Martwy ryś odnaleziony w okolicach Borowej Góry

11

Martwy ryś został odnaleziony w niedzielę (10.02) w okolicach Borowej Góry (gmina Lubaczów) przez jednego z miejscowych myśliwych. Podejrzewano, że zwierzę mogło paść ofiarą kłusownictwa, ale szczegółowe oględziny i badania wskazały na naturalną przyczynę śmierci.

Po otrzymaniu zgłoszenia, policjanci udali się na miejsce odnalezienia tuszy rysia. Nie stwierdziliśmy tam żadnych śladów wskazujących na działanie przestępcze. Oględziny tuszy rysia przeprowadzone przez lekarza weterynarii zakończyły się jednoznaczną opinią, że zwierze padło z przyczyn naturalnych – mówi oficer prasowy lubaczowskiej komendy mł. asp. Marian Sochań.

Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy, a w Polsce jest gatunkiem bardzo rzadkim i chronionym. Na terenie naszego kraju według stanu na 31.12.2010 roku żyło 285 rysi. Rysie żyją m.in. na Pogórzu Karpackim (ok. 10 osobników), a od lat 80. nielicznie spotykane są także na Roztoczu, w Puszczy Solskiej i na Polesiu Lubelskim. Na wolności żyją 14-17 lat.

Od 1995 roku ryś jest objęty ochroną gatunkową i jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.


11 komentarze

  1. Ryśki to fajne chłopaki – tak twierdził minister w „Misiu” 🙂
    Bardzo szkoda zwierzaka, ale skoro przyszedł na niego czas… Zdjęcia są mimo wszystko trochę drastyczne, można by się bez nich obyć, ale skoro redakcja postanowiła je opublikować, jej wola.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here