Dziś startuje V Festiwal NAROL.ARTE im. Pana, Wójta i Plebana w Narolu

0
fot. Organizator

Na ostatni tydzień wakacji zapraszamy serdecznie do Narola na spotkanie kultury wysokiej, ludowej i religijnej – na Festiwal NAROL.ARTE! W programie festiwalu organizatorzy zaplanowali m.in. liczne interesujące koncerty prezentujące muzykę dawną.

– Ubiegłoroczny Festiwal w Narolu – niezapomniane koncerty prezentujące perełki polskiej muzyki dawnej – spotkał się ze wspaniałym przyjęciem publiczności. Mamy nadzieję, że w tym roku Festiwal, mimo że z zupełnie innym programem, będzie co najmniej tak samo atrakcyjny. Duża w tym zasługa naszych Przyjaciół z Akademii Muzyków Wędrownych, którzy na zaproszenie Fundacji Pro Academia Narolense gościć będą  w Narolu z międzynarodowymi warsztatami muzyki tradycyjnej. Ostateczny kształt programu Festiwalu NAROL.ARTE w roku 2012 krystalizował się wśród długich dyskusji. Z niezliczonych pomysłów wybraliśmy dla Państwa najciekawsze – naszym zdaniem – propozycje – pisze w komunikacie Fundacja Pro Academia Narolense, organizator festiwalu.

Na początek arcydzieło. Suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha – w efektownym wykonaniu znakomitego wiolonczelisty Andrzeja Bauera z multimedialną oprawą Jego Gości – znanego malarza Stasysa Eidrigeviciusa, Cezarego Duchnowskiego i Macieja Walczaka.

Muzykę rosyjskich salonów – i polskie polonezy – przybliży nam przybysz z USA: Oleg Timofeyev grający na zapomnianym troche instrumencie – rosyjskiej gitarze siedmiostrunnej. Wieczór z Muzyką Kujaw, zwaną „idiomem polskości”, będzie okazją do spotkania Mistrzów – Tadeusza Kubiaka – skrzypka najstarszego pokolenia i jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych na świecie – Tomasza Stańki. Program prezentowany na tym szczególnym koncercie (drugie wykonanie – jego premiera w tym kształcie odbyła się wiosną tego roku w Teatrze Wielkim w Warszawie) jest efektem pracy Ewy Grochowskiej i jej badań najstarszej tradycji muzycznej Kujaw oraz inspiracji i energii Janusza Prusinowskigo.

Podczas tygodniowych warsztatów Adepci uczyć się będą gry na lirze korbowej od swych Nauczycieli. W środę Nauczyciele wystąpią z koncertem. I znów spotkanie – tradycja wschodnia reprezentowana przez lirników ukraińskich i tradycja zachodnia – austriacki wirtuoz liry Matthias Loibner. W piątek – wystąpią ich uczniowie i laureaci konkursu na Nową Pieśń Dziadowską.

Zapomniane instrumenty, wybitni wykonawcy. Na Festiwalu w Narolu pojawią się też wirtuozi małych instrumentów – kultowy zespół z Wrocławia promować będzie swoją najnowszą płytę. Okaże się, że instrumenty muzyczne otaczają nas z wszystkich stron i „wszystko gra”.

Śpiewu – tego roztoczańskiego i z Ukrainy można się uczyć na tegorocznych warsztatach w Narolu, śpiew tradycyjny z lubelszczyzny usłyszymy w wykonaniu Zespołu Jarzębina z Kocudzy. Najwyższy zaś kunszt wokalny zaprezentuje zaś czołowa polska – mezzosopranistka Urszula Kryger, która na zakończenie Festiwalu wykona z towarzyszeniem orkiestry Concerto Avenna pieśni Mieczysława Karłowicza i Władysława Żeleńskiego (płyta nagrodzona Fryderykiem 2012). Prawdziwa uczta dla melomanów.

Po każdym koncercie – atrakcje Klubu Festiwalowego – możliwość spotkania z muzykami, filmy, można  posłuchać muzyki, zatańczyć, zaśpiewać, zjeść…  i porozmawiać.

A w kościele będą grały organy…


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here