Rolnicy w regionie ruszyli ze żniwami

0

Rolnicy w powiecie lubaczowskim ruszyli ze żniwami. W większości regionu tegoroczne plony powinny być zadowalające, choć w niektórych miejscowościach we znaki dały się niedawne ulewy, które zniszczyły część zbóż. Niestety, żniwa to także często okres licznych wypadków przy pracy, dlatego inspektorzy PIP apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwach.

W lipcu i w sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, tak jak w poprzednich latach wizytują wybrane gospodarstwa rolne, aby doradzić rolnikom w kwestii bezpieczeństwa. Przyczyną największej liczby wypadków w ostatnich latach było przewożenie pasażerów w niewłaściwy sposób np: na przyczepach załadowanych lub pustych, błotnikach, stopniach wejściowych czy na dyszlach i pomostach przyczep lub kombajnów. Do pierwszego tego typu wypadku doszło w naszym regionie w miniony piątek (20.07). W wypadku przy pracach polowych zginął 82-letni mieszkaniec Nowego Brusna (gm. Horyniec-Zdrój), który spadł z przyczepy rolniczej.

Insepktorzy przypominają również, że aby uniknąć wypadków należy zadbać o dobry stan techniczny maszyn. Zaleca się również by nie dokonywać napraw na polu. Ważny jest również właściwy przewóz osób. Jak co roku należy zwrócić także szczególną uwagę na bezpieczeństwo pociech. Gdy rodzice są zaabsorbowani pracami w gospodarstwie dzieci często pozostają bez opieki. Odrobina nieuwagi w połączeniu z dziecięcą wyobraźnią mogą doprowadzić do tragedii.

Od dłuższego czasu rosną także ceny zbóż na giełdach rolnych, a to efekt m.in. niesprzyjających warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych. 

elubaczow.com, pah, tvr24.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here