Po sądzie, czas na Prokuraturę Rejonową w Lubaczowie?!

10
fot. elubaczow.com

Z administracyjnej mapy kraju ma niebawem zniknąć 16 najmniejszych prokuratur, a ponad 40 ma być przekształcona ośrodki zamiejscowe – informują ogólnopolskie media. Czy zmiany dotyczyć będą także Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie?

Pomysłodawcy reorganizacji, podobnie jak w przypadku sądów, swoje plany uzasadniają uniknięciem kłopotów kadrowych, troską o rozwój zawodowy prokuratorów oraz  dostosowanie struktury prokuratur do nowej mapy sądownictwa (po jego reorganizacji w styczniu 2013 r.). Choć szczegóły ewentualnej reorganizacji nie są jeszcze znane, to planowana reforma nie wszystkim się podoba. O tym, jaki ostatecznie kształt przybierze, zdecyduje Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. To on ma prawo tworzenia i znoszenia nie tylko sądów, ale i prokuratur.

Jak poinformował nasz portal Mateusz Martyniuk, Rzecznik Prasowy Prokuratury Generalnej, „działający w Prokuraturze Generalnej zespół ds. funkcjonowania tzw. małych jednostek prokuratury (chodzi o prokuratury zatrudniające od 3 do 5 prokuratorów) praktycznie zakończył już swoje prace. Proces przekształcania poszczególnych prokuratur rejonowych w ośrodki zamiejscowe, czy też w niektórych przypadkach – likwidacji tych prokuratur będzie przebiegał etapami. Decyzje w tych kwestiach należą do Ministra Sprawiedliwości. Prokurator Generalny składa jedynie wniosek do Ministra „o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w kierunku zniesienia bądź zmiany struktury organizacyjnej jednostki prokuratury”. Bardziej szczegółowe informacje mają być znane końcem października br.

O sprawie niewiele wiedzą też w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu. – Nie mamy żadnej oficjalnej wiedzy na ten temat – mówi Zastępca Prokuratora Okręgowego Marian Hłaśko i dodaje, że „prokuratura w obecnym kształcie nie ma żadnych problemów kadrowych i jest w tej kwestii mobilna. Male jednostki, takie jak Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie pracują bardzo dobrze, więc nie widzę powodów by je przekształcać lub reorganizować‚.

Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie jest jednostką podległą Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, swoim zasięgiem obejmuje cały powiat lubaczowski.


10 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here