Międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w Rudzie Różanieckiej

0

W dniach 24-28 września 2012 roku Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej gościł partnerów, z którymi wspólnie realizuje projekt współpracy międzynarodowej w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół.

Spotkanie w Polsce stanowiło część projektu pod tytułem “Be Taught By Your Student” („Uczyć się od swojego ucznia”). Od ponad roku uczniowie i nauczyciele z trzech szkół z Berlina (Niemcy), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) oraz Rudy Różanieckiej (Polska) pracują nad zadaniami określonymi w projekcie. Tym razem przedstawiciele szkół przygotowali prezentacje wybranych gier zespołowych. Jak można było przypuszczać rozgrywki sportowe były doskonałym sposobem na integrację młodzieży, nawiązanie autentycznych kontaktów oraz świetną zabawę.

Gospodarzem spotkania była Pani Dorota Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej. Koordynatorem działań zajmowała się Pani Anna Kierepka. Było to kolejne z  serii spotkań i wymian uczniów i nauczycieli. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2011 r. w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, drugie na przełomie kwietnia i maja 2012 r. w stolicy Niemiec – Berlinie.

Nasi goście mieli okazję poznać podstawy polskiego systemu edukacji. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach artystycznych prowadzonych przez Pana Grzegorza Wajsa oraz w lekcji wychowania fizycznego prowadzoną przez Pana Jerzego Pałczyńskiego. Obejrzeli także pokaz karate przygotowany przez Panią Alicję Pałczyńską, występ cheerleaderek pod kierunkiem Pani Elżbiety Kudyby oraz nasze gimnastyczki, których trenerem jest Pan Jerzy Pałczyński. Nauczyciele zwiedzili szkołę i poznali uczniów Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej, opracowali plan pracy na kolejne miesiące, ustalili zakres przygotowań do kolejnego spotkania oraz podjęli decyzję dotyczącą produktów końcowych.

Oprócz ciężkiej pracy umysłowej i fizycznej znaleźliśmy także chwile na zaprezentowanie naszym gościom elementów naszej kultury i historii. Wspólnie zwiedziliśmy kolebkę polskości – Kraków oraz Kopalnię Soli w Wieliczce, zabytek wpisany w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przybliżyliśmy również gościom walory przyrodnicze naszej okolicy poprzez spacer po tzw. „Szumach” oraz przejście ścieżka przyrodniczą w Zwierzyńcu. Zainteresowaniem Niemców i Słowaków cieszyła się także tradycyjna polska zagroda w Guciowie, gdzie mogliśmy samodzielnie wykonać masło, które przepysznie smakowało z podpłomykami. Na długo pozostanie w pamięci uczestników przejażdżka gospodarskimi furmankami, wspólne ognisko, czy wreszcie pożegnalna dyskoteka. Wszędzie towarzyszył nam język angielski, który jest językiem roboczym naszego projektu.

Nasze spotkanie cieszyło się wsparciem przedstawicieli samorządu lokalnego. Starostwo Powiatowe w Lubaczowie ufundowało publikacje, które ofiarowaliśmy gościom na pożegnanie. W oficjalnym podsumowaniu spotkania w Polsce uczestniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu, Pan Krzysztof Szawara.

Przed nami niecały rok realizacji projektu, ale już można stwierdzić, że efektem dotychczasowych działań jest poszerzenie horyzontów myślowych uczestników, zachęcenie naszych uczniów do nauki języków obcych oraz pogłębienie ich wiedzy o różnorodności kultur w Europie.  Kolejna wizyta w Słowacji w maju 2013 roku.

 Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Autor: Anna Kierepka, koordynator projektu 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here