W lubaczowskim LO debatowali o współpracy z samorządem lokalnym

10
fot. LO Lubaczów

W czwartek (29.03) w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Lubaczowie odbyła się debata pt. Istnienie współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a samorządem uczniowskim w naszej szkole – rzeczywistość czy fikcja? Debata została zorganizowana w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem Szkoła demokracji. Spotkanie przygotowali Karolina Bajan i Damian Strojny.

Spośród kilkuset szkół, które zgłosiły sie do udziału w projekcie, grono specjalistów wybierze najefektywniejsze debaty, które przyniosą konkretne wnioski i założenia. Autorzy wybranych debat będą reprezentować swoje szkoły na XVIII Obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2012r. w Sejmie RP. Zaproszenie na wspólne debatowanie przyjęli m.in.: Pan Dyrektor Zbigniew Hypiak i Grono Pedagogiczne naszego liceum, Pani Burmistrz Miasta Lubaczowa Maria Magoń, v-ce przewodniczący Rady Miasta Pan Marek Małecki. Powiat Lubaczowski reprezentował radny Pan Adam Swatek-Czernecki. Przybyli również z-ca Komendanta Hufca ZHP Lubaczów phm. Maria Mulak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Maciej Strojny, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły oraz Lubaczowska Telewizja Internetowa.
Debata miała formę obrad, prezentowaniu argumentów za i przeciw oraz pracy grupowej. Ponadto padało wiele pytań do samorządowców oraz uczniów. Przedstawiona została analiza ankiety, która była przeprowadzona w naszej szkole na potrzebę debaty. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, padło wiele ciepłych słów ze strony zaproszonych gości.

Komisja uchwał i wniosków powołana na czas obrad ustaliła następujące wnioski:
– Należy dążyć do zainteresowania młodzieży sprawami samorządu lokalnego poprzez organizowanie różnego rodzaju spotkań, debat i innych ciekawych form współpracy z samorządowcami.
– Zaktywizować działania samorządu uczniowskiego w kierunku nabywania umiejętności współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi.
-Wprowadzić do programu Wiedzy o społeczeństwie tematy z działalności samorządu lokalnego i w ramach tego przedmiotu metodami aktywizującymi, organizować lekcje poza szkołą, np. udział w Sesjach Rady Miasta, Młodzieżowej Rady Miasta, Komisji Oświaty i Rady Powiatu.

Autor: Damian Strojny


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

10 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here