13.4 C
Lubaczów

W sobotę uroczyście przywitają zabytkowy ikonostas w cerkwi w Gorajcu

Podobne wpisy

ikonostas gorajec
fot. radio.lubaczow.pl

W najbliższą sobotę (14.05) w miejscowości Gorajec (gm. Cieszanów) o godzinie 10.00 odbędzie się oficjalna uroczystość powrotu do XVI-wiecznej drewnianej cerkwi, zabytkowego ikonostasu, który przez ostatnie 16 latach poddawany był renowacji w krakowskiej pracowni Fundacji Świętego Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Jest to jeden z najcenniejszych ikonostasów obecnie znajdujących się w Polsce.

Renowacja zabytkowego, liczącego 73 ikony z XVII-XIX wieku z greckokatolickiej cerkwi w Gorajcu możliwa była dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz województwa podkarpackiego, hierarchów kościoła katolickiego i greckokatolickiego.

Uroczystości wspólnie organizuje Gmina Cieszanów, parafia rzymsko-katolicka w Cieszanowie oraz Rada Sołecka Gorajca. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej .

Informacje o cerkwi i ikonostasie nadesłana przez organizatora:

Gorajecka cerkiew zbudowana została w 1586 r. a jej pierwszy ikonostas został napisany  bespośrednio na belkach. W końcu XVII wieku w świątyni stanął nowy ikonostas architektoniczny, zasłaniając na ponad 200 lat pierwotne malowidła. Wielokrotne remonty i przebudowy cerkwi znacznie zmieniły jej wygląd i wystrój. Dopiero remont i konserwacja prowadzone w latach 1991-2001 przywróciły cerkwi pierwotny wygląd, ku zaskoczeniu konserwatorów odkryto  również przepiękne polichromie. Powracający właśnie ikonostas datowany jest na drugą połowę XVII  wieku, choć niektóre z ikon pochodzą z XVIII i XIX stulecia. Wielość i różnorodność ikon stwarza  możliwość prześledzenia rozwoju roztoczańskiego ikonopisarstwa na przestrzeni ponad  400 lat. Aby wyeksponować cenne polichromie, podjęto decyzję o wybudowaniu specjalnego podestu oraz o montażu  ikonostasu na oddzielnym stelażu, tak żeby nowa konstrukcja  nie zasłaniała oryginalnych malowideł i umożliwiła zwiedzającym dostęp do nich. Prace montażowe pod kierownictwem pani konserwator zabytków Jadwigi Styrny trwały ponad 2 tygodnie. Wszystkie 73 ikony zostały zabezpieczone przed kradzieżą – zamontowano specjalny system monitoringu obiektu. Oficjalnym kustoszem i przewodnikiem po cerkwi został historyk i regionalista Mirosław Piotrowski,  można go łatwo odnaleźć w znajdującym się naprzeciwko “Chutorze Gorajec”. Na zwiedzanie wnętrza cerkwi najlepiej  umówić się mailowo mpiotr4@onet.eu lub chutorgorajec@onet.eu

Dodatkowe informacje związane z odsłonięciem ikonostasu uzyskać można w Urzędzie Gminy Cieszanów( sekretariat tel. 16 6311076 )oraz na stronie internetowej www.roztocze-gorajec.com lub za pośrednictwem adresu mailowego chutorgorajec@onet.eu


Bądź na bieżąco - obserwuj nas na Facebooku. 

Najnowsze wpisy

zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

18 cze
Dni Lubaczowa 2025
Miasto Lubaczów
19 cze
Kraina Roztocze
Ziemia Lubaczowska
20 cze
X-lecie Leśnej Chaty
Leśna Chata w Kowalówce
21 cze
Cieszanowska Dycha
"Wędrowiec" Cieszanów
21 cze
III Zlot Pojazdów Zabytkowych
Leśna Chata w Kowalówce
21 cze
Wieczór literacki - Stanisław Jaglarz
Agroturystyka Polanka Horyniecka
27 cze
Roztoczański Festiwal Biegowy
Kresowa Osada
28 cze
Rowerowe Roztocze
Horyniec-Zdrój
28 cze
I Wakacyjny Turniej Szachowy
Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
28 cze
Wieczór literacki - Zofia Nałkowska
Agroturystyka Polanka Horyniecka

Często czytane