TRL Lubaczów: Cerkiew w Radrużu świeci blaskiem i przykładem

0
fot. TRL Lubaczów

W środę (24.11) w cerkwi w Radrużu w obecności Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oficjalnie zakończono tegoroczne prace przy obiekcie. Zaprezentowany został też nowoczesny system gaszenia mgłą wodną Fogg, który w cerkwi niedawno zainstalowano. Radruska świątynia jest pierwszą w Polsce, w której system wykorzystano – informuje na swojej stronie Twoje Radio Lubaczów.

Układ jest w pełni automatyczny – wykrywa pożar i włącza pompę, podłączoną do zbiornika z wodą. Ogień gaszony jest za pomocą bardzo rozdrobnionej wody, co sprzyja szybszej absorpcji ciepła, blokadzie tlenu i zwiększa skuteczność gaszenia.

W tym roku zarządzające obiektem Muzeum Kresów oprócz instalacji system gaszenia mgłą wodną przeprowadziło konserwację polichromii i wymieniło gonty na budowli. Prace przeprowadzono w ramach otrzymanych środków – ponad 600 tys. zł – pochodzących m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków i Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Kiedy przejmowaliśmy cerkiew w lutym 2010 roku nawet nie śniliśmy, że tyle uda się tu zrobić. Nie było łatwo, ale wydaje się, że ten obiekt ma wielu fanów, bo wszędzie, gdzie zwracaliśmy się o pomoc, hasło „Radruż” otwierało drzwi– nie kryje radości Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum – możemy przeczytać na stronie radia.

Bardzo ważnym elementem promocji cerkwi było jej umieszczenie w październiku na liście programu World Monuments Watch (o tej sprawie pisaliśmy jako pierwsi – przyp. red.), czyli w wykazie cennych kulturowo miejsc z całego świata, z różnych powodów zagrożonych. Wśród 67 obiektów z 41 krajów w spisie jako jedyny obiekt z Polski i jeden z nielicznych w Europie, znalazła się właśnie cerkiew w Radrużu. To dla niej wielka promocja w całym świecie. (…)

Tymczasem Muzeum w tym roku przejęło od gminy Horyniec tereny wokół cerkwi, w tym budynek dawnej proświty. Ma się tam znajdować w przyszłości multimedialne muzeum, a cerkiew rzeczywiście ma się stać głównym elementem centrum kulturalnego, przyciągającego artystów i turystów.

Chcemy by w Radrużu powstało centrum edukacyjne z multimedialnym muzeum w budynku dawnej świetlicy, które będzie pokazywało nasze zabytki architektury drewnianej,ale i te po stronie ukraińskiej. Chcielibyśmy urządzać tu koncerty sztuki cerkiewnej, plenery malarskie, przyciągać artystów i turystów. Miejsce stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne, kiedy po konserwacji w przyszłym roku wróci do cerkwi ikonostas i ruchome wyposażenie – tłumaczy S. Makara z Muzeum Kresów.

A w przyszłym roku placówka ma jeszcze w planie wymianę gontów na dzwonnicy i zainstalowanie tam systemu gaszenia mgłą.

Źródło, więcej informacji i galeria zdjęć na www.radio.lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here