W niedzielę uroczystość nadania imienia prof. Franciszka Misztala Gimnazjum w Lisich Jamach

1
fot. ZSP Lisie Jamy

W najbliższą niedzielę (28.10) w Lisich Jamach odbędzie się uroczystość nadania imienia prof. Franciszka Misztala miejscowemu Gimnazjum. Urocystości rozpoczną się o godz. 10.40 zbiórką na placu szkolnym. Na godz. 11.00 zaplanowano mszę św. w kościele parafialnym.

W programie uroczystości także poświecenie sztandaru, odsłonięcie tablicy pamiątkowej patrona szkoły prof. F. Misztala, salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, nadanie sztandaru szkole, ślubowanie, montaż słowno-muzyczny z gościnie koncertującym chórem Canzone z Lubaczowa, a także wystąpienia uczniów profesora Misztala. Oprawa muzyczna orkiestry wojskowej.

W wydarzeniu wezmą udział: przedstawiciele środowisk naukowych Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, samorządowcy Województwa Podkarpackiego, powiatu lubaczowskiego i gminy Lubaczów oraz członkowie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, współpracujący nad tym wydarzeniem z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach.

Postać profesora znana jest przede wszystkim w kręgach naukowych. Franciszek Misztal, urodzony w Lisich Jamach (1901-1981) – to wybitny konstruktor lotniczy. Był współtwórcą samolotów PZL.23 Karaś, PZL.26 i głównym konstruktorem oraz autorem koncepcji PZL.38 Wilk. Po wojnie został on założycielem Centralnego Studium Samolotów, a następnie profesorem Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa, gdzie wspólnie z Leszkiem Dulębą skonstruował prototyp pasażerskiego samolotu 4-silnikowego MD-12. Działał w polskiej Akademii Nauk i licznych krajowych i międzynarodowych ośrodkach naukowych.

fot. Wizyta delegacji z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach, splisiejamy.edupage.org

elubaczow.com, UG Lubaczów, ZSP Lisie Jamy

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here