Sanepid w Lubaczowie do likwidacji?! Samorządowcy protestują!

25
fot. elubaczow.com

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaczowie ma być zlikwidowana – takie założenia ma plan restrukturyzacji podkarpackiego SANEPiD-u. Zgodnie z zapowiedziami Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie likwidacji miałoby ulec 11 stacji sanepidu w województwie podkarpackim, w tym lubaczowska. Pozostałyby cztery duże stacje w Rzeszowie, Sanoku, Przemyślu i Stalowej Woli oraz kilka filii, ale nie w Lubaczowie!

Zdecydowany protest w stosunku do takich planów wyraziła w uchwale Rada Powiatu w Lubaczowie. Treść uchwały negatywnie oceniającej takie plany trafiła już do parlamentarzystów z Podkarpacia, Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Wojewody Podkarpackiego i Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Ewentualna likwidacja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie to dodatkowe utrudnienia dla mieszkańców regionu. Jeżeli plany weszłyby w życie, to najbliższe laboratorium będzie się mieścić w Przemyślu, a do dla niektórych mieszkańców regionu to odległość prawie stu kilometrów. W lubaczowskim sanepidzie pracuje obecnie 38 osób, z czego większość to osoby bardzo doświadczone. Lubaczowskie laboratorium posiada też Certyfikat Akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. – Nasza jednostka była zawsze dobrze oceniana i nie wyobrażamy sobie by miała być zlikwidowana – mówią pracownicy.

Sanepid, to kolejna instytucja po Sądzie Rejonowym, która ma zniknąć z mapy naszego powiatu. – Każdy krok zmniejszający rangę instytucji nam podległych, to automatycznie zmniejszenie rangi powiatu. Wyrażamy stanowczy protest przeciw takim działaniom i podejmujemy różnego rodzaju inicjatywy by nie realizować takich planów. To zakamuflowany proces powolnej likwidacji powiatów – mówi Józef Michalik, starosta lubaczowski.

Obecnie na Podkarpaciu jest 20 stacji powiatowych sanepidu i 14 laboratoriów. Wojewódzki inspektor sanitarny w Rzeszowie przygotował program restrukturyzacji na polecenie Głównego Inspektora Sanitarnego. Podobne programy powstają we wszystkich województwach. Zmiany w strukturze inspekcji sanitarnej mają wejść w życie od 2013 roku. W marcu koncepcje przygotowane przez wojewódzkich inspektorów zostaną przedstawione Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. Ocenią je również naukowcy zebrani w Radzie Sanitarno – Epidemiologicznej. Dopiero później zostanie wypracowana wspólna koncepcja dla wszystkich województw.

25 komentarze

 1. pewnie zlikwidować wszystko u nas i na samym końcu dobiorą się do powiatu i gminy:/ nie rozumiem tego jedna z lepszych jednostek w województwie idzie do likwidacji to jest w ogóle nie jest logiczne:/ Może tak by zlikwidować w Przemyślu i zostawić w Lubaczowie?? Ciekawe czy „siunkom” by się taka sytuacja spodobała??

 2. Za pensje pracowników sądu i tych z sanepidu można wypłacić co najmniej 3x tyle kuroniówek.A te są potrzebne pracownikom zwalnianym z różnych firm (jar) za którymi ani pracownicy sanepidu ani sądu palcem w bucie nie kiwną.

 3. Jak rozumiem, kolejna „reforma” podobno obniżająca jakieś tam koszty. Dla mnie kolejny krok w kierunku recentralizacji władzy. A każda centralizacja do niechybnie większe upolitycznienie, bo o wiele łatwiej wpływać na decyzje kilkudziesięciu urzędów niż kilkuset. Prowincja – wiadomo – często oporna, często odporna na polityczne wpływy, to się ją spacyfikuje. Tak myśli i działa każda władza, która ma w d… naród i nie zamierza łatwo oddać miejsca przy korycie.
  Premier lata do domu i na wczasy rządowym samolotem, posłowie mają nieprzebrane środki na własną działalność: na biura, personel, konsultantów, oprócz tego dodatki, ryczałty, zniżki itp. Zarządy państwowych spółek zgarniają gigantyczne pensje i gigantyczne odprawy. Przypadkowi ministrowie-kolesie dzielą i rządzą jak szejkowie, nie bojąc się odpowiedzialności. Autostrady się walą, kolej wypada z szyn, samoloty spadają, armia wraca do epoki łuków i dzid bojowych, rosną podatki, cła, akcyza, opłaty administracyjne. Małe i średnie firmy padają jak muchy, rośnie bezrobocie. Administracja pęcznieje i tworzy kolejne tony bzdurnych przepisów, aby dla ich używania i egzekwowania mogła się nadal rozrastać. Ludzi przedsiębiorczych obkłada się coraz wyższymi kosztami, coraz dotkliwszymi karami, sankcjami. Ogólnie – władza walczy z kryzysem, władza trzyma rękę na pulsie, władza zapobiega złym zjawiskom itp.
  Ja mam jedno tylko pytanie do tych zasr… reformatorów. Co zrobiliście dla prowincji, dla tego niechcianego zadupia, aby i tu żyło się godnie? Poproszę o JEDEN przykład, że ktoś o nas pamięta, że o nas myśli, że mu na nas zależy. Gdzie zagubiła się ta idea wyrównywania szans i poziomu życia? Dlaczego ucichły te obłudne hasła o trosce o cały naród? Komuś zdaje się, że wystarczy wyprowadzić władzę z terenu i będzie spokój? A jak nie to ostatecznie wprowadzić restrykcyjne przepisy i zamknąć usta niepokornym?
  Może wydam się śmieszny, ale uważam, że Polacy to ostatni naród, który dałoby się upokorzyć i ogłupić. Prędzej czy później otrząśnie się, zorganizuje, upomni o swoje prawa. Historia kołem się toczy.

 4. KONON jest głównym ideologiem PO. To co oni robią to nie jest reforma tylko cięcie kosztów. Ewidentnie stawia sie na duże osrodki miejsko – przemysłowe. U nas postawią na rozwój turystyki poprzez utrwalenie skansenu, hihihhahah a nie mówiłem ………..

 5. „Na rozwój turystyki” – no, niekoniecznie. Musieliby tak czy inaczej wyłożyć jakieś pieniądze. Skansen już u nas jest – cywilizacyjny. Akurat to przedsięwzięcie kosztów nie wymaga, można by rzec: im taniej tym lepiej 😉

 6. Dziekujemy panom z parti Zielonej koniczynki, że dzięki swoim rządom byli pierwszymi i zarazem ostatnimi urzędnikami powiatu lubaczowskiego. Wdzięczni wyborcy! Tylko proszę się nie tłumaczyć że chcieliście dobrze a wyszło jak zawsze.

 7. a ja myślałam że rządzi po, ma większość i podejmuje decyzje dobre dla siebie, zwolni się prezesów sądów a zatrudni dyrektorów sądu zamiejscowego ze swojej partii, oni też ludziom obiecywali, więc nie wiń tylko zielonych popatrz co robi po myślny Dobromil, a jak zwolni się ludzi z sanepidu i sądu to dla nich też policz kuronia, bo oni też przyjdą ,

 8. PO i PSL To cudowna koalicja !!! SANEPID to najlepsza firma na świecie a ich
  pracownicy to najwszechstronniejsi inspektorzy sanitarni i fachowcy jakich mało
  gdzie.
  Może teraz nie skasujecie komentarza . Jest po waszej myśli !!!
  Jak PO i PSL każe to tak ma być i koniec kropka …..

 9. Nareszcie zrobią porządek z tym sanepidem 🙂 Jeśli normą dla lubaczowskiego sanepidu są szczury które biegają wzdłuż i wszerz po lokalu gdzie odbywają się wesela to gratuluję 🙂 niedawno byłem w lokalu i po takiej sytuacji część rodziny wyszła bo nie mogła znieść syfu 🙂 Kiedyś kosa musi trafić na kamień 😉

 10. tylko że likwiduja takie jednostki w najmniejszych mniejscowościach, te reformy mają na celu tylko zaoszczedznie kasy i załatania dziury, zeby było z czego opłacić siano dla bydła. Z naszymi wykształciuchami nigdy nic nie osiągniemy. Najpierw by musieli sie przyznać że popełnili błąd głosując na partie zdrady narodowej. Co z socjologicznego punktu widzenia jest prawie niemożliwe, jeżeli weźniemy pod uwagę że przecietny lemming ogląda raz w tygodniu wiadomości w TV publicznej to tylko mówienie im w twarz, że są tumanami może cos dać…

 11. nie przemawia bo KRRiT, nie wydała koncesji TV TRWAM, za to masz Disco Polo TV, ESKA music. mam cyfrową TV zamast DISCO POLO TV jakby była TV TRWAM to chyba nic by się nie stało, oprócz tego żeby zostal złamany monopol na przekazywanie informacji. Mógbys pooglądać różaniec, msze i takie tam. Tak jak napisałem wyżej, do tego żebyś przyznał się że jesteś głupi potrzebujesz wstrząsu, albo odrobiny samokrytyki. Mi to osobiście wali to twój problem

 12. Mnie w tym kraju już nic nie zdziwi:) raz natknąłem się na artykuł z francuskiej gazety w którym po krótce opisywano nasz kraj i panujące tu reguły gry wypominając największe według innych narodowości niedorzeczności (a dla nas codzienność). Artykuł kończył się tekstem: „cudzoziemcze jeśli zamierzasz przyjechać kiedyś do Polski to najpierw musisz całkowicie wyzbyć się logicznego myślenia inaczej zginiesz”. W sumie nasz kraj jest teraz już zbyt podzielony aby zjednoczyć się i powstać tak jak to nie raz w historii bywało podkreślając słynne hasło z plakatu „Poland- first to fight”. Kiedyś walczyliśmy przeciw zagranicznym oprawcom, władcom zza granicy zaborcom, hitlerowcom, komunistom i innemu dziadostwu, dziś walczy się między sobą bo ktoś inny wyznaje inne poglądy jest za bardzo katolikiem albo za mało, ubiera się tak lub inaczej albo mówi co myśli bo źle myśli itp. Żyjemy w kraju w którym wszystko jest nie tak a to co jest dobre jest albo nie zauważalne albo likwidowane zanim się da zauważyć. Nasi dziadkowie się w grobach przewracają a nasz naród i tak niczego nie zmieni, to całe trąbienie w wiadomościach tv internecie gazetach na temat demonstracji likwidowania innych rzeczach katastrofach itp ma na celu ogłupienie i jeszcze większy podział kraju ponieważ tym na górze jest łatwiej tłoczyć poprzez media to co chcą abyśmy słyszeli i w to wierzyli jeszcze bardziej topiąc się w tym. Wybory maja być jakimś rozwiązaniem? Kolejna partia gdy tylko dorwie się do koryta będzie robić to samo-moim zdaniem trzeba wyjść na ulice wszyscy razem ZJEDNOCZENI. Wtedy nawet wojsko będzie mogło nam skoczyć. wszyscy burza się w internecie w domowych zaciszach itp. Poza nielicznymi demonstracjami nie robimy nic.

 13. sorry ale widzie że mój post został usunięty, zręsztą nie dziwi mnie to, skoro redaktorami tego portalu są politruki z PO którzy dopiero co zaczynają kariere. Zgadzam się z DeadSoul w prawie wszystkim. Dziś walczy się z wartościami katolickimi i z ogólnie pojętą polskością, na całym froncie od kina po szkołe. Niedługo pisanie takich postów, może się wiązać z problemami w pracy, szkole itd. Kiedyś ktoś się spytał Piłsudskiego jaki ma program polityczny odpowiedział
  „Bić k***y i złodziei, mości hrabio”

 14. L możesz się ze mną zgadzać ok dziękuję:) ale nie pisałem tylko o tępieniu katolików i polskości, napisałem : „walczy się między sobą bo ktoś inny wyznaje inne poglądy jest za bardzo katolikiem albo za mało, ubiera się tak lub inaczej albo mówi co myśli bo źle myśli itp.” tzn że każdemu z nas nie pasuje coś w drugiej osobie, obojętnie co od stylu bycia ubierania się aż po częstotliwość chodzenia do kościoła czytania książek lub tez charakter wypowiedzi. Zasady forum są jasne wypowiadać się na temat i unikać obrażania innych, nie dziwi mnie więc fakt usunięcia Twojej wypowiedzi. Ty na to odpisujesz mówiąc o politrukach z PO – I tu jest pies pogrzebany- Polska w jakiej dziś żyjemy jest zapchana stereotypami, jeśli starsza pani chodzi do kościoła jest od razu dewotką ale nikt nie pomyśli że może różnic się od zrytych starych idiotek które są fanatyczkami a w kościele widzą tylko punkt zaczepienia dla nowych plotek, może akurat nie ma innego życia no bo w sumie co zostaje w naszym kraju komuś po 70-tce? Lub tez kolejny przykład widzimy kogoś w dresie ogolonego na łyso wdg wielu użytkowników tego portalu wiadomo- kibol bandyta do tego ćpun, no właśnie a może tak nie jest? Podobnie z pracownikami redakcji- skąd możemy wiedzieć coś o nich nie znając ich? tzn na pewno na forum nie raz wypowiadał się któryś ze znajomych tych ludzi przecież mieszkają w naszym powiecie, ale czemu od razu tak wszystkich szufladkować? FAKT są idioci robiący z meczu piłkarskiego burdel tylko po to żeby tłuc się miedzy sobą lub policją, są alkoholicy, dewotki wyznawcy rydzyka prostytutki geje lesbijki nieszanujące się nastolatki i cała gówniarzeria pijąca wódkę gdzieś po krzakach, wyznawcy jp którym na widok radiowozu miękną kolana itp itd i mógłbym wymieniać w nieskończoność ale to i tak są jednostki nasz kraj ma prawie 40 milionów mieszkańców a ludzie z którymi naprawdę jest coś nie tak to przecież mniejszość. I TU WŁAŚNIE POJAWIA SIĘ DANY PROBLEM fakt przyznaje nie jestem tolerancyjny wobec gejów i lesbijek taki już mam pogląd-KAŻDY Z NAS JAKIŚ MA, ale mam tez jedna zasadę- jeśli ktoś na siłę nie próbuje mnie do czegoś nakłonić i po prostu nie wchodzi mi w drogę próbując zatruć i namieszać mi w życiu to ok niech sobie żyje robi co chce. Tyle tylko że niektórzy na siłę szukają czegoś żeby się przyczepić a mas media właśnie takimi się posługują. Wszyscy znamy stare babcie w beretach nałogowo słuchających słów ojca dyrektora itp, dla wielu ludzi radio to jest doskonałym środkiem do szerzenia religijności i patriotyzmu wśród ludu jednakże często przesadzają i bacie potrafią przepychać się z policja pod Pałacem Prezydenckim broniąc krzyża i wyzywając ludzi z dłuższymi włosami od satanistów albo dzieciaków z kapturami na głowie od ćpunów no przecież to jest chore. Tak samo ludzie zza drugiej strony społecznej barykady dajmy na to taka młodzież, bez lepszych perspektyw również podzielona a bo ktoś jest z dobrego domu inny natomiast lubi wypić z kolegami na mieście bo w domu i tak czeka opieprz albo wódka na stole i nie ma nic do roboty a policja to najgorszy wróg. Każdy jest inny (nie chce żebyście pomyśleli że kogoś faworyzuje lu opowiadam się po którejś ze stron staram się być ponad podziałami) I TERAZ NA SCENĘ WCHODZĄ POLITYCY-OCZYWIŚCIE COŚ SIĘ BUDUJE COŚ SIĘ ROBI ALE JAK TO Z NIMI BYWA SĄ PRZEKRĘTY I ŁAPA Z KASĄ W KIESZEŃ, MEDIA POWIEDZĄ CO ZECHCĄ ALBO POWIEDZĄ DOŚĆ PRZYGASZONĄ PRAWDĘ-PODZIAŁY STEREOTYPY I BAGNO W JAKIM TKWIMY I TAK ZROBIĄ SWOJE, SKOCZYMY DO GARDEŁ SOBIE NIE IM A JEŚLI NAWET TO TE PARĘ TYSIĘCY DEMONSTRUJĄCYCH I TAK NIC NIE WSKÓRA W WIADOMOŚCIACH NA DRUGI DZIEŃ I TAK BĘDĄ PAPLAĆ O CZYMŚ INNYM A CELEBRYCI RANO POKAŻĄ NOWY SPOSÓB SMAŻENIA JAJECZNICY. SAMI SOBIE STOIMY NA PRZESZKODZIE ABY ZROBIĆ COŚ Z TYM RZĄDEM. PO PIS I WSZYSTKIE INNE PARTIE CAŁA ARMIA KORUPCJI NA PRAWDĘ ZŁYCH URZĘDNIKÓW (BO SA WYJĄTKI) KAŻDA PARTIA I KAŻDY DOSTAJĄC SIĘ DO WŁADZY NAMIESZAŁBY MYŚLĄC O SOBIE A MY NIE POTRAFIMY PORZĄDNIE KOPNĄĆ ICH W D… BO CAŁY CZAS WALCZYMY MIĘDZY SOBĄ NIE JESTEŚMY JUŻ TAK ZJEDNOCZENI JAK DAWNIEJ I TO NAWET NA TYM PORTALU BIJE AŻ W TWARZ. Dziękuje dobranoc

 15. przeczytaj jeszcze raz moja wypowiedź tym razem ze zrozumieniem:) nie mam infantylnego spojrzenia na świat ani tez nie chce wszystkim robić dobrze:) po prostu podkreślam skłonność naszego narodu do ulegania stereotypom i szufladkowania innych przez co właśnie zaistniała cała masa podziałów i nienawiści- bardziej moich wypowiedzi się już skrócić chyba nie da

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here