Narol i Saint-Leu-La-Forêt będą tworzyć Centrum Kultury Polskiej we Francji

1
fot. narol.pl
fot. narol.pl

W dniach 14-16 lutego delegacja z Narola na czele z burmistrzem Stanisławem Wosiem przebywała z wizytą w podparyskim miasteczku Saint-Leu-la-Forêt. Inicjatorem wyjazdu oraz spotkania z Sebastienem Meurantem – merem Saint-Leu-la-Forêt był pan Tomasz Orłowski JE Ambasador RP we Francji, który przyjął obie delegacje w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu. Tam właśnie włodarzom obu miast została przedstawiona idea międzynarodowego projektu, mającego na celu utworzenie, przy zaangażowaniu Narola i Saint-Leu-la-Forêt, ośrodka kultury polskiej we Francji – informuje Narolskie Centrum Informacji.

We Francji Narol reprezentowali wraz z burmistrzem Stanisławem Wosiem, przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu Krzysztof Szawara oraz prof. Władysław Kłosiewicz i Bogusław Kłosiewicz z Fundacji Pro Academia Narolense. Współpraca jaką oba samorządy zadeklarowały, będzie podwaliną do wielkiego, międzynarodowego projektu, którego priorytetem będzie stworzenie centrum kultury polskiej w Saint-Leu-la-Forêt, gdzie żyła i tworzyła Wanda Landowska, urodzona w Warszawie, jedna z najsłynniejszych klawesynistek na świecie.

Podczas spotkania w ambasadzie obie delegacje poznały genezę wyboru obu miast oraz cele i zakres przyszłej współpracy. Wybór Narola nie był przypadkowy. Jako miasto o wyjątkowo bogatych doświadczeniach w działalności kulturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klasycznej na najwyższym światowym poziomie oraz doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych sprawiły, że polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazało właśnie Narol.

Podczas pierwszego spotkania w Saint-Leu-la-Forêt w grudniu ub. roku, w którym uczestniczył pan Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego został przedstawiony pomysł utworzenia silnego, polskiego ośrodka i wskazana została gmina Narol w Polsce jako godny partner dla strony francuskiej.

– Współpraca rozwijać się będzie na wielu płaszczyznach, przynosząc wymierne efekty dla obu stron. Promocja, turystyka, wymiany młodzieży, koncerty artystyczne, to tylko niektóre z nich – mówi Burmistrz Narola Stanisław Woś. Mimo, że dzieli nas sporo kilometrów, to mamy wiele bliskich tematów i kierunków współpracy. Dla nas wybranie właśnie Narola, jest niewyobrażalnym wręcz wyróżnieniem, z którego się bardzo cieszę.

Będąc we Francji mieliśmy okazję poznać bogatą historię Saint-Leu-la-Forêt, działania muzyczne, kulturalne oraz społeczne tego miasta – mówi Krzysztof Szawara – przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu. Dziękujemy szczególnie panu Sebastianowi Meurant – Merowi Saint-Leu-la-Forêt, panu André Delort – Przewodniczącemu Komitetu Partnerstwa, Emilie Ivandekics – szefowej Gabinetu Mera oraz Céline Etrillard – naszej tłumaczce i zarazem członkowi Komitetu Partnerstwa. Bardzo dziękujemy również panu Patrykowi Błaszczakowi – sekretarzowi Ambasady RP w Paryżu za pomoc logistyczną w przygotowaniu wyjazdu i spotkania z Ambasadorem RP Tomaszem Orłowskim.

Źródło, więcej zdjęć i informacji na stronie www.narol.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

  1. Pogratulować Narolowi, świetna inicjatywa. Coś konkretnego w przeciwieństwie do tradycyjnych kontaktów „partnerskich”, czyli najeść się, napić i poklepać po plecach, w międzyczasie wygłosić kilka szumnych przemówień.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here