W sobotę uroczyście przywitają zabytkowy ikonostas w cerkwi w Gorajcu

0

fot. radio.lubaczow.pl

W najbliższą sobotę (14.05) w miejscowości Gorajec (gm. Cieszanów) o godzinie 10.00 odbędzie się oficjalna uroczystość powrotu do XVI-wiecznej drewnianej cerkwi, zabytkowego ikonostasu, który przez ostatnie 16 latach poddawany był renowacji w krakowskiej pracowni Fundacji Świętego Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Jest to jeden z najcenniejszych ikonostasów obecnie znajdujących się w Polsce.

Renowacja zabytkowego, liczącego 73 ikony z XVII-XIX wieku z greckokatolickiej cerkwi w Gorajcu możliwa była dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz województwa podkarpackiego, hierarchów kościoła katolickiego i greckokatolickiego.

Uroczystości wspólnie organizuje Gmina Cieszanów, parafia rzymsko-katolicka w Cieszanowie oraz Rada Sołecka Gorajca. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta, Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej .

Informacje o cerkwi i ikonostasie nadesłana przez organizatora:

Gorajecka cerkiew zbudowana została w 1586 r. a jej pierwszy ikonostas został napisany  bespośrednio na belkach. W końcu XVII wieku w świątyni stanął nowy ikonostas architektoniczny, zasłaniając na ponad 200 lat pierwotne malowidła. Wielokrotne remonty i przebudowy cerkwi znacznie zmieniły jej wygląd i wystrój. Dopiero remont i konserwacja prowadzone w latach 1991-2001 przywróciły cerkwi pierwotny wygląd, ku zaskoczeniu konserwatorów odkryto  również przepiękne polichromie. Powracający właśnie ikonostas datowany jest na drugą połowę XVII  wieku, choć niektóre z ikon pochodzą z XVIII i XIX stulecia. Wielość i różnorodność ikon stwarza  możliwość prześledzenia rozwoju roztoczańskiego ikonopisarstwa na przestrzeni ponad  400 lat. Aby wyeksponować cenne polichromie, podjęto decyzję o wybudowaniu specjalnego podestu oraz o montażu  ikonostasu na oddzielnym stelażu, tak żeby nowa konstrukcja  nie zasłaniała oryginalnych malowideł i umożliwiła zwiedzającym dostęp do nich. Prace montażowe pod kierownictwem pani konserwator zabytków Jadwigi Styrny trwały ponad 2 tygodnie. Wszystkie 73 ikony zostały zabezpieczone przed kradzieżą – zamontowano specjalny system monitoringu obiektu. Oficjalnym kustoszem i przewodnikiem po cerkwi został historyk i regionalista Mirosław Piotrowski,  można go łatwo odnaleźć w znajdującym się naprzeciwko “Chutorze Gorajec”. Na zwiedzanie wnętrza cerkwi najlepiej  umówić się mailowo mpiotr4@onet.eu lub chutorgorajec@onet.eu

Dodatkowe informacje związane z odsłonięciem ikonostasu uzyskać można w Urzędzie Gminy Cieszanów( sekretariat tel. 16 6311076 )oraz na stronie internetowej www.roztocze-gorajec.com lub za pośrednictwem adresu mailowego chutorgorajec@onet.eu


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here