TRL Lubaczów: Otwarto Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w dawnej cerkwi

0
fot. radio.lubaczow.pl

Ponad 1,5mln zł kosztowało odratowanie zabytkowej cerkwi na Krupcu w Narolu. Teraz w jej murach działalność artystyczną będzie krzewiło Centrum Kulturalno-Wystawiennicze, które oficjalnie otwarto 2 maja podczas Narolskiej Majówki. Dzień później z koncertem wystąpiła tam Tercja Pikardyjska ze Lwowa.

Centrum otworzyli wspólnie wojewoda Małgorzata Chomycz, rzecznik marszałka Wiesław Bek i burmistrz Narola Stanisław Woś. Wojewoda pogratulowała władzom gminy inicjatywy przejęcia cerkwi od skarbu państwa i wysiłków, które zaowocowały powstaniem nowego obiektu z przeznaczeniem na krzewienie kultury.

Cerkiew greckokatolicka na Krupcu z 1899 roku wraz z przylegającym cmentarzem stoi opuszczona od czasu zakończenia ostatniej wojny. Ponieważ ściany zewnętrzne i fundamenty świątyni były w dobrym stanie, samorząd podjął się ratowania obiektu.

Prace rozpoczęły się w lipcu ub. roku. Wymieniono zniszczone pokrycie dachu, rynny i rury spustowe, stolarkę okienną i drzwiową oraz schody na chór, a wszystko według zachowanych śladów. Wykonano instalację elektryczną i grzewczą . W drugim etapie na zewnątrz wykonano odwodnienie wokół obiektu, wyremontowano mury i tynki zewnętrzne, wewnątrz położono posadzki.

Ostatni etap obejmował zagospodarowanie terenu wokół cerkwi, według zaleceń konserwatora zabytków. Zachowano i odnowiono istniejące na terenie pozostałe elementy zespołu cerkiewnego: dzwonnica i kapliczka-studzienka, odtworzono ogrodzenie frontowe. Obiekt posiada rozbieralną scenę z krzesłami dla widowni i ma być wyposażony w sprzęt multimedialny. Przez szacunek dla dawnej sakralnej funkcji budowli scena nie znajduje się w miejscu ołtarza, a na środku świątyni, pod kopułą. Budynek docelowo ma zostać wyposażony w system nastrojowych świateł.

W projekcie utrzymano istniejące historyczne wejścia do budynku, a główne uzupełnione zostanie szklanym przedsionkiem. Zakrystię i skarbiec zamieniono na pomieszczenia biurowe z toaletami, w tym dla osób niepełnosprawnych z specjalnym podjazdem na zewnątrz budynku. Całość to koszt ponad 1,5 mln zł, z czego ponad 1,3 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013.

Władze Narola planują jeszcze odnowienie polichromii wewnątrz budynku, według zaleceń konserwatora zabytków. Ponieważ renowacja wnętrza jest niezwykle czasochłonna, a jej koszt jest porównywalny z dotychczasowym kosztem remontu , na ten cel będą poszukiwane pieniądze zewnętrzne.

Galeria TRL Lubaczów.

Źródło: Twoje Radio Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here