Jednomandatowe okręgi wyborcze w gminie Oleszyce

3
fot. elubaczow.com

Rada Miejska w Oleszycach podjęła własnie uchwałę w sprawie „nowego” podziału gminy Oleszyce na okręgi wyborcze. W miejsce dotychczasowych 7, powstało 15 jednomandatowych okręgów wyborczych. Nowy podział na okręgi wyborcze będzie miał zastosowanie od następnej kadencji organów samorządu terytorialnego.

Zmiana okręgów to wynik przyjęcia w 2011 roku ustawy „kodeks wyborczy”, która wprowadziła jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu oraz w wyborach samorządowych we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców. Wyjątkiem są miasta na prawach powiatu. Wprowadzone zmiany oznaczają, że naszych przedstawicieli w radach będziemy wybierać bezpośrednio. Swojego zadowolenia nie kryją mieszkańcy niektórych sołectw w gminie Oleszyce, którzy nie mają „swojego” reprezentanta w miejskiej radzie.

Na potrzebę takich zmian, już wcześniej uwagę zwracali m.in. mieszkańcy Borchowa, którzy w ostatnich wyborach, wybierali radnych wraz z mieszkańcami kilku „mocniejszych” oleszyckich osiedli i nie byli w stanie „przegłosować” kandydata ze swojego sołectwa. Dzięki zmianie okręgów, od przyszłych wyborów samorządowych, każde sołectwo będzie miało swojego reprezentanta w miejskiej radzie.

Nowy podział na okręgi wyborcze w gminie Oleszyce

fot. oleszyce.pl

elubaczow.com, DanSa, Gazeta Prawna, oleszyce.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here