16.11.2017r. godz. 13:00 - Aniela Mrówka - mistrzyni unikalnego śpiewu i kontynuator obrzędów ludowych pogranicza nadsańskiego"

Burmistrz Zadworny: Małe szkoły do likwidacji lub przekształcenia

 · 24 stycznia 2012 o 13:19 · 315 komentarzy · czas czytania: 2 minutes

fot. nowylubliniec.pl

Małe szkoły na terenie gminy Cieszanów powinny być przekształcone w placówki niepubliczne lub zlikwidowane – mówi burmistrz Zdzisław Zadworny w wywiadzie dla Telewizji Lubaczów.

Temat utrzymania, przekształceń, a szczególnie likwidacji małych, wiejskich szkół budzi zazwyczaj spore emocje wśród mieszkańców. Podobnie jest w gminie Cieszanów, której burmistrz rozpoczął debatę na temat przyszłości większości szkół. Jak mówi Zdzisław Zadworny koszty utrzymania małych szkół są bardzo wysokie, a jednym z wyjść jest przekształcenie ich w placówki społeczne prowadzone przez spółkę prawa cywilnego. Jeżeli przekształcenie nie dojdzie do skutku, to małym szkołom grozi likwidacja, a uczniowie z całej gminy uczyliby się w cieszanowskim Zespole Szkół.

Obecnie na terenie gminy znajduje się trzy szkoły podstawowe wchodzące w skład zespołów szkół publicznych w Cieszanowie, Dachnowie i Nowym Lublińcu. W gminie funkcjonują także trzy małe szkoły filialne w Kowalówce, Niemstowie i Nowym Siole. Przekształcenie szkół w placówki niepubliczne ma być sposobem na budżetowe oszczędności i „zatrzymanie” najmłodszych dzieci jak najbliżej domu. Przekształcenie według burmistrza Zadwornego ma spowodować także min. większe zaangażowanie rodziców w życie szkoły oraz wydłużenie czasu pracy nauczycieli według regulacji w określonych w kodeksie pracy, a nie Karcie nauczyciela. Cały wywiad z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym na stronie Telewizji Lubaczów.

Zaskoczenia pomysłami burmistrza nie kryje część mieszkańców gminy. O ile są oni w stanie zrozumieć powody przekształcenia małych szkół filialnych, to rozmach i plany w stosunku do placówek w Nowym Lublińcu i Dachnowie są dla nich ogromnym zaskoczeniem.  Niezadowolenia nie kryją także sami nauczyciele. Wydaje się jednak, że to dopiero początek „oświatowej” batalii w gminie Cieszanów…

Od nowego roku szkolnego w powiecie lubaczowskim działa już niepubliczna placówka oświatowa. Społeczną Szkołę Podstawową w Załużu prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Gminy Lubaczów.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Zakodowani w Cieszanowie
Prawie milion zł od wojewody na drogi w Horyńcu-Zdroju i Cieszanowie
Nawałnica z gradobiciem w Niemstowie – zdjęcia i film Czytelniczki

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (315)
CAR 23.04.2012 ~ 21:47:16
IP: 83.31.**.*

A co tam jakieś ustawy czy paragrafy. Przyszły szef nauczycieli to pobierał nauki
nie byle gdzie a i w zarządzaniu ludźmi ma ogromne doświadczenie, przecież
widać jak teraz sobie radzi ZUK, ZOG itp. NAUCZYCIELE GRATULACJE!
Teraz będziecie mieli super. Chyba zostanę nauczycielem.

Dachnow 24.04.2012 ~ 14:43:31
IP: 83.31.**.***

Jak po spotkaniu sobotnim w szkole bo slyszalem ze byla jakas akcja

Dachnow 24.04.2012 ~ 16:10:44
IP: 83.31.**.***

Chcialabym sie dowiedziec czy spolka pod ktora maja podlegac szkoly „po reformie burmistrza” jest ta spolka ktora ma komornika na koncie ? Jezeli tak to gratuluje pomyslu dorobienia sie na podupadakacym szkolnictwie

ZDZICH 24.04.2012 ~ 17:58:32
IP: 2.150.**.***

po całym podziale szkoły proponuję jak zwykle zrobić jakiś festyn wraz z władzami powiatu itd.. i oczywiście biskup musi być też :-)

Dachnów City 24.04.2012 ~ 21:51:55
IP: 95.49.***.**

Dlaczego jesteście tak nieprzychylnie nastawieni do wspaniałego włodarza, który próbuje wszystkich swoimi pomysłami zarazić. Frekwencja rodziców na zebraniu w Dachnowie była zarębista, przyszło 15 osób, które jeszcze raz chciały wysłuchać tego, który wszystko wie najlepiej co drugiemu człowiekowi – temu małemu i temu dużemu do życia i szczęścia potrzeba. Przecież to taki dobry i przebiegły nauczyciel życia, który za dobre wynagradza a za złe karze. Oczywiście chodzi o dobre to te które jest w jego mniemaniu i jego pomysłu. Szkoda, że wielu ludzi ma nie najlepsze doświadczenia z tej partnerskiej współpracy. Jeden rodzic próbował się czegoś konkretnego dowiedzieć ale tłumaczenie burmistrza było pożal się Boże.

Z Dachnowa 25.04.2012 ~ 13:07:26
IP: 95.49.***.**

Przeczytalem wiele wpisow na tym forum i wiem jedno ze pisaniem tutaj nic nie zmienimy. Na dzien dzisiejszy nie interesuje mnie referendum w sprawie odwolania „naszej wspanialej wladzy” o tym pomysli sie potem. Na dzien dzisiejszy zajmijmy sie szkola i dobrem naszych dzieci. Powiedzcie mi dlaczego mieszkancy Cieszanowa nie przychodza na te debilne spotkanie z burmistrzem, a ludzie w Dachnowie „leca” na te spotkania jak cmy do swiatla? Burmistrz przedstawia wam wysokie zarobki nauczycielimtylko po to by wam zrobic wode z mozgu- dlaczego wam nie przedstawi swoich zarobkow ktore sa kilkakrotnie wyzsze od nauczycieli. Ludzie zacznijcie myslec to wszystko nie jest robione dla dobra dzieci tylko z mysla jak zarobic jak najwiecej (poki sie da) na ludzkiej krzywdzie i naiwnosci !!!

Car 31.05.2012 ~ 22:02:51
IP: 95.49.***.***

Wręczanie wypowiedzeń pracownikom szkół rozpoczęte!

Bazyl 01.06.2012 ~ 09:47:19
IP: 83.31.**.**

lol – to znaczy że zwalniają się etaty czy nauczyciele tracą pracę bo szkoły likwidowane?

plastuś 03.06.2012 ~ 12:56:08
IP: 88.199.***.**

zacierać ręce z radości – tak, będzie moc wolnych etatów- pomykaj z podankiem
żeby ci nikt nie ubiegł

car 04.06.2012 ~ 21:43:07
IP: 83.31.***.***

Etaty się zwolnią ale nie zapełnią bo ktoś musi iść do domu.Chyba nie zostanę
nauczycielem.

nauczyciel 09.06.2012 ~ 08:53:27
IP: 88.199.***.**

ależ dlaczego? Nauczyciel to taki „fajny” sport ekstremalny -nigdy nie wiesz co cię czeka za najbliższym zakrętem -z każdej strony ktoś koło ciebie majstruje.Musisz mieć oczy szeroko otwarte . Nie lubisz adrenaliny? Co z ciebie za facet carze? I wszyscy ci zazdroszczą !!! To jest to – spróbuj > Dodatkowy plus – zestresowani odpowiednio długo żyją krócej – odpada więc jeszcze jeden problem – EMERYTURA- po prostu …….!!!

miłorząb 09.06.2012 ~ 09:27:21
IP: 83.31.**.**

niektórzy wspaniali ludzie mają z tego frajdę.podstępny misjonarz od siedmiu boleści. no ale kłania się przysłowie ,, nosił wilk razy kilka…

Bazyl 09.06.2012 ~ 11:47:02
IP: 95.49.***.**

oj tam zaraz złośliwość-podanka nie będę zanosił bo pracuję i jest mi dobrze-ale skoro mogłyby się zwolnić etaty to dlaczego ktoś o tym nie mógłby wiedzieć? tyle ludzi szuka pracy więc zamiast siedzieć cicho można by było wskazać komuś ewentualną możliwość pracy….

bolek 16.10.2012 ~ 07:30:06
IP: 83.31.**.***

no i po zawodach

Anonim 16.10.2012 ~ 10:23:34
IP: 89.167.**.**

cos chyba mu nie wyszło

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Przeżyjmy to jeszcze raz – zobaczcie spot z Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X