fot. radio.lubaczow.pl
fot. radio.lubaczow.pl

Prawie 3 tys. zł zebrało Towarzystwo Miłośników Ziemi Oleszyckiej podczas kwesty 1 listopada. Pieniądze będą przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków na tutejszym cmentarzu – informuje na swojej stronie internetowej Twoje Radio Lubaczów.

Kwesta została zorganizowana po raz drugi. W ubiegłym roku udało się zebrać nieco ponad 2 tys. zł, za które społecznicy rozpoczęli odnowę jednego z najważniejszych nagrobków – pomnika Franciszka Knapa, powstańca styczniowego z 1863 roku. Koszt renowacji to ponad 10 tys. zł, dlatego wciąż potrzebne są fundusze na ten cel.

Renowacją zabytku zajmował się Leszek Oprządek, krakowski artysta- rzeźbiarz. Zadanie nie było łatwe, bo choć cokół pomnika był w dobrym stanie to rzeźba przedstawiająca najprawdopodobniej postać św. Eufemii była prawie w całości zniszczona i trzeba było ją odtworzyć niemal od zera. Odnowiony pomnik stojący w centralnej części cmentarza można podziwiać od Wszystkich Świętych.

Towarzystwo planuje odnowę kolejnych zabytkowych nagrobków, których na cmentarzu jest wiele.

Przymierzamy się do ich inwentaryzacji, a następnie zdecydujemy, które należy ratować w pierwszej kolejności. Chcemy też wydać monografię naszego cmentarza – wylicza Roman Puka z TMZO. W sprzedaży mają też być figurki św. Eufemii, identyczne jak te z pomnika, a dochód z ich sprzedaży ma pomagać w renowacji kolejnych zabytków.

Źródło i więcej zdjęć na www.radio.lubaczow.pl

[swfobj src=”https://www.elubaczow.com/wp-content/uploads/2011/10/banner-2.swf”]

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here