Lubaczów: Zbezczeszczono żołnierskie groby i pomniki! Policja szuka sprawców

48
fot. UM Lubaczów

Nieznany dotąd sprawca lub sprawcy zbezcześcili pomniki i groby żołnierskie przy ul. Technicznej i Kościuszki w Lubaczowie. Ze względu na dobro postępowania lubaczowska policja nie udziela zbyt szczegółowych informacji i apeluje o pomoc w tej sprawie.  

Według naszych informacji pomnik, a dokladnie krzyż na cmentarzu z okresu I Wojny Światowej przy ulicy Technicznej został zdewastowany w nocy z poniedziałku (09.01) na wtorek (10.01). Natomiast żołnierskie groby, w tym Grób Nieznanego Żołnierza  na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kościuszki mogły zostać zdewastowane w kolejną noc.

Prowadzimy postępowanie z art. 261 w sprawie „znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby”. Ze względu na dobro postępowania nie możemy jednak udzielać zbyt szczegółowych informacji. Zwracamy się zarazem, za pośrednictwem portalu, o pomoc do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje w tej sprawie – powiedział w rozmowie z nami Marian Sochań, oficer prasowy lubaczowskiej policji.

Osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę w tej sprawie mogą zadzwonić do Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, tel. 16-632 83 10 lub 997.

Nie wiadomo czy zbeszczeszczenie jest wynikiem chuligańskiego wybryku, czy być może ma podtekst narodowościowy . Policja nie wyklucza żadnej z wersji i monitoruje inne miejsca pamięci w całym powiecie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

48 komentarze

 1. Witam !!!! W celu rozładowania ich energii zapraszam do rozwalania na wiosne obornika. Może ujdzie osobnikom troche energi, głupie pomysły i zapał do niszczenia grobów ludzi ktorzy walczyli za nasza wolność. Pozdrawiam !!!

 2. ANTIFA? Z pewnością nie. Zresztą bądźmy ostrożni z kwalifikowaniem każdego debila do jakichkolwiek ruchów czy organizacji. Nie dowartościowujmy ich bezdennej głupoty. Miejmy nadzieję, że nasi niebiescy ich znajdą, a jaśnie wielmożna prokuratura nie umorzy ze względu na „niewielką szkodliwość”. Ktoś, kto nie szanuje zmarłych, nie zasługuje na to, by szanowali go żywi (ot taka mądrość mi się przypomniała).

 3. myślę, że to po prostu jacyś debile, którzy nie mają co ze sobą zrobić, napili się i przyszedł im do głowy taki idiotyczny pomysł…szkoda słów dla takich ludzi 🙁 oby zostali złapani i musieli zapłacić za to grubą kasę, odpracować i zlizywać językiem te swoje bazgroły!

 4. moim zdaniem zrobila to banda gówniarzy z gimnazjum lub niedojrzali emocjonalnie dorosli ludzie. zniszczyli nie tylko pomnik ale pewnego rodzaju historię zapisaną na tych pomnikach. Zaszczycili nas swoja glupota i bezmyslnoscia. Skoro byli na tyle zdolni zeby sie tego dopuscic to niech teraz przyznaja sie do bledu. Nalezy tępić takich cwaniaków, a ich niestety nie brakuje….

 5. Zwróćcie uwagę, że ktoś to zrobił specjalnie, zaplanował wszystko i to raczej nie po pijaku.Po pierwsze nie stało się to podczas jednego wieczoru, a dwóch, więc gdyby (dajmy na to) „młodzi” byli na rauszu to według mnie zwyczajnie przeszliby z jednego miejsca do drugiego, nie byłby to dla nich żaden problem (noo, chyba że ciągnęli „dwudniówkę” to by wtedy im się to rozłożyło w dniach). Po drugie nie wiem czy to ma jakiś związek z rozwaleniem muru stadionowego, jak ktoś wyżej zauważył. Równie dobrze mógłby to być zwolennik buszu/parku (niepotrzebne skreślić) w rynku, a nawet jeśli to co mają do tego polegli żołnierze? Byłbym skłonny uwierzyć w wersję z murem, gdyby to były „tylko” pomalowane groby – wtedy mogłaby to być manifestacja braku miejsca do robienia „wrzutów” czy jak oni to tam nazywają. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej drugiemu miejscu, ul.Technicznej – tam nic nie było zamalowane, a zwyczajnie zdewastowane, po co więc? Ktoś dokładnie wiedział co robi. Pozwolę sobie również skreślić opcję z niewyżytym artystą z fioletowym spray’em, bo to głupio brzmi. Swoją drogą ktoś powinien się zająć takimi niewyżytymi łepkami-od-siedmiu-boleści-miejscowymi-artystami, którzy to latają ze sprayami po mieście i malują na skrzynkach elektrycznych i ścianach budynków coś w rodzaju szkaradnego „BE!”, bo do Banksy’ego to im daleko.

 6. To jest wręcz obrzydliwe 🙁 Ja bym nie był skłonny uznać, że to jakieś łebki. Przecież to wygląda na metodyczną, zaplanowaną akcję. Zwróćcie uwagę co zniszczono – to są przede wszystkim BOHATEROWIE w walkach o polski Lubaczów, o ile pamiętam najwięcej grobów jest z czasów walk 1918 – 1919. Popieram użytkownika o loginie „Wendy” – dla mnie to Ukraińcy, a ściślej Banderowcy, bo znam wielu, b. wielu Ukraińców którzy by nigdy się do czegoś takiego nie posunęli. A wyznawcy OUN/UPA rosną w siłę – wystarczy przypomnieć sobie co się dzieje w Radrużu, co się dzieje w Zachodniej Ukrainie, Lwowie. Obym się mylił, ale logika wskazuje na coś innego.

 7. dlaczego wiele osób od razu zgania winę na młodzież? owszem, zdarzają się w naszym regionie wybryki chuligańskie typu przewracanie koszy, wybijanie szyb, czy rysowanie aut, ale nigdy nie było sytuacji, w której młodzież 'pod wpływem’ posunęłaby się do aktów wandalizmu na podobnych miejscach. uważam, że młodzież jest tak wychowywana, że szanuje wartości religijne,a tym bardziej narodowościowe. pewnie zaraz ktoś powie, że chuligani wychowani na kulturze hip-hopowej nie posiadają w sobie tych wartości, a ja chciałbym powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie, w rapie często pojawiają się utwory, czy wersy przypominające o naszych przodkach i nawołujące do szacunku dla nich, dobrym przykładem jest ten kawałek – http://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI&ob=av3e . Dlaczego od razu oskarżacie grafficiarzy z naszej okolicy, znam wszystkie osoby malujące na zniszczonym już murze przy stadionie i gwarantuję, że nikt nie posunąłby się do takiej formy 'zemsty’ za wyburzenie muru. prędzej pojawiłby się wrzuty na urzędzie miasta 🙂

 8. a mnie jest po prostu przykro, nie wiem czy to byli gimnazjaliści czy faszyści, ale powinni odpowiedzieć karn ie , jeżeli nieletni to odpowiadają rodzice, ja jednak winię dorosłych którzy często podsycają atmosferę, a później winią młodych , oni od nas się uczą podstaw zachowania ,historii kultury bycia, ostatnio na stronie jednego z notabli lubaczowskich przeczytałam o rynku, jego wpis a może jego żony mógł też być wstępem to takich zachowań, ocel nas Boże od głupoty ludzkiej

 9. abc//
  Możliwe, że to nie był nikt z młodych, to są tylko moje (i innych) domysły, więc nie powinieneś czuć się tym w jakiś sposób urażony 😉 Sam jednak zauważyłeś, że zdarzają się przejawy wandalizmu ze strony nastolatków, czy to w mieście, czy w powiecie i masz rację. Ja dodałbym jednak, że zwłaszcza ze strony nastolatków, przez co większość „stawia” na nich, bo osobiście nie widziałem pijanego, dajmy na to 30-sto latka, który lata z gwoździem, rysuje auta, wywala kosze i wybija szyby w sklepach. Sami sobie psują opinię. Ja również jestem młody i wiem jak ludziom potrafi odwalić, zwłaszcza w tych czasach. Nie warto się zarzekać, że to na pewno nie był żaden z grafficiarzy czy tam ktokolwiek inny etc. bo jeżeli już jesteśmy przy wartościach religijnych to Judasz się również zarzekał, że nie zdradzi Jezusa, a wyszło no.. jak wyszło. Niemniej jednak (jeśli przeczytasz mój wcześniejszy post ze zrozumieniem) nie sądzę, by był to któryś z grafficiarzy. Są wspomniane przeze mnie ewenementy, które w szale macicy (tak wiem, to faceci..) latają z puszkami po mieście, ale nie czepiam się tych porządnych, którzy mają swoje miejscówki, bo jestem nawet za ich działalnością, mają chłopaki talent, więc warto go rozwijać. Wracając do wartości religijnych to według mnie przestały być doceniane i przestrzegane jakiś czas temu, kiedy to pojawiła się wszechobecna moda na ateizm, zwłaszcza wśród młodych właśnie. Mówiąc o wartościach narodowych natomiast, muszę przyznać Ci rację, jako takie odczucie patriotyzmu widać wśród latorośli i chwała artystom, którzy potrafią mieć taki wpływ. Nie wiem więc co i kim kierowało, że dopuścił się takiego czynu. Uważam, że trzeba poczekać na rozwój śledztwa, bo to prawda, nie jest dobrze generalizować i zwalać winę na każdego z kolei. Uzbrójmy się w cierpliwość. Pewne jest jedno – ktokolwiek to był, konsekwencje musi ponieść i nie ma zmiłuj .

 10. Ja mam tylko nadzieję, że sprawa wyjaśni się i sprawcy poniosą odpowiednią karę. Od przedszkola chodzę na te groby, zapalam znicze bo tak nauczyli mnie wychowawcy, przedszkolanki i nauczyciele. Dlatego tym bardziej przykro mi widząc co się stało. Przecież tam leżą ludzie, którzy oddali swoje życie po to, byśmy mogli teraz swobodnie żyć. Ktoś kto posunął się do takich rzeczy, wg mnie zrobił to z premedytacją. Uważam, że nie był to żaden młody pijany wandal, ani ktoś miejscowy. Miejmy nadzieję, że wyjaśnienie tej sprawy jest dla naszej policji najwyższym priorytetem i wierzę że uda się złapać sprawcę/sprawców. Pozdrawiam

 11. Wiem, że 4 gówniarzy w kapturach pogonił starszy Pan w okolicach Żelichówki, próbowali zgnoić groby żołnierzy Kustronia, mniej więcej tydzień temu. Mam nadzieję ,że Policja ich złapie! A jak wypłyną ich dane to społeczeństwo da im wycisk !!!

 12. Tak dla wiadomości w zbiorowym grobie przy Technicznej spoczywają żołnierze armii austro- węgierskiej polegli w czerwcu 1916 r, podczas bitwy o Lubaczów, którą stoczyli z Rosjanami. Większość pochowanych to ranni. którzy zmarli po bitwie w naszym szpitalu i tam zostali pogrzebani.
  Brak mi słów, że na naszej ziemi tak potraktowano ich grób!!!

 13. //Kresowiak
  Widzę, że masz bardzo dobrą znajomość historii naszego regionu, gratuluję i ciesze się, że mamy u nas ludzi, którzy interesują się takimi sprawami – trzymaj tak dalej. Swoją drogą, sam nie wiem co kierowało tymi ludźmi i mówiąc kolokwialnie 'zachodzę w pałę’ jak można być tak totalnym bezmózgowcem. Odchodząc od tematu, wczoraj w godzinach wieczornych na ul.Kościuszki widziałem patrol Straży Granicznej, która zatrzymywała pojazdy do kontroli, czy ktoś coś wie na ten temat? Czy rzeczywiście podejrzewa się obcokrajowców? a może to rutynowa kontrola w związku z jakimś nielegalnym przekroczeniem i nie ma związku ze zbezczeszczeniem grobów?

 14. do Kresowiak
  Co wiesz więcej na temat „4 gówniarzy „.
  Proponuję byś się podzielił swoją wiedzą z innymi, dzięki temu może uda się znaleźć osoby odpowiedzialne za zniszczenie grobów. Może przekaż swoje informacje niebieskim, to im pewnie pomoże.

 15. myślę, że kierunek jest dobry…, Nasza Policja da sobie radę, myślę trzymajmy kciuki!!! Potem sami damy im wyrok!!!
  Jednego nie rozumiem co im zrobili żołnierze austryjaccy z I woiny?!!!
  naprawdę tego niego nie rozumiem?!!!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here