W czwartek w ZUS „Dzień porad w sprawie abolicji”

6
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

W połowie stycznia weszła w życie ustawa o umorzeniu nieopłaconych składek ubezpieczeniowych przez osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej. O szczegóły można zapytać ekspertów podczas czwartkowego (24.01) dyżuru w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Lubaczowie.

Eksperci wyjaśnią m.in.: gdzie i kiedy złożyć wniosek, jakie dokumenty do niego dołączyć czy jakie należności mogą zostać umorzone. Powiedzą wszystko o warunkach i terminach, a także należnościach, które nie podlegają umorzeniu. Dyżur odbędzie się w czwartek 24 stycznia od godz. 8 do 18 w Biurze Terenowym ZUS w Lubaczowie przy ulicy Mickiewicza (obok szpitala).

Akcja ZUS pod hasłem „Abolicja stała się faktem” ma związek z ustawą z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Ta regulacja weszła w życie 15 stycznia 2013 r.

Ustawa umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Abolicja obejmie osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej. Skorzystać z niej będą mogli także spadkobiercy i osoby trzecie wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za ww. okres.

Umożeniu podlegają m. in. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne, odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu oraz opłata prolongacyjna czy tzw. opłata dodatkowa i koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.

Warunkiem jest złożenie wniosku i spłacenie tego długu, którego abolicja nie obejmuje. Chodzi o składki spoza okresu objętego ustawą i składki za pracowników finansowane z ich wynagrodzeń. Złożenie wniosku oznacza zawieszenie egzekucji składek, których dotyczy abolicja.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. Powiem szczerze, że nie rozumiem, jak mogły powstać takie wieloletnie zaległości w ZUS. Przecież ZUS niby na bieżąco ściga za niepłacenie. Czyli co, jednych ściga, a innych nie??
    Ma rację Anonim, w naszym kraju chyba nie warto być uczciwym, bo to synonim frajera, który wywiązuje się z obowiązków, płaci co trzeba. Doszliśmy do świetnej konkluzji, uczciwy=frajer… Boże, widzisz, a nie grzmisz!

  2. A czy Pan Prezydent nie myśli przypadkiem o amnestii dla prawdziwych przestępców? Jak odpuszczać winy, to wszystkim, podobno gwarantuje to konstytucja (równość wobec prawa). W 2014 roku przypada piękna, okrągła 70 rocznica manifestu PKWN, czyli początku rządów komunistycznych bandytów w Polsce. Mielibyśmy kolejny doniosły akt sprawiedliwości dziejowej. Amnestia dla bandytów ku czci bandytów.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here