Narol: Deutsch-Wagen-Tour w Rudzie Różanieckiej

0
fot. www.narol.pl

Do Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej przyjechał w czwartek kolorowy samochód z ogólnopolskiego programu promującego naukę języka niemieckiego. Istotą kampanii jest 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz rożnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym promującymi język niemiecki oraz kraj naszych zachodnich sąsiadów. W czwartek 15 września kolejnym przystankiem była Ruda Różaniecka…

Z oparów porannej mgły wyłania się niesamowity samochód i parkuje powoli przed budynkiem szkoły. Z auta wysiada sympatyczny Pan i uśmiecha się. Promienie słoneczne rzucają ciepłe refleksy na jego postać i pojazd. Cóż to za niezwykły Pan i niezwykły samochód? To Ryszard Maj i jego Deutsch – Wagen. Uczniowie klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej w Łówczy już czekają na przybysza. Z ciekawością i nutką emocji pomagają wynosić z auta różne tajemnicze pakunki. Oni wiedzą, że czeka ich interesująca lekcja języka niemieckiego. Ryszard Maj jest lektorem języka niemieckiego, a jego auto to jeden z pięciu samochodów, które jeżdżą po Polsce w ramach projektu „Deutsch-Wagen-Tour”. I właśnie dzisiaj zawitali do Rudy Różanieckiej. Celem projektu jest promowanie języka niemieckiego i motywowanie uczniów do nauki. Uczniowie oczekujący na spotkanie z lektorem znają już trochę ten język, gdyż uczą się go od klasy czwartej, a w szkole lektorem jest Justyna Grechuta. Nie znaczy to, że uczniowie nie są otwarci na coś nowego i chętnie podejmują współpracę z przybyłym do szkoły lektorem. Pod jego kierunkiem konfrontują swoją dotychczasową wiedzę w różnych quizach, zmagają się z wymową trudnych wyrazów, pisownią czy ścigają się z czasem. Ponadto gimnastykują ciała i umysły podczas pantomimy oraz „wędrują” po niemieckich Landach. Oczywiście za swój wysiłek zbierają nagrody. Przygoda z germańskim światem tak ich absorbuje, że ze zdumieniem przyjmują wiadomość o tym, iż spotkanie się kończy. Pan Maj żegna się ze wszystkimi, tajemnicze pudełka wracają do samochodu i Deutsch–Wagen odjeżdża, aby inni polscy uczniowie mogli się przekonać, że język niemiecki jest „klar”. Bo ci w Rudzie Różanieckiej już o tym wiedzą.

Inauguracja projektu Deutsch-Wagen-Tour odbyła się 24 kwietnia 2009 na płycie głównej przed Pałacem Kultury i Nauki. Uroczystość otworzyli Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall wspólnie z Ambasadorem Niemiec w Polsce Michaelem H. Gerdts.

Źródło: Narolskie Centrum Informacji (NCI), narol.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here