Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru – kto świętuje w naszym regionie?

0
Teatr Magapar
Teatr Magapar

Od 1961 r. jest obchodzone, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, Święto Teatru. Z tej okazji warto przypomnieć teatry działające w naszym regionie.

Pierwszym teatrem, który bierzemy pod lupę jest Teatr Małych Form prowadzony przez Grażynę Bielec. Aktorami są uczniowie szkół powiatu lubaczowskiego. W swojej twórczości inspirują się poezją i literaturą światową, a instruktorka nie zapomina o nauce autoprezentacji, emisji głosu i dykcji.

Zupełnie inny w swojej naturze jest Teatr Światła Magapar. Jego założycielka to Barbara Thieme, która również jest choreografem i scenografem. Aktorzy Teatru płynnie poruszają się na scenie wśród barwnych reflektorów. Na ich występach nie pada ani jedno zdanie, ponieważ posługują się językiem ciała, światła i muzyką.

Kolejną istniejącą grupą teatralną jest Amatorski Teatr „Arka Lwowska”, który postawił sobie za cel zaspokajanie oraz budzenie potrzeb intelektualnych i emocjonalnych człowieka. Twórca teatru ks. Józef Jan Dudek porusza głównie problemy związane z egzystencją ludzką. W teatrze grają zarówno osoby młode jak i starsze, przez co wyróżnia się on na tle innych lubaczowskich grup teatralnych.

Warto wspomnieć także o teatrze skupiający się na słowie, czyli Dziecięcy Teatr „Lentylki”, prowadzony przez Krystynę Czura. Dzieci należące do grupy uczą się o pisarzach dziecięcych, kulturze polskiej, ale również rozwijają swoje umiejętności artystyczne. Na warsztatach trenują wymowę, dykcje, ćwiczenia ruchowe, które kształtują osobowość i wpływają na ich dalszy rozwój.

Najmłodszym chyba w regionie jest samofinansujący się i całkowicie bezpłatny dla widzów Teatr Amatorski Florianum, który tworzą aktorzy – amatorzy z Narola i okolicDla wszystkich gra na scenie to ogromna pasja. Teatr Florianum zadebiutował kilka lat temu „Zemstą” Fredry, później wystawiał „Balladynę” Słowackiego, a  wszystkie spektakle są bardzo popularne. Teatr prowadzi absolwentka reżyserii wraz nauczycielkami ze szkoły podstawowej w Narolu, scenografię przygotowuje trójka miejscowych artystów plastyków, a stroje szyje krawcowa według pomysłów reżyserki i aktorów. Wszyscy działają społecznie.

Wszystkie teatry mają na swoich kontach wiele ważnych i cennych osiągnięć krajowych oraz zagranicznych. Ich spektakle można oglądać nie tylko w Lubaczowie czy Narolu, ale też Krakowie, Częstochowie, a nawet w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Słowacji i Hiszpanii.

Pisząc o teatrze w naszym regionie nie sposób pominąć imprezy o ogromnej renomie i zasięgu ogólnopolskim. To coroczna Biesiada Teatralna – Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form, która przyciąga do Horyńca-Zdroju solistów i zespoły teatralne z całej Polski.

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatrów w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie została zorganizowana wystawa fotograficzna Janusza Potocznego dokumentująca prace lubaczowskich aktorów. Kilkanaście ciasnych kadrów obrazuje grę na deskach scenicznych zarówno dzieci jak i dorosłych. Fotograf skupia się na twarzach artystów. Prezentuje przez to ich pasję i zaangażowanie w sztukę aktorską. Często fotografuje jedną postać, choć na ekspozycji znajdują się także zdjęcia grupowe. Na fotografiach ukazujących aktorów podczas występów nie odczuwa się ruchu, gdyż dominują ujęcia statyczne. Całość tworzy specyficzną interakcję teatru i fotografii. Wystawę można obejrzeć do końca marca.

Wszystkim ludziom sceny zarówno tym, którzy na niej występują, jak i tym, którzy pozostają za kulisami z okazji Dnia Teatru życzymy wielu sukcesów. Natomiast publiczności w regionie wielu wzruszeń i wrażeń w trakcie oglądania kolejnych spektakli.

elubaczow.com, AH


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here