Pierwsze podtopienia – rzeki w regionie wystąpiły z brzegów

2
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Dodatnie temperatury powietrza w ostatnich dniach sprawiły, że topniejący śnieg doprowadził do znacznego podniesienia się poziomów potoków, rzek i zbiorników wodnych w powiecie lubaczowskim. Nie zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców, a służby na bieżąco monitorują sytuację.

Oprócz gminnych i powiatowego centrum zarządzania kryzysowego, stan rzek i wałów przeciwpowodziowych monitorują także policjanci. Choć w kilku zagrożonych miejscach, z worków z piaskiem, stworzono sztuczne bariery antyzalewowe, to jak na razie nie odnotowano zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców.

W powiecie lubaczowskim zalane jest wiele hektarów pół i nieużytków, z brzegów wystąpił m.in. lubaczowski zalew „Młyn”. Wylała się również Lubaczówka i rzeka Przerwa w Opace tworząc ogromne rozlewisko. Ogromne rozlewisko powstało także na terenie gminy Cieszanów. Śnieg już prawnie zniknął z naszej okolicy, a w najbliższych dniach spodziewane jest ocieplenie, które ma poprawić sytuację.

2 komentarze

  1. Nie wiem gdzie są te wor z piaskiem?! Na pewno nie na terenie obecnych rzek Wiszni i Sołotwy, które dopiero póxniej łączą się w Lubaczówkę (dla niewtajemniczonych). Niestety stan wód jest bardzo wysoki, jeszcze nie widzieliśmy ani jednego policjanta, czy też innej władzy wzdłuż rzek lubaczowskich. Może patrolują w nocy? Nie wiem…Najwyższy czas by nie tylko monitorowali rzeki, ale również stworzyli zabezpieczenie przed powodzią czy zalaniem. Konieczne jest poprawienie wałów, ich wzmocnienie, a w niektórych miejscach ich odbudowa, bo tam właśnie przedrła się woda i wtargnęła na przydomowe ogródki. Znając sytuację z lat ubiegłych potem woda przez złe odpływy będzie bardzo długo stała, co spowodouje epidemię komarów itd.Więc może najwyższy czas podjać działania zabezpieczające?!Prosimy o interwenę, zwłaszcza w rejonie osiedla „Folwarki” Obok Dina i przy ulicy Słonecznej. Wystarczy raz przyjechac aby poznać sytuację..

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here