze ktoś ma polsat i LTE to juz jest rewelacja tylko za pakiety sie dopłaca. Ciekawe jest to że niby niektórych nie stac na internet ale platforma cyfrowa to juz mają za 39 zl mc i więcej a nawet za 99 zl mc, wiec po co komu ten darmowy internet skoro sie to nie nadaje do niczego.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here