Leksykon drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu

0
Cerkiew w Cewkowie, fot. Piotr Hulak

W najbliższych dniach ukaże się pierwszy z dwóch tomów „Leksykonu drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu”. Będzie zawierał opis 218 obiektów istniejących na terenie województwa podkarpackiego, w tym obiekty cerkiewne znajdujące się na terenie powiatu lubaczowskiego. Autorzy szukają także materiałów do drugiego tomu.

Leksykon zostanie wydany w ramach polsko-norweskiego projektu promocji dziedzictwa kulturowego „Skarby w drewnie ukryte”, do którego włączyło się rzeszowskie Stowarzyszenie Pro Carpathia. Oprócz opisu kościołów i cerkwi, czytelnicy znajdą wiele aktualnych i archiwalnych fotografii.

Publikacja ukaże się w dwóch tomach. Pierwszy ukaże się już w marcu, drugi w czerwcu. Opisane w nim miejscowości zostaną przedstawione w kolejności alfabetycznej. Do drugiego tomu zostanie także dołączony aneks z obiektami, które nie przetrwały do dnia dzisiejszego. Może ich być nawet 400.

– Zebraliśmy dane i materiały ilustracyjne do blisko 240 istniejących, drewnianych obiektów sakralnych z obszaru naszego województwa. Dzieląc to mniej więcej na dwie części zakładamy, że w pierwszym tomie znajdą się cerkwie i kościoły w miejscowościach od litery B do Ł. Ukaże się on w kwietniu br., kolejny tom od M do Ż w czerwcu – mówi redaktor wydania Krzysztof Zieliński.

Dwa tomy mają za zadanie przedstawić stan zachowania sakralnej architektury drewnianej w województwie podkarpackim. Pewnym wyzwaniem będzie przygotowanie w tomie 2 aneksu prezentującego te obiekty, które z przyczyn losowych: zniszczeń wojennych, pożaru lub ludzkiego zaniedbania już nie istnieją. – Mamy wielką prośbę do ludzi dobrej woli o bezpłatne udostępnienie zdjęć niezachowanych cerkwi i kościołów. Chcielibyśmy pokazać olbrzymią skalę zniszczeń, bo sądzimy że przepadło co najmniej 350-400 obiektów. Chcemy je w tym naszym dziele policzyć – dodaje Krzysztof Zieliński

Osoby, które mogłyby pomóc proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem: telefoniczny 17 852 85 26 lub mailowy krzysiek@procarpathia.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here