Rzeszowscy licealiści na rajdzie śladami walk września 1939 na Roztoczu

0
fot. Arch. IPN

Ponad 50 rzeszowskich licealistów uczestniczy w rajdzie szlakiem bojowym 6. Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda we wrześniu 1939 r. na Roztoczu. Rajd ma charakter edukacyjny. Jego trasa pokrywa się ze szlakiem 6. Dywizji Piechoty, która w dniach 17-19 września 1939 r. toczyła ciężkie walki z oddziałami niemieckimi m.in. w okolicach Narola.

W ciągu trzech dni rajdu młodzi ludzie wraz z historykami przemierzą piękne i atrakcyjne turystycznie zakątki woj. podkarpackiego oraz poznają historię. Zadaniem uczestników będzie odnalezienia punktów terenowych, związanych z działaniami wojennymi. Zaplanowano też marszrutę przebiegającą wzdłuż pasa fortyfikacji „Linii Mołotowa”.

Od 17 do 20 września 1939 roku, dowodzona przez gen. Monda dywizja toczyła zwycięskie walki z oddziałami niemieckimi na Roztoczu. Polacy zajęli m.in. Narol i planowali atak na Rawę Ruską. Po nieudanej próbie przedarcia się w kierunku granicy węgierskiej gen. Mond podjął decyzje o kapitulacji.

Co roku rzeszowski IPN organizuje dwa-trzy rajdy edukacyjne. Każdy odbywa się w innej części regionu i poświęcony jest innemu zagadnieniu z najnowszej historii Polski. Od uczestników rajdów z poprzednich lat wiemy, że taka forma edukacji bardzo się im podobała. Zresztą wiele osób zgłasza się do uczestnictwa w rajdzie ponownie – mówi dla PAP Maciej Rędziniak z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który jest organizatorem rajdu.

elubaczow.com, PAP, rp.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here