Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na „Podróż życia”

0
podroz_zcia_muzem_kresow
Podróż życia

Zbiory Muzeum Kresów w Lubaczowie liczą kilkadziesiąt skrzyń, kufrów, kuferków i walizek. Różnorodność tych sprzętów niezbędnych jeszcze do niedawna do przechowywania różnych rzeczy, a także do odbywania podróży, świadczy o roli jakie obiekty te pełniły w nieodległej przeszłości. Szybki postępcywilizacyjny wyparł je ze współczesnej rzeczywistości. Zanika też towarzyszący im przez stulecia kontekst kulturowy. Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na wernisaż wystawy „Podróż życia”.

Wystawa ma na celu przybliżyć rolę tych sprzętów w swoiście pojmowanej „podróży życia”. Na początek będzie to „podróż wołoska” nawiązująca do pochodzenia najstarszych skrzyń. Następnie ukazana jest również obrzędowa funkcja skrzyń posagowych, jako ważnego atrybutu „podróży weselnej”. Zróżnicowanie regionalne tego typu mebli pozwala zwrócić uwagę na wyroby ośrodka stolarskiego w Jaworowie. Malowane skrzynie jaworowskie stały się na przełomie XIX i XX w. jednym z wyznaczników kultury ludowej regionu lubaczowskiego.

Naturalną kontynuacją skrzyń stały się duże kufry i mniejsze kuferki, służące do odbywania różnego rodzaju podróży. W okresie po II wojnie światowej skrzynie stały się również niezbędnym sprzętem wykorzystanym do ewakuacji polskiego dziedzictwa kulturowego z Kresów.

Na różnych etapach „podróży życia” skrzynie i kufry okazały się sprzętami niezastąpionymi. Tym samym na trwałe zapisały się w kulturze minionych stuleci.

Wystawę zorganizowano przy pomocy: Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Muzeum Kultury Ludowej Kolbuszowej, Muzeum w Przeworsku i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Podczas wernisażu także rozstrzygnięcie IX edycji konkursu „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” oraz „Opowieść Wigilijna” Anieli Mrówki z Cewkowa Woli i koncert kolęd regionalnych.

 

zaproszenie_muzeum_kresow
Zaproszenie na „Podróż życia” od Muzeum Kresów w Lubaczowie.

 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here