Do lekarza z dowodem osobistym – eWUŚ działa także w Lubaczowie

2
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Od nowego roku w lubaczowskich placówkach zdrowia wdrażana jest Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Rejestracja pacjenta jest dokonywana za pomocą jego PESEL-u.

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) ma na celu szybkie stwierdzenie, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Podczas zapisu na wizytę do lekarza należy rejestratorce pokazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a ona na podstawie numeru PESEL elektronicznie połączy się z programem. Za jego pomocą sprawdzi czy pacjent jest ubezpieczony. W przypadku, gdy eWUŚ wyświetli brak ubezpieczenia chory nie jest wysyłany z kwitkiem do domu. Wiedząc, że ma prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wypełnia oświadczenie o ubezpieczeniu. W takim wypadku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie sprawdzał wiarygodność podanych informacji. Gdy będą one mijały się z prawdą wówczas zażąda od pacjenta zwrotu pieniędzy za leczenie.

Z wdrożeniem i obsługą nowego systemy nie ma problemów większość placówek służby zdrowia w Lubaczowie. Jak dowiedzieliśmy się w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej KORMED, eWUŚ działa tam od ponad tygodnia i nie sprawia żadnych problemów. System został wdrożony i działa także w lubaczowskim szpitalu. – Na pełną ocenę systemu trzeba jednak nieco poczekać. Sama weryfikacja uprawnień jest dość prosta i łatwa w obsłudze. Mamy nadzieję, że nie będzie także problemów w trakcie rozliczeń poszczególnych świadczeń z NFZ – powiedział nam jeden z pracowników obsługujących system informatyczny w SP ZOZ.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni ze zmian. Część pracowników służby zdrowia uważa, że program ten nie jest doskonały, często się zawiesza i utrudnia pracę recepcjonistkom. Wszyscy przypominają jednak, by udając się na wizytę do lekarza pamiętać o dokumencie potwierdzającym tożsamość.

elubaczow.com, I.H.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here