Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ma zostać nowym metropolitą wrocławskim

5
Mieczysław Mokrzycki, fot. commons.wikimedia.org
Mieczysław Mokrzycki, fot. commons.wikimedia.org

Papież podjął pierwsze decyzje personalne dotyczące Kościoła nad Wisłą. Nowym metropolitą wrocławskim ma zostać arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski – informuje Rzeczpospolita.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II, od 2008 roku jest metropolitą Lwowa. Według informatorów Rzeczpospolitej przejście do Wrocławia wiąże się z pewnym prestiżem, bo metropolici wrocławscy zazwyczaj zostają kardynałami.

Jednak według informacji „Rz” za wysłaniem Mokrzyckiego do Wrocławia mogą przemawiać nie tylko względy prestiżowe. Arcybiskup jest bowiem w konflikcie z ukraińskimi władzami. Usiłuje on odzyskać kościoły katolickie, które dziś funkcjonują jako magazyny, muzea, galerie czy sale koncertowe. Metropolita jest też skłócony z miejscową Polonią – zdecydował o tym, by w lwowskiej katedrze msze były odprawiane również w języku ukraińskim, bo wielu Polaków – w szczególności młodych – zna tylko ten język. Sam arcybiskup ani jego otoczenie ewentualnej nominacji komentować nie chcą.

Mieczysław Mokrzycki ur. 29 marca 1961 w Majdanie Łukawieckim. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łukawcu i Cieszanowie uczył się w Państwowym Technikum Rolniczym w Oleszycach. Po maturze studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 września 1987 z rąk biskupa Mariana Jaworskiego, ówczesnego arcybiskupa diecezjalnego lwowskiego z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 wyjechał do pracy duszpasterskiej na Ukrainie. W 1996 uzyskał stopień naukowy doktora na rzymskim Uniwersytecie Angelicum. Pracował jako wikariusz parafialny, sekretarz biskupa, a następnie był urzędnikiem w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W 1996 został osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci w 2005 został sekretarzem papieża Benedykta XVI. 16 lipca 2007 został mianowany arcybiskupem koadiutorem lwowskim. 29 września 2007 przyjął w Watykanie święcenia biskupie. 21 października 2008 w związku z przyjęciem przez Benedykta XVI rezygnacji dotychczasowego metropolity kard. Mariana Jaworskiego objął w pełni archidiecezję lwowską. 22 listopada 2008 odbył ingres do katedry we Lwowie.

rp.pl, wikipedia.org, elubaczow.com

5 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here