Lubaczowscy licealiści obradowali w ławach sejmowych

4

Karolina Bajan i Damian Strojny z lubaczowskiego Liceum im. Tadeusza Kościuszki jako jedyni z naszego powiatu uczestniczyli w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 1 czerwca w Warszawie.

Wyjazd do Sejmu RP to m.in. efekt przygotowania debaty w naszej szkole pt.”Współpraca samorządu uczniowskiego z samorządem lokalnym w naszej szkole – rzeczywistość czy fikcja?” będącej tegorocznym zadaniem rekrutacyjnym. W stolicy spędziliśmy dwa dni. Pierwszego dnia braliśmy udział m.in. w warsztatach przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pt.”Społecznik i lider: misja, skuteczność i przygoda”. Na zajęciach mieliśmy okazję sprawdzić się w roli liderów oraz wystawić na próbę swoją kreatywność. W godzinach wieczornych wraz z grupą posłów z Podkarpacia zwiedzaliśmy Warszawę. Zobaczyliśmy m.in. Stadion Narodowy oraz warszawską Starówkę – opowiada Karolina.

W piątek rano młodzi posłowie z całej Polski przybyli do gmachu Sejmu RP przy ul. Wiejskiej, gdzie czekali na nich przedstawiciele kół i klubów poselskich. Dodatkową atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie budynku Sejmu RP oraz możliwość rozmowy z Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas. Punktualnie o godz. 10.15 posłanki i posłowie XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zajęli miejsca na sali i rozpoczęły się obrady. Tegoroczna sesja odbywała się pod hasłem „Szkoła demokracji”. Obradująca dwa tygodnie wcześniej komisja sejmowa przygotowała projekt uchwały dotyczącej kompetencji samorządu uczniowskiego. Po burzliwych dyskusjach i głosowaniu nad poprawkami przyjęto uchwałę. Relację z posiedzenia można obejżeć na stronie www.tvpparlament.pl.

– Możliwość udziału w XVIII Sesji SDiM to dla nas przede wszystkim dobra lekcja i ciekawe doświadczenie. Dzięki temu wyjazdowi mieliśmy okzję porozmawiać z ludźmi, których na co dzień widujemy w telewizji. Siedząc w ławach sejmowych czuliśmy się jak prawdziwi posłowie. Z Warszawy przywieźliśmy wiele wspomnień oraz masę nowych znajomości – podsumowuje Karolina.

sejm.gov.pl, KB, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here