Horyniec-Zdrój: Franciszkanie odbudowują spalony kościół

2
fot. Piotr Hulak

Ojcowie Franciszkanie z Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju odbudowują dach kościoła parafialnego, który spłonął od uderzenia pioruna w sierpniu 2010 roku. Wtedy to, konstrukcja świeżo wyremontowanego dachu została całkowicie zniszczona. Remont będzie kosztował około 600 tysięcy złotych.

Barokowy zespół klasztorny o.o. Franciszkanów w Horyńcu Zdroju, w którego skład wchodzi kościół parafialny po wezwaniem Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia został wybudowany na początku XVIII w. Całość jest wpisana do rejestru zabytków, dzięki czemu Franciszkanie mogli ubiegać się o dotacje do remontu świątyni.

Remont możliwy jest dzięki wsparciu kilku instytucji. Dotację w wysokości 200 tysięcy złotych przyznał parafii Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia w takiej samej wysokości udzielił także Sejmik Województwa Podkarpackiego. Dodatkowe 14 tysięcy złotych uzyskano od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Do tego dochodzą datki od parafian i innych osób prywatnych.

Brakuje nam jeszcze nieco środków, by zapewnić finansowanie inwestycji w całości, dlatego też w najbliższym czasie będziemy kwestować w tej sprawie. Za dotychczasowe wsparcie wszystkim serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że dopisuje pogoda i dzięki temu prace postępują bardzo szybko. Remont planujemy zakończyć w drugiej połowie listopada – mówi ojciec Waldemar Czerwonka, proboszcz parafii.

Osoby, które pragną wesprzeć odbudowę spalonego dachu kościoła parafialnego, mogą składać ofiary na konto parafii: 02910110392002253820340002


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here