Wybory: Kto dbał o powiat lubaczowski w minionej kadencji?

16
fot. Sejm RP

Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę. Wtedy to, zdecydujemy kto będzie reprezentował nas w Sejmie i Senacie RP. Postanowiliśmy, przyglądnąć się działaniom posłów z naszego okręgu w minionej kadencji. Którzy z nich, tak naprawdę dbali o powiat lubaczowski?

Prawo i Sprawiedliwość, największa partia opozycyjna w Sejmie, w naszym okręgu ma najwięcej, bo aż sześciu posłów. Aktywności większości z nich, w naszym powiecie praktycznie nie widać. Wyjątkiem jest jedynie poseł Mieczysław Golba (nr 14 na liście PiS) z Wiązownicy (pow. jarosławski). Golba, wielokrotnie wykazywał zainteresowanie sprawami naszego powiatu i poszczególnych gmin. Podejmował też liczne interwencje w sprawach dotyczących mieszkańców regionu. Zaangażował się w współpracę z jedną z firm spod Warszawy i zachęcał lokalnych rolników do uprawy ogórków przy współpracy i kontraktacji z tą firmą. W swoich materiałach wyborczych Golba informuje o wsparciu dla kilku ważnych inwestycji w naszym powiecie. Poseł także regularnie bywał na wielu imprezach i uroczystościach, niejednokrotnie przekazując na rzecz lokalnych społeczności np. sprzęt sportowy. Golba, dzięki temu, że jest prezesem jarosławskiego OZPN, jest także w stałym kontakcie z klubami piłkarskimi w regionie. Pozostali posłowie PiS, pojawiali się u nas sporadycznie bądź w ogóle.

Platforma Obywatelska, która w sejmie mijającej kadencji ma największą poselską reprezentację, w naszym okręgu wyborczym (przemysko-krośnieńskim) w 2007 roku zdobyła trzy mandaty. Oceniając aktywność wszystkich posłów PO w naszym powiecie, stwierdzić można, że liderem w tym zakresie jest poseł Piotr Tomański (nr 4 na liście PO). Poseł Tomański, który w ostatnich latach bywał u nas regularnie, jako jedyny spośród wszystkich parlamentarzystów, pełnił wyjazdowe dyżury poselskie w każdej gminie naszego powiatu. Poseł, na swojej stronie internetowej, na bieżąco informuje o swojej pracy w terenie (także w powiecie lubaczowskim) i wielu podjętych interwencjach. Wśród wspieranych inwestycji Tomański wymienia m.in.: certyfikowany przez FIFA stadion w Dachnowie, Orliki czy rozbudowę szkoły w Lisich Jamach. Tomański regularnie spotyka się i współpracuje także z lokalnymi samorządowcami i lokalnymi  instytucjami. Dzięki tej współpracy mógł gościć w Sejmie m.in. grupę młodzieży, uczestników programu “Talent Powiatu Lubaczowskiego”. Kolejnym atutem posła Tomańskiego jest jego stały kontakt z mieszkańcami za pośrednictwem jego “Przyjaznego Biura” i lokalnego asystenta społecznego.

Swoją aktywność, choć nieco ograniczoną ze względu na krótszy staż w Sejmie (od czerwca 2009) wykazywał też drugi poseł PO Marek Rząsa (nr 3 na liście PO). W swoich materiałach wyborczych informuje m.in. o pięciu dyżurach i spotkaniach poselskich, czy sześciu interwencjach podjętych w sprawach lokalnych powiatu lubaczowskiego. Rząsza, jako wieloletni nauczyciel, doskonale sprawdza się na polu edukacji i inwestycji w tym zakresie. Poseł wspierał także lokalne organizacje, zaangażował się m.in. w pomoc lubaczowskim pszczelarzom.

W koalicyjnym Polskim Stronnictwie Ludowym, w Sejmie RP nasz region reprezentuje tylko jeden poseł. Mieczysław Kasprzak (nr 1 na liście PSL) z Jarosławia, jest posłem nieprzerwanie od 2001 roku. Kasprzak, w powiecie lubaczowskim, gościł w ostatnich czterech latach bardzo często. Pojawiał się na najważniejszych imprezach i uroczystościach. Główne kierunki jego aktywności w naszym powiecie to współpraca z rolnikami, kołami gospodyń czy strażakami ochotnikami. Pomimo, że w styczniu 2011 roku Kasprzak został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, jego aktywność w naszym powiecie wcale się nie zmniejszyła. Kasprzak wielokrotnie mógł także liczyć na wsparcie samorządowców z naszego powiatu, w tym także Józefa Michalika, Starosty Lubaczowskiego z PSL.

Mandat poselski, w naszym okręgu, z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawował także Wojciech Pomajda, który pochodzi z Przemyśla, a na stałe mieszka w Warszawie. Próżno jednak szukać przykładów jego aktywności w naszym powiecie w ostatnich czterech latach.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

16 komentarze

  1. NIE ŁAMIE! Jeżeli zostały zamieszczone przed ciszą wyborczą (a najprawdopodobniej właśnie tak było) to nie jest to złamaniem ciszy wyborczej. Gdyby było inaczej, to również i wszystkie billboardy i plakaty musiałyby w ciągu nocy zniknąć z naszych pięknych poboczy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here