Dni otwarte lubaczowskiego Zespołu Szkół – najpopularniejszy „Kopernik”

2

Nauka nie zawsze musi być nudna – przekonywali pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie podczas Dni Otwartych, które zakończyły się we wtorek (09.04). Największą atrakcją była ekspozycja Centrum Nauki „Kopernik” z Warszawy, ale spore zainteresowanie budziła również wystawa zabytkowych motocykli, czy nauka strzelectwa. Podczas trzydniowej imprezy, placówkę odwiedzili m.in. gimnazjaliści z całego powiatu, którzy mieli okazję poznać jej edukacyjną ofertę.

Trzydniowe obchody rozpoczął niedzielny Piknik Naukowy „Przygoda z Nauką”. Mieszkańcy powiatu mogli sprawdzić swój refleks na dźwięk i kolor, zbadać swoją pamięć dzięki urządzeniu, które powtarzało sekwencje lub stworzyć własny animowany filmik. Wśród dorosłych największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy logiczne, dzieciom wiele radości sprawiło urządzenie z rurą wydmuchujące w powietrze balon i elektryczna kula.

Można było dotknąć kuli naładowanej prądem. Migające w środku, fioletowe „błyskawice”, od razu kierowały się w stronę skóry. Świadczy to o tym, że zjawisko szuka, nawet w przestrzeni zamkniętej, wyjścia. Człowiek jest świetnym przewodnikiem elektryczności. Jedną ręką dotykając kuli, a drugą chwytając znajomego za uchem, można było zrobić psikusa towarzyszowi, ponieważ zostanie on porażony prądem. Nikomu nic się nie mogło stać, gdyż kula była naładowana małym napięciem.

Jak działa siła odśrodkowa na pędzące przedmioty? Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy, dzięki doświadczeniu z dwoma okrągłymi klockami tej samej wielkości. Różniły je jedynie przymocowane ciężarki. W jednym klocku umieszczone były blisko środka, zaś w drugim – bliżej krawędzi. Oba spuszczało się jednocześnie na przygotowanej zjeżdżali. Ten, którego ciężar umieszczony był wewnątrz, pierwszy dotarł do mety. To doświadczenie obrazuje pracę kół w samochodach sportowych. Auta te mają lekkie felgi, dzięki czemu ciężar jest odpowiednio rozmieszczony i samochód może szybko się rozpędzić.

Dla odważnych, którzy w pewien sposób chcieli oszukać swój mózg, przygotowano okulary odwracające obraz z prawej strony na lewą. Po założeniu gogli należało przejść bezbłędnie wyznaczoną trasę. Dodatkowo można było założyć okulary przedstawiające obraz osób cierpiących na krótkowzroczność.

Każdy narząd w organizmie człowieka ma swoje miejsce. W tułowiu musi zmieścić się m.in. serce, płuca, wątroba, jelita, dlatego też organy te przylegają do siebie. Doskonale obrazował to manekin, który przedstawiał przekrój człowieka. Można było poukładać w odpowiednie miejsca wewnętrzne narządy i w ten sposób poznać swoją budowę ciała. Ciekawostką jest informacja o tym, że gdy za bardzo się najemy odczuwamy ból, ponieważ żołądek się powiększa i naciska na inne narządy.

Te i wiele innych zabaw spowodowało, że mieszkańcy uczyli się bawiąc. W poniedziałek i we wtorek w ramach Dni Otwartych szkołę odwiedzili gimnazjaliści z regionu.

elubaczow.com, A.H.


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here