TVP Rzeszów: Lubaczowskie kapliczki ocalone od zniszczenia i zapomnienia

7
fot. elubaczow.com

Policzone, ocalone od zniszczenia i zapomnienia. Gmina Lubaczów zewidencjonowała 94 obiekty małej architektury sakralnej czyli przydrożne krzyże i kapliczki. Zostały dokładnie opisane i sfotografowane, a pracownicy gminy dotarli do najstarszych mieszkańców okolicznych wiosek, którzy pamiętają ich historię – informuje na swojej stronie TVP Rzeszów.

– Przy realizacji tego projektu dużym zaangażowaniem i pomocą wykazała się młodzież szkolna z terenu naszej gminy. To zebrane przez nich informację pozwoliły nam udokumentować historię wielu cennych obiektów – dodaje Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów.

Imponującej wielkości kamienny krzyż w Baszni został postawiony w 1848 roku w dniu, w którym chłopi z czternastu wsi nie poszli do pracy na folwarku. Upamiętnia zniesienie pańszczyzny i uwłaszczenie chłopów. Wykonany w bruśnieńskim ośrodku kamieniarskim ma napisy w języku starocerkiewnosłowiańskim i jest jednym z ponad 90 takich obiektów zewidencjonowanych przez gminę. Podobnie jak  kapliczka świętego Jana Nepomucena z XIX wieku. Pracownicy gminy dotarli do wszystkich takich obiektów i do najstarszych mieszkańców, którzy pamiętają ich historię. Ustalono np. że w miejscu kapliczki w Dąbkowie stała kiedyś kamienna bruśnieńska figura Matki Bożej ufundowana w 1914 roku przez Stanisława Lewkowicza, który idąc na wojnę chciał uprosić szczęśliwy powrót. Pobliski sąsiad obudował figurę drewnianą kaplicą.

Wszyscy, którzy chcą dotrzeć do takich pamiątek i poznać ich historię mają ułatwione zadanie nie tylko dzięki gminnej publikacji, także dzięki ustawionym przez gminę tablicom informacyjnym i drogowskazom. A kapliczki są na rowerowej trasie przez południowe Roztocze wytyczonej wspólnie przez gminy Lubaczów i Horyniec.

elubaczow.com, TVP Rzeszów

aktualizacja: 23.04.2012 r., godz. 08.58


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

7 komentarze

  1. W tworzeniu albumu „Mała architektura sakralna Gminy Lubaczów” brała głównie młodzież ze szkół z terenu Gminy Lubaczów. Pracownicy gminy możliwe, że jedynie uzupełnili niektóre informacje. To My młodzi chodziliśmy i pukaliśmy do domów starszych ludzi i przeprowadzaliśmy wywiady na temat obiektów sakralnych w danej miejscowości oraz wykonywaliśmy zdjęcia!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here