Warsztaty scenariuszowe w MBP w Lubaczowie

0

We wtorek (19.03) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyły się warsztaty pisania scenariuszy filmowych. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie z LO mieli możliwość napisania własnego projektu filmowego, a działo się to pod okiem prozaika i dramaturga – Zbigniewa Masternaka.

Podczas warsztatów młodzi ludzie zgłębił tajemnicę produkcji filmu oraz poznali konstrukcję scenariusza. Po krótkim wykładzie Zbigniew Masternak ogłosił mały konkurs na najlepszy scenariusz. Spośród licznych prac wyróżnił dwie. Jedna z nich należała do Michaliny Nieckarz, a druga była dziełem współautorskim Marcina Haliniaka i Grzegorza Sopla. Nagrodzone osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy. Zaproszony gość stwierdził, że młodzi ludzie często wybierają mroczne tematy, poruszając kwestie narkomani lub śmiertelnych chorób. Nasza młodzież zaskoczyła artystę swoją pomysłowością i poczuciem humoru. W małych miejscowościach szuka „perełek”, gdyż wierzy, że kreatywne osoby niekoniecznie muszą mieszkać w dużych miastach.

W trakcie spotkania Zbigniew Masternak zaprezentował fragment autobiograficznego cyklu powieściowego pt. „Księstwo”, którego reżyserem jest Andrzej Barański. Film powstał na podstawie trzech książek Masternaka: „Niech żyje wolność” (2006), „Chmurołap” (2007) „Scyzoryk” (2008). Polska premiera filmu odbyła się 9 czerwca 2011 roku na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei premiera światowa miała miejsce 4 lipca 2011 roku podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach.

Zbigniew Masternak studiował prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, później filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie ukończył żadnego z tych kierunków. Obronił tytuł ze scenopisarstwa w 2009 roku w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Obecnie pracuje nad filmem „Transfer”, który opowiada o korupcji w polskim futbolu (reż. Jacek Raginis). Jego książki tłumaczone są na języki obce. „Niech żyje wolność” ukazała się w przekładzie po wietnamsku w Ho Chi Minh. Drugą pasją Zbigniewa Masternaka jest piłka błotna. Został piłkarzem MSKS Puławiak Puławy.

I.H.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here