Muzeum Kresów w Lubaczowie otrzymało 200 tys. zł na prace konserwatorkie przy cerkwi w Radrużu

0
fot. horyniec.info

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz zatwierdziła listę beneficjentów, którzy otrzymają dotacje na konserwację zabytków w 2011 r. Priorytetowym zadaniem jest renowacja cerkwi w Radrużu, dlatego Muzeum Kresów w Lubaczowie, które wnioskowało o dotację, otrzymało 200 tys. zł dofinansowania.

Cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy w Radrużu zbudowana jest z drewna jodłowego i dębowego. Ufundował ją prawdopodobnie poseł na Sejm i starosta lubaczowski Jan Płaza. Nieużytkowana przez lata jest na tyle interesująca, że niemal codziennie odwiedzają ją turyści wyruszający na Roztocze. Lubaczowskie muzeum przejęło XVI-wieczną cerkiew w sierpniu 2010 roku.

W tym roku do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło 408 wniosków. Specjalnie powołana komisja pozytywnie oceniła 237 z nich, na łączną kwotę ponad dziewięciu milionów złotych. O podziale środków wojewoda poinformowała podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 kwietnia w Rzeszowie.

O dofinansowanie do planowanych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych mogli się starać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. W tegorocznym naborze dominowały wnioski złożone przez związki wyznaniowe, samorządy i prywatnych właścicieli. W większości starali się o przyznanie połowy lub więcej, środków potrzebnych na realizację zadania.

„Poprzez dotacje dajemy podkarpackim zabytkom szansę na drugie życie. Znaczącym wsparciem chcemy przywrócić je do dawnej świetności” – powiedziała podczas konferencji Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W województwie podkarpackim rejestrem objętych jest ponad 12 tysięcy obiektów ruchomych i nieruchomych. Podkarpacie pod względem liczby zabytków zajmuje czołowe miejsce w kraju.

Strona o cerkwi w Radrużu na www.horyniec.info


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here