Muzeum Kresów: W niedzielę otwarcie wystawy rysunków Pawła Warchoła

1
Paweł Warchoł

Wobec tej twórczości nie sposób przejść obojętnie. Utrzymane w konwencji czarno-białej rysunki Pawła Warchoła robią niezwykłe wrażenie. Będziemy się mogli o tym przekonać w najbliższą niedzielę, 13 lutego br., na wystawie w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Prezentacja twórczości rysunkowej Pawła Warchoła, wybitnego polskiego twórcy, laureata pierwszej nagrody IV Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2002 i wielu innych wyróżnień, jest jedną z największych indywidualnych wystaw artysty. Łącznie na pokazie będzie można obejrzeć ponad 60 prac twórcy. Rysunki zachwycają precyzją, monumentalizmem formy i niekonwencjonalną tematyką.

Wystawie towarzyszy folder. Ekspozycja czynna będzie do końca maja 2011r.

Paweł Warchoł urodził się 20 maja 1958 w Krakowie. Jest synem Wacława i Józefy z domu Zajda pochodzącej z Kalwarii Zebrzydowskiej. Od dziecka rysował i to właśnie rysunek zadecydował, że po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 99 w Krakowie, kontynuował naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Pierwszą liczącą się nagrodę odebrał w wieku 14 lat w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Już w czasach licealnych zaczął sprzedawać rysunki w Krakowie, Gdańsku i Malborku. Liceum ukończył w 1979 r. W roku tym rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach, gdzie też w 1984 r. uzyskał dyplom z grafiki książkowej u doc. (obecnie prof.) Stanisława Kluski oraz z malarstwa i rysunku u doc. (obecnie prof.) Romana Nowotarskiego.

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz fotografiką. Potrafi realizować swoje wizje w klasycznej, technice rysunku tuszem, tradycyjnym malarstwie olejnym, a jednocześnie operować najnowocześniejszym cyfrowym sprzętem fotograficznym i komputerowym.

Jest jednym z niewielu twórców którzy wybrali rysunek jako najważniejszy środek wyrazu swojej twórczości. Zrealizował kilkanaście cykli rysunkowych.

Prace oświęcimskiego artysty eksponowane były na ponad 200 wystawach zbiorowych; jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych.

Od 1989 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Był dwukrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 1986 i 1990 roku. W 1992 roku w Senacie RP odebrał nagrodę Polcul Fundation – Fundacji Wspierania Niezależnej Kultury Polskiej.

Źródło: Inf. własna, Muzeum Kresów, wikipedia1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here