Maria Magoń: Dzięki programowi „Maluch” w Lubaczowie będzie żłobek

9
fot. lubaczow.pl

Jeszcze w tym roku, około dwudziestu najmłodszych mieszkańców naszego miasta będzie mogło uczęszczać do żłobka, który powstanie przy Miejskim Przedszkolu Nr 2. Miasto Lubaczów znalazło się wśród ośmiu samorządów z Podkarpacia, które uzyskają dofinansowanie w ramach programu „Maluch”. Stworzenie żłobku to odpowiedź władz miasta na zapotrzebowanie rodziców.

Wszystkie oferty złożone przez podkarpackie samorządy w ramach programu „Maluch” zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort ogłosił właśnie wyniki konkursu. Ministerstwo wyłoniło 111 ofert z całego kraju, na kwotę ponad 15 mln zł. 8 projektów z Podkarpacia zostało zaakceptowanych w kwotach o jakie wnioskowały gminy. Dotacje, oprócz Lubaczowa, dostaną także: Brzozów, Kańczuga, Ropczyce, Jawornik Polski, Głogów Młp., Dębica i Rzeszów.

– Wnioskowaliśmy o kwotę 90 tys. złotych, którą chcemy przeznaczyć na stworzenie żłobka przy Miejskim Przedszkolu Nr 2. Przepisy dopuszczają, by żłobek funkcjonował jako zespół wraz z przedszkolem i chcemy z tej możliwości skorzystać. Środki przeznaczone będą na adaptację części budynku i muszą być wykorzystane jeszcze w tym roku. Jesienią do żłobka będzie mogło trafić około dwudziestu maluchów. Dzięki programowi zatrudnienie znajdzie także kilka odpowiednio wykwalifikowanych osób – podsumowuje Maria Magoń, burmistrz Lubaczowa.

W sumie do województwa podkarpackiego trafi ponad 823,5 tys. zł. Pieniądze samorządy przeznaczą na budowę żłobków, adaptację budynków do potrzeb żłobka lub klubu dziecięcego oraz na ich wyposażenie. W związku z tym, że pula środków przeznaczona na realizację programu „Maluch” nie została wykorzystana, MPiPS ogłosi kolejny nabór wniosków. Resort zmienił jednocześnie zasady, stwarzając większe możliwości sięgnięcia po dotacje.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

9 komentarze

  1. a kto te dodatkowo zatrudnione osoby będzie utrzymywał? podatnicy, rzecz jasna, bo rodzice nie poniosą wszelkich kosztów utrzymania, bo to przecież nieprzyjęte, żłobki zawsze funkcjonowały jako swego rodzaju pomoc społeczna. więc twórzmy dalej przywileje dla wąskich grup kosztem ogółu. komuna jak się patrzy!!!

  2. ja nie krytykuję samego pomysłu, tylko sposób rozwiązania. była kiedyś taka reklama, rzecz się działa na stacji benzynowej. „trzeba mieć fantazję dziadku” – rzekł młody człowiek. „trzeba mieć fantazję i pieniądze synku” – odpalił dziadzio. i o to dokładnie chodzi. nasze państwo miało dbać o demografię, o młode rodziny itd. szczytne to i mądre. a jak to wygląda w praktyce? rzuca się samorządom jakieś ochłapiki i robi wodę z mózgów. bo kto ten żłobek będzie w perspektywie utrzymywał? jak myślisz, na jak długo wystarczy tych żałosnych 90 tysięcy? na 3 miesiące, na cztery? a dalej radź sobie samorządzie sam, a spróbuj potem to odkręcić, wiesz jaka byłaby reakcja rodziców – coś im się zabiera! jeśli państwo chce pomagać, to proszę bardzo, uchwalmy ulgi podatkowe dla młodych rodziców, żeby ich było stać na opiekunki, na profesjonalne żłobki. wyzerujmy VAT na artykuły dziecięce itp. itd. ale na to rządzący nie pójdą. bo z czego będą prowadzić akcję budowania przeciekających stadionów, dziurawych autostrad, za co utrzymają zdychające firmy państwowe, czym opłacą armie kolesi w spółkach skarbu państwa? źle mnie zrozumiałaś, pomagać trzeba i pomagać warto. ale widzisz, ja wolałbym, żeby na przykład pieniądze, z których mogę skorzystać w firmie w ramach „funduszu socjalnego” trafiły do moich poborów. ja zdecydowanie lepiej potrafię je wykorzystać, niż „pomagający” mi urzędnicy. i nie będę musiał kombinować lewych zaświadczeń od lekarzy czy pozorować pobytu na wczasach, aby z tych dobrodziejstw socjalnych coś dla siebie uszczknąć. pozdrawiam i życzę więcej obiektywizmu.

  3. Dobrze, że powstają takie żłobki i oby mogły przyjmować coraz więcej dzieci. Fajnie że Pani burmistrz mówi, że: „Dzięki programowi zatrudnienie znajdzie także kilka odpowiednio wykwalifikowanych osób” bo jeszcze nie tak dawno pewna Pani pytająca o pracę w urzędzie została oddalona z kwitkiem, gdyż „dla ludzi w Pani wieku my pracy nie mamy”.

    Głosowałem na Panią burmistrz i żałuje teraz tego gdyż niestety oprócz żłobka (który i tak pewnie by powstał) nie robi nic aby pomóc ludziom bezrobotnym na terenie miasta i gminy i powstrzymać ucieczkę ludzi z Lubaczowa.

  4. kolega ta kszybko Ci nie zrobi miejsc pracy, ale powstanie targowisko, napewno będą nowe miejsca pracy, powstał MZGKiM który teraz nie tylko zarządza mieszkaniami ale sprząta miasto, trochę się zainteresuj a nie tylko krytyka.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here