Wydział zamiejscowy w miejsce Sądu Rejonowego w Lubaczowie

29
fot. elubaczow.com

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Na Podkarpaciu zmiany te dotyczą m.in. Sądu Rejonowego w Lubaczowie.

Przeciwko nowym przepisom protestowały samorządy, środowisko sędziowskie oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Delegacja Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego brała m.in. udział w ogólnopolskim proteście w Warszawie. Pisano petycje, zbierano podpisy, podejmowano uchwały – nic nie pomogło. W sprawę obrony sądu w Lubaczowie wyjątkowo zaangażował się starosta lubaczowski Józef Michalik, który organizował protesty i mobilizował lokalnych samorządowców. Sam odbył także wiele spotkań w tej sprawie, m.in. z Janem Burym, szefem klubu PSL. Michalik uważa, że reorganizacja jednostek takich jak sąd, sanepid czy prokuratura, to pierwszy etap do likwidacji powiatów i osłabienia samorządów lokalnych.

Ludowcy liczą jeszcze na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, do którego wraz z grupą posłów innych klubów złożyli wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją likwidacji sądów.

Pierwotnie ministerstwo sprawiedliwości zamierzało zlikwidować 122 sądy, a ostatecznie na mocy nowych przepisów, to 79 sądów rejonowych o limicie etatów do 9 sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich sądów – powiedziała IAR rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości Patrycja Loose. Według niej, ma to przede wszystkim usprawnić pracę sądów. Obecnie sędziowie są nierównomiernie obciążeni pracą – dodała rzeczniczka. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od Nowego Roku.

Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa sądów rejonowych. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy, czy biura podawcze.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

29 komentarze

 1. Panie Tusk idz pan dalej tym tropem czas usprawnić prace prokuratury,policji,straży pożarnej itp.obecnie prokuratorzy,policjanci ,strażacy są nierownomiernie obciążeni pracą ,to tylko tabliczka się zmieni na budynku od taka ”REFORMA” w Lubaczowie Panie Tusku wystarczy nam jeden prokurator,policjant,strażak itp.by żyło się lepiej jak obiecałeś

 2. Dziwna ta reforma. Zlikwidowano podobno samodzielność sądów rejonowych, w których orzekało mniej niż 9 sędziów, w tym sądów w Lubaczowie i Przeworsku. W Lubaczowie 5 sędziów orzekało dla 57 tys. mieszkańców, w Przeworsku 8 sędziów dla 79 tys. mieszkańców. Włączone one zostały do struktury sądu w Jarosławiu. Jakim cudem zatem ocalał np. sąd rejonowy w Lesku, który orzeka dla 49 tys. (pow. leski i bieszczadzki). Jeśli pracuje tam 9 (lub więcej sędziów), to co oni robią? Tradycyjnie – wszystkich traktowano równo, ale niektórych równiej?

 3. @Mohort: Tak zwani „politycy” z powiatu lubaczowskiego, pochwalą się co „zrobili” w różnych sprawach za jakieś półtora roku, gdy rozpocznie się tak zwana kampania ogłupiania.

  Szkoda, że teraz żaden z nich nie ma nic konkretnego do powiedzenia, chociażby na utworzonych stronach internetowych promujących owe persony na rzecz kampanii ogłupiania. Może dlatego, że nie robią nic?

 4. podczas sesji radni i burmistrz Lubaczowa podjęli stanowisko w którym sprzeciwiają się likwidacji sądu w Lubaczowie, zostało ono rozesłane do wszystkich parlamentarzystów z naszego województwa bez względu na opcje polityczne, premiera Tuska, ministra sprawiedliwości Gowina,marszałków sejmu i senatu, dwukrotnie uczestniczono w spotkaniach z p.Gowinem argumentując , dlaczego nie zasadna jest likwidacja Sądu w Lubaczowie, burmistrz wspólnie z pracownikami Sądu uczestniczyła w manifestacji w Warszawie przeciwko likwidacji, w sejmie na spotkaniu samorządowców podczas którego wypracowano protest i wspólne działania, radni i burmistrzowie zbierali podpisy nie godząc się z decyzją ministra, stanowiska z prośbą o wsparcie zostały rozesłane do posłów i senatorów, którzy są związani z Lubaczowem chociaż w nim nie mieszkają , skąd o tym wiem, uczestniczę w sesjach , ostatnio w gazecie regionalnej było również stanowisko burmistrz przeciw likwidacji Sądu w Lubaczowie, ale arogancja p.Gowina jest duża, żadne argumenty nie przemawiają

 5. Co to znaczy więcej pieniędzy w budżecie? Jest taka ogromna dziura budżetowa od wielu lat, że te pseudo oszczędności w nią wpadną i niczego to nie zmieni. Zlikwidować coś można jednym podpisem, a odtworzyć?
  Tu nie chodzi tylko o sąd, kto tego nie rozumie niech chwilę pomyśli… Sąd jest tylko jednym z elementów mających na celu likwidację niektórych powiatów. Co wtedy zostanie np. w Lubaczowie, Przeworsku, Łańcucie i wielu innym miastom w województwie? To jest powolne niszczenie Polski powiatowej, nie dając nic w zamian… Na naszym terenie głównymi pracodawcami są urzędy i szkoły, co tu zostanie po ich likwidacji? Życie w województwie przeniesie się do Rzeszowa, Krosna, Tarnobrzega, Przemyśla i może 2- 3 innych miast. Komu to pomoże?
  Niech ktoś spróbuje napisać, co zyska nasz powiat z powodu liwidacji sądu? Bo to chyba o to chodzi o rachunek zysków i strat. Ja stratę widzę, zysku żadnego.
  Po liwidacji sądu przyjdzie czas na prokuraturę, Sanepid, nadzór budowlany, może urząd pracy, urząd skarbowy. Co zyskamy w zamian pytam?

 6. @ XL75 – Nic nie zostanie, będzie jak w tym linku podanym przez Mohorta!
  PO dba o swój elektorat, a ten jest w dużych miastach.
  Ciekawe dlaczego więc jak PIS rządziło to nie dbało np. o taki Lubaczów?
  Klasa polityczna RP niczym się nie różni od siebie, no może tym że:
  PO – byle by się nachapać (rychu itp), PIS – żeby wszystkich wsadzić do więzienia i budować IV RP z pisowców (kto nie z nami ten zomo), PSL żeby zadbać o swoich peeselowców (praca tylko dla swoich), a SLD też byle by się nachapać (rywin itp). Czyli PO = SLD, PiS = PSL
  dobrze napisał Anonim: „PSL tak naprawde o sądy nie walczy tylko boi się,że dojdzie do likwidacji powiatu a co za tym idzie wiadome” – czyli zabiorą koryto i nastanie głód posad w PSLu!
  A zwykły człowiek jak był kopany w 4 litery tak będzie! równo przez wszystkich po kolei!
  Dobrze że chociaż nasze miasto przygotowało się dobrze na te trudne czasy: odnowiony rynek, odnowione ogrodzenie cmentarza, stadionu, tylko patrzeć na tych inwestorów i wracającą młodzież!

 7. bardzo dobrze ze likwiduja a co to zycie tylko jest po to zeby po sadach chodzic o mieszac jak niektorzy to tylko to potrafia a tak to swiety spokoj 🙂 Komu bedzie zalezalo na czyms i to pojedzie nawet i do rzeszowa nie ma przeszkod dla powaznych spraw a te sady w malych miastach sa niekompetentne wiem cos na ten temat!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here