Gmina Lubaczów: Szerokie porozumienie przeciw wykluczeniu społecznemu

12
fot. UG Lubaczów

Od maja w gminie Lubaczów ruszy Centrum Integracji Społecznej (CIS). To jeden z pierwszych takich ośrodków na Podkarpaciu, i nadal jeden z niewielu wśród planowanych w całym województwie. Projekt powołania CIS dodatkowo wspierany jest przez Fundację „Barka” – informuje na swojej stronie Gmina Lubaczów. 

CIS ma być miejscem, w którym ekonomia społeczna będzie mogła rozwinąć swoje skrzydła wśród mieszkańców gminy i powiatu lubaczowskiego. Potwierdzeniem, że samorządowcom z gminy i powiatu zależy na aktywizacji osób społecznie wykluczonych było piątkowe (23.03.2012 r.) podpisanie porozumienia o współpracy. Do porozumienia przystąpiły też inne instytucje samorządowe i publiczne (m.in. Powiatowy Urząd Pracy, Nadleśnictwo Lubaczów, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubaczowie), oraz organizacje pozarządowe z lubaczowszczyzny (m.in. Stowarzyszenie Pszczelarzy Eko-Barć).

Z założenia Centrum Integracji Społecznej (CIS) ma umożliwić społecznie wykluczonym powrót na rynek pracy. Dla mieszkańców jednak jest to szansa na znalezienie zatrudnienia, w sytuacji, gdy np. nie przysługuje im zasiłek dla bezrobotnych, lub z innych powodów nie mają stałych dochodów. Rozwiązanie ułożono więc w formie warsztatów. Warunki lokalowe, jakimi dysponuje CIS są odpowiednie do prowadzenia wielu z nich, dodatkowo, trwa zabezpieczanie kolejnych miejsc pod działalność, w tym gruntów rolnych.

Na chwilę obecną proponowane są cztery rodzaje warsztatów (według zapotrzebowania lokalnego rynku) dla 20 osób długotrwale bezrobotnych: warsztat usług opiekuńczych, warsztat usług leśnych, utrzymania zieleni i usług porządkowych na mieniu gminnym oraz  warsztat ogrodniczo-gastronomiczny z produkcją warzywniczo-ogrodniczą i warsztat rzemieślniczo-rękodzielniczy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w dalszej perspektywie uczestnicy CIS będą mogli znaleźć zatrudnienie m.in. w „Kresowej Osadzie” w Baszni Dolnej.

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy Lubaczów.

Relacja z podpisanie umowy na stronie Telewizji Lubaczów.

12 komentarze

 1. i tak z tego nic nie wyjdzie, nie oszukujmy sie. Lubaczów to jest miasto w ktorym lubi sie duzo mowic a malo robic, lub tłumaczyc beznadziejnymi obietnicami i zwalac wine na inne strony. Lubaczów jest „miastem” ktoro sie zatrzymało kilka lat temu w swoim rozwoju i ewentualnie teraz „marzy” – ale wlasnie, nic konkretnego nie robi. Renowacja rynku, pomniku, nowa brama przy cmentarzu – wow, szkoda tylko że władze nie pomyślą o ludziach tutaj mieszkających i im nie pomogą tylko obiecuja i znajduja beznadziejne wyjasnienia. Sa tu ludzie którzy chca cos zrobic – ale szkoda ze władze nie podejmują zadnej wspołpracy.
  Ktos kiedys dobrze powiedział – „po szkole sredniej uciekajcie stad, bo i tak was tu nic dobrego nie czeka…”

 2. Czerwona włosa popieram cie;)) Lubaczów to miasto dla tych co mają odpowiednie stanowisko i zabezpieczone miejsce pracy… ludzi po 30 roku życia…. Młodzi muszą kombinować lub emigrować do innych miast lub zagranice.. Urząd pracy zamiast inwestować w mieszkańców dawać im rozwój i pomagać z praca to kasę zbiera po przez lewe podpisy.. tak sama jest innymi urzędami w tym mieście Jak to mówię W Lubaczowie istnieje trójką bermudzki:) Urząd miasta,pracy i skarbowy:) złodziej złodzieja okrada w tym mieście .. masz znajomości płyniesz Nie masz giniesz…

 3. Zgadzam się ze wszystkimi opiniami. Jak dla mnie urząd pracy powinni zlikwidować, zero pomocy z ich strony, pół roku jestem zarejestrowany jako bezrobotny nie dostałem ani jednej oferty pracy od nich, starałem się o staż nie otrzymałem go, ponieważ w tym roku są małe srodki a trzeba wykazac, że pracodawca po stazu mnie zatrudni, nie spelnilem tego warunku. Szukałem pracy na własna reke dziesiątki wysłanych CV i nic. W tej chwili jestem już zdeterminowany wyjechać za granice i juz tutaj nie wracac !!!

 4. to dlaczego , wy młodzi nie pokażecie na co was stać, co potraficie zrobić, zorganizować, czekacie tylko by wyszystko dostać na tacy, demokracja wygląda inaczej, patrzycie na zachód a tam wcale nie jest lepiej, tylko Polacy tam pracują rzetelniej, dokładniej, dłużej, uczą się szacunku do pracy, a przyjeżdżają do Polski i cwaniakują, tyle jest programów dla stowarzyszeń na pozyskanie funduszy- można założyć własną firmę, spółdzielnię, ale to wymaga pracy, dyscypliny, braku czasu na rozrywki, lepiej narzekać i zazdrościć innym, wygodnie za nic nie odpowiadać, nie myśleć ze zbliza się termin wypłat dla pracowników, podatki itp, siedzicie w wygodnym fotelu i głowa was nie boli, myślicie komu tu przyp,,,,,,,łatkę

 5. haha niezłe, dziecko drogie jedź za granice i zobacz jak tam się zakłada prowadzi firmę, jakie są podatki, urzędy. Przyjedz i porównaj to z polską rzeczywistością.
  Założenie firmy w Polsce wciąż zajmuje średnio 31 dni, tyle samo co na Białorusi – wynika z rankingu Banku Światowego Doing Business 2009
  Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi, chyba że jesteś pociotkiem jakiegoś przydupasa to wtedy może Pan Nepotyzm ci pomoże.
  Zgodze się z tobą tylko w jednym, że demokracja wygląda innaczej

 6. „patrzycie na zachód a tam wcale nie jest lepiej”. Hehe, no wreszcie jakiś wesoły akcent w tym ponurym dniu 🙂 „tyle jest programów dla stowarzyszeń na pozyskanie funduszy- można założyć własną firmę”. A co ma piernik do wiatraka?

 7. Rozumiem niezadowolenie, lecz nie zgadzam sie z większoscią wypowiedzi, ponieważ wiekszośc ludzi woli narzekać i i czekać na gwiazkę z nieba, ale tylko od ciebie drogi czytelniku zależy jak swoje zycie przeżyjesz, czekasz na rybkę, lecz te czasy minęly że po szkole dostaje sie posade, lepiej wez sprawy w swoje ręce i szukaj wędkarza co nauczy Cie łowić, czyli korzystaj z darmowych szkoleń, które oferuje urząd pracy lub korzystaj z dotacji dopuki unia finansuje i dąz do celu warto inwestować w wiedzę i mieć otwarty umysł na rozwój. Pisze to nie dla pisania lecz 7 lat temu wzięlam dotacje na rozwoj działalności, do dziś mam swoją firmę rozwijam swoj potencjał, możliwe ze przyczynię sie do zmniejszenia bezrobocia.
  Z wyrazami szacunku
  W.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here