TVP Rzeszów: Lubaczów uroczyście świętował 20 rocznicę wizyty Jana Pawła II

5
fot. krz.pl

Ojciec Święty gościł w tym mieście 2 i 3 czerwca 1991 roku, podczas swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny. W piątek odsłonięto pamiątkową tablicę i odprawiono uroczystą mszę w lubaczowskiej konkatedrze, którą 20 lat temu wizytował Ojciec Święty. W ramach obchodów otwarto m. in. wystawę w Muzeum Kresów. Odbyła się też uroczysta sesja Rady Miasta – informuje TVP Rzeszów.

3 czerwca 1991 roku – tysiące ludzi z całej południowo-wschodniej Polski przybyły do Lubaczowa na spotkanie z Janem Pawłem II. Byli także pielgrzymi z Ukrainy, z okolic Lwowa, który przed II wojną Światową był siedzibą archidiecezji. Do niej właśnie należała Ziemia Lubaczowska. W homilii Jan Paweł II wspominał śluby Jana Kazimierza we lwowskiej katedrze, przypomniał historię metropolii, ale i swoje wizyty w Lubaczowie, jeszcze przed objęciem Stolicy Piotrowej. Ojciec Święty nawiązał też do sytuacji w Ojczyźnie, w której dokonywały się przemiany ustrojowe.

W 20 rocznicę tamtej wizyty w lubaczowskiej konkatedrze odsłonięto pamiątkową tablicę i odprawiono uroczystą mszę. Nie brakowało na niej ludzi, którzy w 1991 roku przygotowywali spotkanie w Lubaczowie. A wyzwanie organizacyjne – jakim była wizyta Papieża – dla małego Lubaczowa było ogromne. Dzisiejszą częścią obchodów rocznicy wizyty Papieża jest także otwarcie w Muzeum Kresów wystawy „Jan Paweł II w Lubaczowie”.

Wystawie w muzeum towarzyszy promocja albumu, dokumentującego wizytę Papieża w Lubaczowie i wystawa plenerowa cyklu rzeźb Czesława Dźwigaja „Via Sancta”, poświęconych pamięci Jana Pawła II.

Źródło: Inf. własna, TVP Rzeszów


5 komentarze

  1. z pewnością takie zdjęcia są w muzeum, bo są tam też inne pamiątki. z pewnością wiele osób ma jakieś zdjęcia, ale ludzie u nas tacy trochę mało chętni do dzielenia się. ja mam tylko kilka zdjęć ściągniętych chyba ze strony miasta i to wszystko… :(

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here