„Młodzież zapobiega pożarom” – znamy najlepszych uczniów w powiecie lubaczowskim

0

W czwartek 11 kwietnia w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Zdobywcy pierwszych miejsc – Dawid Golis, Jakub Chomyszyn i Gabriela Urban wyjadą na finał wojewódzki, który odbędzie się pod koniec kwietnia – informuje na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Lubaczowie.

Poprzez uczestnictwo w turnieju dzieci i młodzież poznają zasady postępowania na wypadek pożaru, nabywają praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, zdobywają wiedzę na temat techniki pożarniczej oraz poznają historię i tradycje ruchu strażackiego. Wszystko w duchu zdrowej rywalizacji i zabawy, ale i ze sporą dawką wysiłku i pracy uczestników.

Główny cel turnieju to propagowanie zachowań, które pozwolą na dobrą reakcję w czasie zagrożeń pożarowych, a takich wiosną i latem nie brakuje. Ten turniej ma zaszczepić w uczestnikach takie odruchy. Ma formę zabawy z nagrodami,ale młodzież musi wykazać się sporą wiedzą – tłumaczy Krzysztof Szpyt, wicestarosta lubaczowski.

Nagrody w tym roku były rzeczywiście cenne,co nie umknęło uwadze uczestników. Przyznali także ,że konkurs był trudny.

– Dziedzina podejmowana dzisiaj na turnieju jest bardzo szeroka, bo i szerokie jest spectrum działania straży pożarnej. Jednym z pytań było zachowanie się w konkretnej sytuacji wypadkowej – uczestnicy musieli wykazać się znajomością dokładnego schematu postępowania, co na pewno przyda im się, gdyby zaszła taka potrzeba – podsumowuje st. kpt. Tadeusz Kurak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lubaczowie.

W tegorocznych eliminacjach powiatowych w klasyfikacji końcowej wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężył Dawid Golis, drugie miejsce zajął Michał Garus, a trzecie Maciej Zygarlicki. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce wywalczył Jakub Chomyszyn, drugie Edyta Stankiewicz, a trzecie Wiktoria Furgała. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Gabriela Urban, przed Tomaszem Furgałą i Pawłem Boćko. Nagrodę otrzymał także najmłodszy uczestnik turnieju – Rafał Gondek.

Zwycięzcy z poszczególnych kategorii będą reprezentować powiat lubaczowski na finale wojewódzkim, który odbędzie się pod koniec kwietnia. Być może któryś z nich powtórzy sukces sprzed dwóch lat, kiedy to reprezentant powiatu lubaczowskiego w kategorii gimnazjów wygrał finał wojewódzki i reprezentował powiat w finale ogólnopolskim.

Organizatorem finału powiatowego była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lubaczowie, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Iwona Buczko, lubaczow.powiat.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here