Oleszyce: Nowoczesny MGOK za 5 milionów w miejsce pawilonu handlowego

44
fot. oleszyce.pl

W Oleszycach w nieużytkowanym od kilku lat pawilonie handlowym powstanie nowoczesny Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Inwestycja warta ponad 5 milionów złotych jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Prace rozpoczęły się kilka miesięcy temu, a ich zakończenie zaplanowano na maj 2013 roku. W budynku zlokalizowane będą:
– na parterze: sala bilardowa i tenisa stołowego, bufet, zaplecze sanitarne, winda, szatnie, pomieszczenia gospodarcze,
– na I piętrze: sala widowiskowa, sala malarska, sala muzyczna, sala fotograficzna, zaplecze sanitarne,
– na II piętrze: pomieszczenia biblioteki z czytelnią, pracownie animacji kultury, sala zebrań, zaplecze sanitarne.

Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Władze miasta liczą, że nowoczesny obiekt będzie wspaniałą wizytówką i elementem promocji miasta.

oleszyce.pl / elubaczow.com / hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

44 komentarze

 1. Tylko czekać do końca realizacji tego projektu. Cieszy mnie to że w tak niedużych miejscowościach powstają takie projekty. Dzięki temu młodzież i nietylko będą mieli gdzie spędzać czas i rozwijać swoje pasje. Brawo

 2. Bardzo cieszy fakt, że w końcu gnijący od lat 'dom handlowy’ w Oleszycach zamieni się w Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Projekt i wizualizacja prezentują się świetnie, ale mam jedno pytanie – czy w takiej mieścinie jak Oleszyce, taki gmach jest potrzebny? Rozumiem, że powstaną nowe miejsca pracy, ale czy ci ludzie, pracujący tam będą mieli dla kogo wykonywać swoją pracę (w roli opiekuna sali, sprzedawcy w bufecie, itp.) po 6 miesiącach od otwarcia? Oleszyce już to przerabiało z remizą, bywam tam często i zawsze widuję pustki.

  Ja wszystko jestem w stanie zrozumieć – są pieniądze, trzeba je wykorzystać – to się naprawdę chwali, bo doskonale wiemy (mieszkańcy Oleszyc i nie tylko), że sporo baniek nam przepadło za rządów wcześniejszych włodarzy. Niemniej jednak patrząc nieco dalej w przyszłość zastanawiam się: skąd Gmina weźmie pieniądze na utrzymanie tego budynku w przyszłości? A może ktoś coś wie więcej na ten temat i się pochwali? Byłabym naprawdę wdzięczna.

  Monika

 3. Pozazdrościć mimo wszystko Oleszycom. W Lubaczowie koszmarna buda (choć wyremontowana w środku) od wielu lat straszy swoim wyglądem, osłabia ciasnotą i brakiem funkcjonalności. Mimo to pracuje w niej wielu wspaniałych ludzi, dzieje się dużo pozytywnych zjawisk. Może nowoczesny obiekt w Oleszycach będzie zachętą dla animatorów kultury i mieszkańców? Nie przekreślajcie tego z góry.

 4. To, że remiza nie tętni życiem, nie znaczy, że tak samo będzie w tym przypadku. Po to własnie została powołana ta instytucja. Jeżeli kierujący nią i zatrudnieni ta ludzie będa profesjonalnie przykładać się do pracy – to obiekt ma szanse działalności i to z sukcesem.

 5. 5 lat temu jak powstawała w Oleszycach nowoczesna hala widowiskowo-sportowa ludzie też pytali po co to komu i kto z niej będzie korzystał. Teraz jest problem z wygospodarowaniem 2h w tygodniu dla osób prywatnych.Projekt na +, zobaczymy jak z wykonaniem.

 6. Monice chyba chodzi o to kto będzie wykładał kasę np na ogrzewanie tego kolosa w zimie, pobory pracowników itp,bo Unia sfinansuje tą budowę i da na parę lat na jej utrzymanie ale później to Oleszyce będą musiały płacić !!!

  Odpowiedź prosta- podatki pójdą w górę !!!!!!!! w całej gminie !!

  Zobaczcie co się dzieje w remizie, ratuszu gdzie są komputery – pustki !!! od czasu do czasu parę osób przyjdzie i tyle.

  Przyjdzie lato i będzie jeszcze gorzej – nikt nie zaglądnie 🙂
  Pomysł spóźniony o ok 10 lat.

  Otwarcie będzie z wielką pompą a po 3 miesiącach będą pustki no może po 6.

  Bibliotekę też się przeniesie a co będzie na jej starym miejscu ?? Koło Gospodyń ???

 7. @bebe, lubaczowskie MDK ma swoją duszę. Przede wszystkim mają znakomitego menedżera – Andrzeja Kindrata, który otoczony jest świetnymi pracownikami. To jak budynek wygląda z zewnątrz – jest mało ostotne. Ważne, że dzieją się tam rzeczy dobre, rozwojowe, na które przychodzą ludzie i świetnie spędzają czas.

  Ja broń Boże nie przekreślam tego projektu, postawiłam jedynie pytania na które chciałabym znać odpowiedź. Pokładam również wielką nadzieję, że osoby, które stoją za realizacją tego projektu myślą z przynajmniej pięcioletnim wyprzedzeniem, to bardzo ważne.

  @!!! czy ktoś z powyżej komentujących napisał, że jak budują to źle? Albo jak nie budują to też źle? Nie mogę się doszukać. Może mi pomożesz? Przeczytaj najpierw ze zrozumieniem to co zostało opublikowane, a dopiero później komentuj. To, że projekt jest dofinansowany ze środków unijnych wiadomo z powyższego artykułu (najwidoczniej umknęła ci ta informacja, skoro masz co do niej wątpliwości pisząc: 'pewnie’). Najgłośniej krzyczysz, a najmniej wiesz.

  @TombRider, ja temu projektowi naprawdę życzę jak najlepiej. Niech się rozwija z zawrotną prędkością i będzie przykładem dla innych gmin w powiecie. Nurtują mnie jedynie pytanie, które zadałam powyżej. Czy jest dla kogo to budować? Myślisz, że 30-40 latkowie będą z tego korzystać? Ja bardzo bym chciała, ale jeszcze bardziej w to wątpię. Na młodych z niżu demograficznego nie liczyłabym, choć bardzo chciałabym być w błędzie.

  @Łoszak, jeżeli się orientujesz to powinieneś wiedzieć, że sport w Gminie Oleszyce jest stokroć lepiej rozwiniętą dziedziną, aniżeli kultura. Powtarzam po raz kolejny: kibicuję MGOK.

  @masin, takie informacje powinieneś znaleźć w BIPie.

  @Łodżeł dobry skład personalny to nie wszystko, tak się akurat składa.

 8. Do Monika,1. „popieram zdanie Moniki i Mańka! w mojej miejscowości tez powstał DK i nic się w nim nie dzieje ;” chyba ja tego nie napisałem – i po tym stwierdzam i po innych wypowiedziach że jak się coś zaczyna robić to ludzie zaczynają narzekać.
  2. Napisałem pewnie, bo dokładnie nie wiem i Ty pewnie też nie wiesz jak procentowo wygląda wkład własny?to że jest z środków UE to wiem, widzę że TY nie umiesz czytać ze zrozumieniem i Tobie radze poczytać jeszcze raz.

 9. @!!! ad.1 w takim razie nadal tkwisz w błędzie, bo @a ja! napisał(a) w czasie przeszłym – zostało wybudowane i nic się nie dzieje. Ja m.in. o tym problemie piszę. To, że się buduje to się naprawdę chwali. Zrozum to w końcu. Jak się nie buduje (to też ma swoje dobre strony – może nie jest potrzebne, może lepiej te pieniądze przeznaczyć na coś innego, bardziej pożytecznego). Wszystko w rękach ludzi, którzy siedzą za sterami i których my wybraliśmy na burmistrzów/prezydentów. Teoretycznie to ludzie najmądrzejsi i wiedzą co jest dobre dla Gminy/Miasta/Państwa.

  ad.2 Ja wiem, a wiesz dlaczego Ty nie wiesz? Bo Ci się nie chciało nawet zerknąć na BIP, projekt uchwały budżetu. Tam wszystko jest, czarno na białym 🙂

  Jeszcze masz jakieś uwagi?

 10. Moniko, Twoja troska o zagospodarowanie, wykorzystanie i utrzymanie tego obiektu jest dla mnie jak najbardziej zrozumiała. Dziwię się tym, którzy z Twojej wypowiedzi usiłują wyciągać nieistotne szczegóły i je rozdrapywać. To takie odwracanie kota ogonem, niczego nie przynoszące utarczki. Bądź jednak dobrej myśli. Ja, Lubaczowianin, trochę zazdroszczę Wam tego obiektu, który powstanie, ale jednocześnie patrzę na to z ogromną sympatią. Niech się uda Oleszycom ta inwestycja, chyba póki co, nie ma lepszego pomysłu na ożywienie tzw. życia społecznego w Oleszycach, jak zorganizowanie nowoczesnej, wielofunkcyjnej bazy. Reszta, jak twierdzisz, zależy od ludzi, którzy będą tam pracować czy działać. Wierzę, że takowych nie zabraknie i im również życzę powodzenia.Głowa do góry Moniko, jeszcze będziecie dumni ze swojego MGOK, uwierz w to!

 11. @!!!, najpierw rozpoczynasz jałową dyskusję, później brak ci argumentów na obronę, a następnie próbujesz bronić zupełnie nieznaczące dla nikogo drobiazgi. Czuję się jak na wojnie, tylko mamy dwie różne bronie. Ja karabin maszynowy, a ty pistolet na kapiszony. Wystarczy tego, to zbyt niski poziom, abym schodziła tam. Jeszcze korona zsunęłaby mi się 😉

  @lucy, chyba nawet nie wiesz jak uboga jest twoja interpretacja czasownika 'nabyć’. Przychodzę z pomocą i oświadczam ci, że nabyć można wiedzę, rzeczy, przedmioty niekoniecznie za pieniądze. Za darmoszkę też. Niewiarygodne? A jednak! Także jak chcesz kogoś uczyć/poprawiać to sprawdź najpierw czy masz rację :)))

  @lucy, mało ważne jest to jak się zaczyna. Można zacząć setki rzeczy i ich nie skończyć. To też już przerabialiśmy.

  @bebe, cieszę się niezmiernie, że jest ktoś kto ma choć trochę oleju w głowie i myśli trzeźwo. Ludzie często reagują w ten sposób (ja już do tego przywykłam). Próbują atakować Cię nie z tej strony, z której powinni i mają jakiekolwiek szanse na merytoryczną polemikę. Pragnę również nadmienić, że ja trzymam kciuki za ten projekt, bardzo życzyłabym sobie, aby odniósł sukces nie tylko na skalę powiatu, ale może i województwa. Zastanawia mnie tylko czy Oleszyce podołają, czy będzie miał kto tam przychodzić? Zgadzam się zupełnie z Tobą, Oleszyce to 'miasto’ z małej litery i tylko na papierze. Fizycznie jest martwe.
  Pozdrawiam Cię ciepło.

 12. Do Moniki
  Ktoś, kto ma wyczucie językowe, kulturę języka i wiedzę zdobytą w trakcie nauki, studiowania wie,że źle użyłaś czasownika „nabyć”. „Jeżeli chcesz dyskutować na jakikolwiek temat to pierwsze nabądź przynajmniej podstawową wiedzę.”
  To zdanie w ogóle jest jakieś…dziwne.
  Radzisz komuś czytać ze zrozumieniem, poczytaj sama co piszesz i przede wszystkim – jak piszesz, jak odnosisz się o swoich rozmówców. Nie jesteś ani alfą i omegą, ani kulturalną osobą. I chyba nie wiesz, że każdy ma prawo do swojego zdania! A skoro już tak tu wiedziesz prym na tym forum i tak „po wszystkich jedziesz” to zdobądź się na pełen profesjonalizm.
  Masz tez problem z logiczna interpretacją zdań. Jak nie znaczy ile.

 13. Gratuluję @lucy, no i znowu zajęliśmy się udowadnianiem sobie, kto lepiej wykorzystuje niuanse trudnego języka polskiego. Twoja żarliwa wypowiedź zrobiła na mnie piorunujące wrażenie! Nie wiem tylko, czy zauważyłaś, że dyskusja dotyczy inwestycji w gminie Oleszyce, nie zaś pułapek językowych…

 14. @lucy, nieudolnie próbujesz udowodnić rację, której nie masz. Jeżeli masz problem z interpretacją opublikowanych tutaj zdań, zgłoś się do lingwisty (trudny, rzadko pewnie używany tutaj wyraz, więc tłumaczę, że chodzi o językoznawcę [to tak dla ludzi, którzy nie wiedzą]), bądź polonisty. Powinien ci pomóc.
  Oj, jak ty niewiele jeszcze o mnie wiesz? Ja po kimś 'jadę’? Jeszcze nawet nie zaczęłam 😉
  Na koniec powołujesz się na porównawczy przykład, ale muszę cię zmartwić – jest on bardzo nietrafny.
  @bebe, aby zauważyć kwintesencję dyskusji, należy najpierw ruszyć głową, a nie klawiaturą. Jak sam pewnie zauważyłeś część komentujących tutaj ma z tym olbrzymi problem. Niestety.

 15. Moniko! Zaplątałaś się tak, że nie można zrozumieć o co ci chodzi. Zwyczajnie odbijasz piłeczkę jeśli chodzi o zarzuty wobec ciebie. Jałowa dyskusja.
  W dodatku to dziwne zastosowanie nawiasów…klamrowy jest ważniejszy 🙂
  Niepotrzebny mi językoznawca, zaś tobie wiadro zimnej wody na oszołomioną głowę 😉 i dobra terapia na zaciekłość i jadowitość, dobrej nocy życzę !

 16. Ja się zaplątałam? To ty masz problem ze zrozumieniem prostych zdań 😉 Teraz ci nagle nawiasy przeszkadzają? To tylko mówi samo za siebie. Jest takie powiedzenie „złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy”. Tobie brak wiedzy nie tylko z zakresu języka polskiego, ale przede wszystkim na opublikowany tutaj materiał. Zatem dosyć tego. Ja wraz z tą wiadomością kończę nikomu niepotrzebne przepychanki, bo nie zamierzam 'dyskutować’ i schodzić do tak niskiego poziomu. Wybacz.

 17. Kto zgadnie czyje to cytaty????
  …….czy w takiej mieścinie jak Oleszyce, taki gmach jest potrzebny?
  …….czy ci ludzie, pracujący tam będą mieli dla kogo wykonywać swoją pracę
  ……..skąd Gmina weźmie pieniądze na utrzymanie tego budynku w przyszłości?
  Czy ta osoba jest za czy przeciw(chyba to i to).
  …….Pragnę również nadmienić, że ja trzymam kciuki za ten projekt,

  dwa zdania dalej
  ………Zastanawia mnie tylko czy Oleszyce podołają,

  Czy to rozdwojenie jażni ???Jakiego rodzaju jest ta osoba(?).

  …….nie przekreślam tego projektu, postawiłem ….
  …….abym schodziła tam. Jeszcze korona zsunęłaby mi się

  ……. niekoniecznie za pieniądze. Za darmoszkę też.
  Za darmoszkę to rozumiem bo za pieniądze to się nazywa chyba ku…two,
  czy jakoś tak.

 18. a po co te klotnie do realizacji jeszcze dluga droga. Za chwile Unia cofnie kase bo kryzys i zostana tylko piekne wizualizacje, ktore nawiasem sa niczego sobie. ktoś wyzej napisal o ozywieniu zycia spolecznego w miescie, ale o jakim ozywieniu my mowimy, mlodzi ucekaja do prawdziwego miasta, gdzie jest perspektywa, praca, zarobki. Kto w Oleszycach ma pieniadze aby pojsc do lokalu, do restauracji. Po otwarciu zostanie smutna rzeczywistość to jest: dwa stoły do tenisa, do bilardu, jezeli bedzie lokal to musi postawic na jabola, piwo i to z nizszej polki, moze pizza bo inaczej sie nie utrzyma. Plany sa piekne ale robione bez glowy, na pokaz, na nastepne wybory, brak myslenia perspektywicznego

 19. Czy gdy bezrobocie w powiecie szaleje -młodzi ludzie uciekaja za pracą do zach. europy ,potrzeba nam kosztownego Domu Kultury ? Kto utrzyma biurokracje, kto pokryje koszty utrzymania budynku ? Może przeznaczyć te pieniadze na dotację dla działalności gospodarczej – przecież dzieki temu powstało już wiele firm utrzymujacych z tego swoje rodziny !!
  Prosze o zastanowienie – czy ważniejsza jest potrzeba zabawy czy podstawowej egzystencji.
  Pozdrawiam

 20. Ciekawe kto wpadł na taki wspaniały pomysł!? Taka inwestycja, tyle pieniędzy i pójdzie w błoto. Zastanawiam się nad sensem takiej inwestycji, Oleszyce są tak „bogatą” miejscowością, że powinny szukać zarobku a nie kosztów. Utrzymanie czegoś takiego kosztowało będzie krocie a zarobek żaden. Bo jeżeli będzie pobierana opłata za bilard czy tenis stołowy to fest krzewienie kultury….., biblioteka już jest i raczej też nie zarabia a konferencje to na 100% będą zlecane od podmiotów zewnętrznych….. Ale życzę powodzenia i sukcesów w następnych wyborach władzom !!!! :]

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here