Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” także przez powiat lubaczowski

0

Choć to jeszcze dość odległa perspektywa, to za kilka lat będziemy mogli przejechać nową 1750-cio kilometrową trasą rowerową, która połączy pięć województw Polski Wschodniej. Jak się okazuje, projekt trasy przechodzi także przez wschodnią część powiatu lubaczowskiego.

fot. elubaczow.com

Cała trasa obejmować będzie atrakcje turystyczne, miejsca ciekawe przyrodniczo, a także ścieżki tematyczne. W ramach realizacji tras powstać ma infrastruktura towarzysząca, czyli stojaki na rowery, wiaty postojowe, wiaty widokowe oraz inne niezbędne urządzenia zapewniające bezpieczny przejazd rowerem. Dodatkowo, z tablic informacyjnych wzdłuż szlaków rowerzyści dowiedzą się o okolicznych miejscach nocelgowych.

Podkarpacki odcinek trasy zaczynał się będzie przy granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) i przebiegał przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce). Na terenie powiatu lubaczowskiego trasa ma prowadzić m.in. przez Narol, Horyniec-Zdrój, Radruż, Nowiny Horynieckie, Hutę Kryształową, Krowicę Samą, Żmijowiska i Wielkie Oczy. Wśród atrakcji tego odcinka trasy wymienia się wiele zabytków, a wśród nich klasycystyczny pałac hrabiego Feliksa Antoniego Łosia w Narolu, zespół cerkiewny i cerkiew w Radrużu, tajemnicze kregi kamienne w Nowinach Horynieckich, park podworski z pomnikami w Krowicy Samej czy cerkiew w Żmijowisjkach.

Trasa rowerowa łącząca województwa: podkarpackie (ok. 450 km), świętokrzyskie (ok. 190 km), lubelskie (ok. 320 km), podlaskie (ok. 500 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 350 km) trasa będzie w pełni przejezdna i spójna najpóźniej do końca 2015 roku. W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku. Same prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.

Projekt pod nazwą „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej prowadza Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Koszt przedsięwzięcia oszacowany został na około 50 mln euro, z czego około 42.5 mln euro pozyskanych zostanie z funduszy unijnych.

Szczegółowe informacje dotyczące podkarpackiego odcinka trasy na www.polskawschodnia.gov.pl

elubaczow.com, hp, szlaki-rowerowe.pl, polskawschodnia.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here